
"Tožilstvo, v sodni spis ste vložili dokaze v tujem jeziku, zato v osmih dneh vložite te listine v slovenskem jeziku, saj pri nas sojenje poteka v slovenščini, kar seveda veste. Spis je vsak teden debelejši za več strani. Kaj se dogaja, ali naj gre zadeva nazaj v preiskavo? Konkretizirajte vse tožilske očitke, da se bodo obtoženi lahko branili," je danes na nadaljevanju sojenja domnevnim članom slovenske celice Kavaškega klana, ki naj bi bila trgovala z drogo, dejal sodnik Tomaž Bromše. Tožilec Marko Godec, ki skupaj z na zadnji obravnavi odsotnim tožilcem Jožetom Levašičem, avtorjem več kot 600 strani debele obtožnice, zastopa tožilstvo v tem velikem sodnem procesu, v katerem na zatožni klopi sedi 14 obtoženih, je na sodnikove besede odvrnil le, da bodo. V obtožnici je sicer sprva bilo 22 ljudi, a sta dva od njih v času trajanja predobravnavnih narokov zbežala, eden še ni sposoben sojenja zaradi bolezni, štirje so bili kot kurirji prijeti v tujini in bodo naroki zanje opravljeni prek videokonference, en skesanec, Alen Bajc, pa se je s tožilstvom pogodil za izrek pogojne kazni, ki mu še ni bila izrečena.
Pričanje, dolgo tri dni
Današnja obravnava se je nadaljevala s poslušanjem izpovedi najpomembnejšega skesanca v tej zadevi, Darka Nevzatovića, ki jih je ta podal v času sodne preiskave. Takrat je pričanje trajalo tri dni, saj so imeli obtoženi, predvsem pa njihovi odvetniki zanj zelo veliko vprašanj. Kdaj bo Nevzatović pričal na sojenju, za zdaj še ni znano. Bo pa njegovo zaslišanje potekalo prek videokonference, z zakritim obrazom in popačenim glasom. Skupaj z Bajcem in svojim svakom Vasilijem Aleksićem ter njihovimi družinami je namreč v programu zaščitenih prič. To pomeni, da imajo vsi spremenjeno identiteto in živijo v tujini. Sodnik pa je povedal, da bo v četrtek, ko se sojenje nadaljuje, sodišče zaslišalo Aleksića (prav tako prek videokonference z neznane lokacije, s popačenim glasom in zakritim obrazom), "njegovo zaslišanje bo trajalo nekaj dni".
Nevzatović je v sodni preiskavi povedal, da sta kriminalno združbo v Sloveniji ustanovila Filip Vrzić in Klemen Kadivec konec leta 2018, vendar pa je Vrzić predhodno moral dobiti dovoljenje šefov Kavaškega klana iz Črne gore, ki velja za izredno brutalno kriminalno združbo in na veliko trguje z drogo. V združbo je Nevzatovića potegnil Kadivec. Povedal je tudi, da so on, Vrzić in Kadivec za trgovanje z drogo, ki so jo v glavnem kupovali v Španiji in na Nizozemskem, ustanovili dve gospodarski družbi za transport v Kopru, ki naj bi bili le krinka za tihotapljenje - to sta podjetji Futorea transport in Sloit transport. Danes smo slišali del zaslišanja Nevzatovića iz sodne preiskave, kjer je bilo govora o Aleksiću, ki je bil kot kurir prijet 11. julija 2020 na Škofijah. V avtomobilu je prevažal 200 tisoč evrov od prodaje droge, ki sta jo prodala člana združbe Coco (Marco Skerbec) in No. 10 (Filip Vrzić). Tedaj je bil Nevzatović že tajni delavec policije, ki jo je ob aretaciji svaka prepričal, da naj tudi on pove vse, kar ve o trgovanju z mamili, zato je tudi on postal skesanec. Skerbec in Vrzić sta na begu in našim organom pregona nedosegljiva.
Združbi dajal svoj denar, če so zasegli drogo
Na vprašanje odvetnika Dejana Markoviča v sodni preiskavi (zastopa obtoženega Luko Arapovića, ki je na begu), kako to, da se je odločil za poslovno sodelovanje s Klemnom Kadivcem in Filipom Vrzićem, če ni imel denarja niti za ustanovitev podjetij v Kopru, je Darko Nevzatović povedal: "Imel sem 10 tisoč evrov, ostalo je založil Kadivec, svoj delež sem mu kasneje vrnil. Od njega sem si tudi izposodil denar, ko je bil Dragan Todorović v Avstriji prijet z drogo. Kadivec mi je rekel, da moram nadoknaditi izgubo dohodka od zasežene droge, to je bilo 25 tisoč evrov," je povedal Nevzatović. Povedal je še, da je s trgovino z drogo bolj malo zaslužil, "saj sem moral dajati svoj denar, še posebej, če so z drogo v tujini padli naši kurirji".
Cilj le čim večji zaslužek z mamili
Nevzatović je 21. maja 2020 šel na koprsko policijo, ker se je bal za svoje življenje, in jim povedal, da je del velike kriminalne združbe, ki trguje z drogo, in da bi rad izstopil. Koprski kriminalisti so poklicali preiskovalce NPU in Nevzatović je 22. maja 2020 podal prvo kazensko ovadbo, nato še dve. V njih je močno obremenil domnevnega šefa slovenske celice Kavaškega klana Klemna Kadivca in druge domnevno visoko pozicionirane člane te združbe. Skesanec je policiji povedal zelo veliko pomembnih podrobnosti o delovanju kriminalne združbe. Svoje trditve o delovanju združbe je tudi podkrepil s številnimi dokazi, mnoge pa je potem policija v svojem tajnem delovanju pridobila še sama. Policiji je povedal, da je bila vloga Kadivca pravzaprav ključna, saj je aktivno sodeloval z namenom ustanovitve hudodelske združbe, ki se bo ukvarjala s prevozi in prodajo velikih količin prepovedanih drog. Kadivčev cilj je bil čim več zaslužiti s trgovanjem z drogo, pri tem pa naj bi bil deloval zelo egoistično, je skesanec povedal policistom. Njegovi osebni interesi po zaslužku so bili tako veliki, da so se odnosi med njim in drugimi vodilnimi člani združbe začeli krhati. Prvotni dogovor med Kadivcem, Vrzićem in Nevzatovićem je bil, da vsak od njih in dodatno še voznik - kurir prejmejo 25 odstotkov od zaslužka posamezne prodane pošiljke droge. Ta dogovor naj bi bil Kadivec kmalu začel kršiti na škodo preostalih partnerjev.