Rutte: Prisotnost severnokorejskih sil v Kursku kaže na Putinov obup

STA, M.R.
28.10.2024 16:59

Generalni sekretar Nata Mark Rutte meni, da prisotnost severnokorejskih vojakov v ruski regiji Kursk, kjer potekajo spopadi med ukrajinsko in rusko vojsko, kaže na vse večjo obupanost predsednika Vladimirja Putina.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Severnokorejski vojaki
Profimedia

"Danes lahko potrdim, da so bile severnokorejske sile poslane v Rusijo in da so že nameščene v regiji Kursk," je po srečanju veleposlanikov članic Nata s predstavniki Južne Koreje in drugih partnerskih držav iz indijsko-pacifiške regije v Bruslju sporočil Mark Rutte.

"Namestitev severnokorejskih sil v Kursku kaže na to, da je Putin vse bolj obupan," je še povedal generalni sekretar zavezništva. Po njegovih besedah je bilo v ruski agresiji na Ukrajino ubitih ali ranjenih že več kot 600.000 ruskih vojakov. Dodal je, da ruski predsednik agresije ne more več izvajati brez tuje podpore.

Sodelovanje vojakov iz Severne Koreje poleg tega pomeni bistveno okrepitev vpletenosti Pjongjanga v rusko agresijo na Ukrajino in novo kršitev resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov, je poudaril Rutte.

Moskvo in Pjongjang, ki je po njegovih besedah Rusiji dobavil že več milijonov kosov streliva in balističnih raket, je pozval, naj takoj končata svoje aktivnosti.

"Poglabljanje vojaškega sodelovanja med Rusijo in Severno Korejo predstavlja varnostno grožnjo indijsko-pacifiškemu in evroatlantskemu prostoru. Poleg tega spodkopava mir na Korejskem polotoku ter podpihuje rusko vojno proti Ukrajini," je še povedal generalni sekretar zavezništva.

Mark Rutte
EPA

Podobno je kasneje sporočil na družbenem omrežju X po telefonskem pogovoru z južnokorejskim predsednikom Yoon Suk-yeolom, ki se mu je zahvalil za današnje poročilo južnokorejske delegacije o prisotnosti severnokorejske vojske v Rusiji članicam zavezništva.

Oglasila se je tudi Ursula von der Leyen

Z Yoonom je danes po telefonu govorila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je sodelovanje severnokorejskih vojakov v ruski agresiji na Ukrajino označila za hudo zaostritev te vojne in grožnjo globalnemu miru.

Zagotovila mu je, da se bo EU pri odzivu osredotočila na sodelovanje z Južno Korejo in drugimi podobno mislečimi partnericami, so navedli na komisiji.

Rutte je za danes napovedal tudi telefonski pogovor z ukrajinskim obrambnim ministrom Rustemom Umerovom. Ukrajini je sicer že v opoldanski izjavi za medije po srečanju s predstavniki Južne Koreje zagotovil nadaljnjo podporo zaveznic.

Ukrajinske in južnokorejske oblasti od sredine meseca opozarjajo, da je Severna Koreja v Rusijo poslala več tisoč vojakov, ki naj bi se urili za boj v vojni proti Ukrajini. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v petek opozoril, da bo Moskva že v nedeljo ali danes vpoklicala severnokorejske vojake na fronto v boju proti Ukrajini.

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje šteje!

Sodelujte v anketi in pomagajte soustvarjati prihodnost naših vsebin.

Sodelujte
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta