(REKLI SO) Peter Frankl: Merz je dobra novica za gospodarstvo

DR
25.02.2025 16:00

Peter Frankl, direktor in glavni urednik edicij Financ, o nemških volitvah

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

"Skoraj gotovo bo vladanje dveh strank namesto treh manj neučinkovito kot dosedanje. Jasno je tudi, da bo nova koalicija s prihodom CDU iz opozicije na oblast bolj naklonjena gospodarstvu in bo poskušala odpraviti slabosti, zaradi katerih je Nemčija postala pojem nerodnosti (birokracija, draga energija, rast bolniških, radikalno zeleno, drago delo, pešajoča infrastruktura, kultura prebujenosti, neprivlačnost za naložbe ...). A Friedricha Merza, politika in Evropejca, ki se bliža sedemdesetim, in nekdanjega investicijskega bankirja (ameriški BlackRock), čaka ogromno dela. Mu bo pa lažje, ker v koaliciji skoraj gotovo ne bo zelenih.

Peter Frankl
Marko Crnkovič

Merz, konservativec, je nekakšna mešanica globalista in tradicionalista. Zelo dobro pozna tudi ZDA in zato se ocenjuje, da bo imel vsaj nekaj možnosti, da parira dvojcu Trump-Vance. Tudi ruskemu predsedniku Putinu ter Kitajcem, s katerimi bo laže vodil dialog. Zdaj najmočnejši Evropejec bo zelo verjetno našel skupni jezik z italijansko premierko Giorgio Meloni in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Velika neznanka tu je, koliko časa bo zdržal Macron, njegov zadnji mandat se konča leta 2027. Trojica Merz, Macron in Meloni so bolje opremljeni za vodenje Evrope, več možnosti imajo, da ustavijo pot navzdol starega kontinenta kot predsednica komisije Ursula von der Leyen, prejšnja nemška garnitura in še kdo.

Kako nemški izid vpliva na Slovenijo? Politično gre v prid slovenske opozicije, torej SDS. Za naše gospodarstvo je Merz dobra novica, saj je zdaj vsaj malo več možnosti, da se Nemčija izvije iz stagnacije in recesije. V starem jeziku je koalicija med CDU in SPD velika koalicija, vendar gre zgolj za jezik. Velika koalicija bi danes bila med CDU in AfD. Te pa v Nemčiji skoraj gotovo za zdaj ne bo, saj nobena od strank z AfD ne želi sodelovati."

Vir: Finance

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.