Manj kot pol leta po evropskem nogometnem prvenstvu v Nemčiji je podoba slovenske izbrane vrste povsem drugačna kakor v obdobju do začetka kvalifikacij za veliko tekmovanje do letošnjega poletja. Slovenci so po Euru sicer solidno začeli nastope v ligi narodov in najprej v Stožicah remizirali z Avstrijci, favoriti za prvo mesto v skupini B3. Dvakrat je četa Matjaža Keka jeseni premagala Kazahstan in se izognila neposrednemu padcu v tretji rang tekmovanja, toda poraza z Norveško (0:3 in 4:1) ter nocojšnji remi z Avstrijci, ko se je Slovenija za točko prebudila šele v zadnjih dvajsetih minutah tekme, so znak, da bo pot do uvrstitve na svetovno prvenstvo v ZDA leta 2026 zahtevna in da Keka ter njegove izbrance prihodnje leto čaka zahtevno delo. Še prej bodo kot tretjeuvrščena ekipa skupine B3 lige narodov igrali dodatne kvalifikacije za obstanek v drugem rangu tekmovanja. Norvežani so se s prvega mesta uvrstili v ligo A, drugi Avstrijci pa bodo za preboj med elito igrali dodatne kvalifikacije.
"Žalostno je, da moraš najprej preživeti 60, 65 minut. Potem pa smo s taktičnimi menjavami tudi mi prišli do več daha, igralci so si več upali. Na koncu je izid takšen, da bi lahko šel tudi čisto v drugo smer. Slabo smo začeli v avstrijski evforiji, na koncu pa pokazali drugačen obraz. Trpeli pa smo 60, 65 minut toliko, kot že dolgo ne. So pa fantje pokazali karakter in prišli do točke. Ta sicer za nas ne pomeni veliko. Avstriji želim, da pride v ligo A, nam pa, da ostanemo v ligi B," je po tekmi povedal selektor Slovenije Matjaž Kek. Se je pa Mariborčan obregnil ob kritike iz preteklih dni: "Neverjetno, kako je ena naša slaba tekma proti Norveški obrnila kompletno ozračje. To se je v Sloveniji že dogajalo in to ni dobro. Mi smo dovolj samokritični. Tudi tokrat smo bili preslabi, res je, avstrijska hitrost, direktnost nas je 'ubijala'."
Izjava
"Povedal bom nekaj, kar me že dolgo muči. Sloveniji se je tudi po prvih uspehih zgodil potop. Potem se je po SP v Južni Afriki zgodilo, da nas 15 let ni bilo. Tudi zdaj je po dveh tekmah kar naenkrat vse slabo, kot da nič ne velja. Zavedamo se, da na tekmah lige narodov nismo delovali dobro. Po EP so se zgodile zadeve, ki jih ne razumem. Samo tako, da si nalijemo čistega vina, naredimo konkretno analizo, se nam ne bo ponovilo, da pademo v črno luknjo ali – kot rad rečem – ne doživimo ledene nogometne dobe," je po tekmi za Sportklub dejal selektor Slovenije Matjaž Kek.
Če že podoba Slovencev na igrišču na zadnjih dveh tekmah ni spominjala na pravljične poletne dni, je ostal vsaj obris navijaške podpore izbrani vrsti. Stožice so bile jeseni polne in tudi na Dunaju je bilo, kakor v Nemčiji, slišati slovenske navijaške pesmi. Res se na razprodanem stadionu Ernst Happel ni zbralo več tisoč Slovenk in Slovencev, jih pa je bilo slabih tisoč glasnih vseh 90 minut tekme. Skupine s šali in zastavami smo na Stephansplatzu srečali že opoldne.
V promet bolj zeleni kot vijoličasti copati
S pesmijo so presekali adventno vzdušje v avstrijski prestolnici, po kateri smo se sprehodili. Če na Dunaju ne bi bilo Slovencev, bi težko opazili, da se bosta sosednji državi ta dan pomerili v ligi narodov. Na enem od adventnih sejmov smo se ustavili pri prodajni hišici slovenskih proizvodov iz usnja in volne, kjer so nam v oči padli zeleni in vijoličasti copati s poslikavo nogometne žoge. Na Dunaju živeča Slovenka Aleksandra Vidmar, lastnica blagovne znamke Zopati, nam je razkrila, da gredo bolj v promet zeleni (barve Rapida) kakor vijoličasti (barve Austrie z Dunaja).
Volnene kape in šali so zvečer na Ernst Happlu prišli še kako prav, saj se je temperatura približala ledišču. Kakor da so zmrznili, pa so večji del tekme delovali slovenski nogometaši. Čeprav so bili pred dvobojem optimistični in obljubljali boj za zmago, ki bi prinesla drugo mesto in dodatne kvalifikacije za preboj v ligo A, so bili vse do zadnjih 20 minut tekme v povsem podrejenem položaju in nenevarni.
Rošada v obrambi
Selektor Matjaž Kek se je odločil za eno spremembo v prvi postavi v primerjavi s tekmo z Norvežani. V zadnji vrsti je namesto Vanje Drkušića obračun začel David Brekalo. Uvod v tekmo je bil miren, v 14. minuti pa je dlani Jana Oblaka ogrel Konrad Laimer, ki bi lahko bolje zaključil akcijo po hitrem protinapadu zaradi izgubljene žoge Slovencev na sredini igrišča. Priložnost Laimerja je malenkost predramila slovensko obrambo, zato v naslednjih minutah gostitelji niso uspeli ogroziti slovenskega gola.
Avstrija - Slovenija 1:1 (1:0)
Stadion Ernst Happel, gledalcev 46.000, sodnik: Glenn Nyberg (Švedska) 6.
Strelca: 1:0 Schmid (v 27. minuti), 1:1 Gnezda Čerin (81.).
AVSTRIJA: Pentz 5,5, Mwene 6,5, Wöber 6,5, Lienhart 6,5, Posch 6, Seiwald 6,5, Laimer 5,5 (od 90. Wimmer -), Sabitzer 6,5, Baumgartner 7, Schmid 7 (od 84. Gregoritsch -), Arnautović 6 (od 90. Grillitsch -).
SLOVENIJA: Oblak 6,5, Janža 6, Bijol 6,5, Brekalo 6, Karničnik 6,5, Mlakar 6 (od 81. Šporar -), Elšnik 6 (od 81. Lovrić -), Gnezda Čerin 6,5, Stojanović 6 (od 64. Petrovič 6), Šeško 6, Vipotnik 6 (od 90. Drkušić -).
Rumeni kartoni: Laimer; Brekalo, Gnezda Čerin; igralec tekme: Romano Schmid (Avstrija).
Jim je pa po le treh podajah po izgubljeni žogi Slovenije na nasprotnikovi polovici uspelo povesti v 27. minuti. Hiter protinapad je uspešno zaključil Romano Schmid, ki je bil v dvoboju ena na ena boljši od Oblaka. Christoph Baumgartner je imel nato v 35. minuti lepo priložnost za povišanje vodstva, tudi on je prišel sam pred Oblaka, saj so Avstrijci lepo izigrali slovensko obrambo, toda tokrat je bil Škofjeločan uspešnejši od nasprotnika. Zadnjo nevarno priložnost za gostitelje v prvem polčasu, ko so imeli Avstrijci žogo v posesti kar 72 odstotkov časa (8 strelov na gol, Slovenci dva), je imel Marcel Sabitzer, zadel je zunanji del mreže.
Prav nogometaš Borussie Dortmund je bil najbolj aktiven na začetku drugega dela. Že v prvi minuti nadaljevanja bi lahko povišal vodstvo, a ni bil natančen. Za Slovenijo je prvi strel v okvir gola v 55. minuti sprožil Benjamin Šeško, toda z razdalje je streljal prešibko. Znova so sledile minute gostiteljev. Najprej v 58. minuti Baumgartner, nato je z volejem tri minute kasneje poskušal Sabitzer, ki je imel še eno priložnost tudi v 64. minuti.
Kek napovedal prevetritev
Slovenija je v zadnjih 20 minutah, ko so priložnost dobili rezervisti, zaigrala bolj pogumno in bolje. Za trud so bili varovanci Matjaža Keka nagrajeni z izenačenjem. Po podaji Žana Karničnika z desne strani je z okoli enajstih metrov streljal Adam Gnezda Čerin in dosegel četrti gol na 40. tekmi za izbrano vrsto. Do konca tekme so imeli Avstrijci le še eno priložnost, Baumgartner je v 88. minuti le za las zgrešil okvir vrat.
Kakor vedno je selektor svoje varovance zbral na sredini igrišča. "Tam sem jim rekel, da jim je zdaj jasno, česa so sposobni. Zato potrebujemo igralce, ki so v najboljši fizični in psihični pripravljenosti. V skupini smo imeli dve izredno 'nerodni' reprezentanci, ki igrata taktično zrelo, agresivno, z veliko kontakta, in tu smo imeli težave. Smo pa v določenih trenutkih pokazali, da lahko, a le če smo samozavestni. Zadovoljen sem, da nismo izgubili, ampak tudi danes se je pokazalo, da nihamo. Na tej ravni pa se to ne sme dogajati," je dejal Kek in napovedal prevetritev v trenerskem štabu. "Rabimo trenerja, neko osebnost, avtoriteto znanja. Kar se je dogajalo v zadnjem mesecu in pol, smo izgubili precej znanja in karakterja. Bodo pa tudi igralci morali še več žrtvovati," je še dejal.
Poteza tekme
Adam Gnezda Čerin je bil vpleten pri obeh golih na tekmi. V 27. minuti je zapravil žogo na avstrijski polovici, nato pa so gostitelji s hitrim protinapadom s tremi podajami prišli do vodstva. V zaključku tekme pa se je zvezni nogometaš oddolžil za napako in dosegel gol za izenačenje po lepi podaji Žana Karničnika. Član grškega Panathinaikosa žoge sicer ni dobro zadel, toda po lobu čez Patricka Pentza je ta pristala v mreži.