(INTERVJU) Dr. Uroš Seljak: Čaka nas termična smrt našega vesolja

Franja Žišt Franja Žišt
16.11.2024 07:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dr. Uroš Seljak: “V Sloveniji se zelo veliko govori o vračanju znanstvenikov v Slovenijo pa o begu možganov in podobno. Mogoče to ni pravo vprašanje, raje bi videl in tudi bolj zanimivo se je vprašati o znanstvenoraziskovalnem sodelovanju s tujino.”
Dr. Uroš Seljak: “V Sloveniji se zelo veliko govori o vračanju znanstvenikov v Slovenijo pa o begu možganov in podobno. Mogoče to ni pravo vprašanje, raje bi videl in tudi bolj zanimivo se je vprašati o znanstvenoraziskovalnem sodelovanju s tujino.”
Bobo
Fizik, kozmolog dr. Uroš Seljak predava na kalifornijski univerzi Berkeley, kjer se raziskovalno ukvarja z razvojem vesolja in statističnih metod na tem področju, od nobelovca Georgea Smoota pa je prevzel vodenje centra za kozmološko fiziko. Diplomiral je na sedanji Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, kasneje pa večino časa preživel v tujini - doktoriral je na MIT v ZDA, nato deloval še na Harvardu, Princetonu, na centru za teoretično fiziko ICTP v Trstu in na Univerzi v Zürichu. Leta 2021 je prejel prestižno Gruberjevo nagrado za kozmologijo in z denarnim delom nagrade ustanovil sklad za nagrajevanje najboljših znanstvenih člankov slovenskih študentov vseh slovenskih univerz. Tudi sam prejemnik številnih nagrad in štipendij že vrsto let sodeluje z ameriško vesoljsko agencijo Nasa. Vrhunski slovenski znanstvenik na tujem z veseljem razlaga o zapletenih procesih v vesolju, prav tako tudi o tem, kako je treba navduševati mlade znanstvenike. Čeprav svojih otrok ni povsem navdušil nad znanostjo, se pošali. "Sem polovično uspešen. Hči je diplomirala na Berkeleyju iz mednarodnih odnosov, sin pa je v drugem letniku študija uporabne matematike in uporabnih znanosti na UCLA in je še kar zainteresiran, da postane znanstvenik," se nasmehne zanimivi sogovornik.

Iz vsebine:

- Koga drugega zanima šport ali pa umetnost in se udejstvuje na tistem področju, mene pač zanima to, da se pri nas razvija znanstveno intelektualno delo.

- Za vsakega študenta je pomembno, da je motiviran, da stvari ne samo začne, temveč tudi konča. Samo na tak način lahko uspeš. To je nekaj, po čemer se potem razlikuješ od drugih.

 - Na mojem področju astronomije, ko sprejemamo študente za doktorski študij, morajo imeti dva, tri raziskovalne projekte.

- V tujini je že med študijem večji poudarek na raziskovanju in na tem, da objaviš svoje delo.

- Sam zelo enostavno pridem do raziskovalnih sredstev, tudi za zgraditev velike raziskovalne skupine.

- Če si zelo uspešen, pa bi res rad bil zelo velik, to mogoče v Sloveniji ni tako očitno možno.

- Ne, da se me privabi konkretno nazaj, da tukaj vzamem neko novo službo, pa tisto čez lužo pustim, temveč da v tem okolju preživim čim več časa, da pomagam ali sodelujem," pravi o vračanju uspešnih znanstvenikov v domovino dr. Seljak.

- Stimulativno okolje te vseskozi spodbuja, da napreduješ, da se razvijaš, da delaš kvalitetno, da delo tudi zaključiš. To je tisto, kar mi je dala tujina, in to je tisto, kar je mogoče težje tu v Sloveniji. Še posebno glede na to, da je pri nas kvaliteta življenja na splošno visoka, potem se mogoče človek malo poleni.

- Zelo verjetno je, da se bo vesolje vedno hitreje širilo, to bo vodilo v termalno smrt vesolja, ne bomo več niti videli drugih galaksij in energije bo zmanjkalo.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta