Redno čiščenje stranišča ni ključnega pomena le za ohranjanje privlačne kopalnice, temveč tudi za vaše zdravje. Nekaj uporabnih nasvetov za ohranjanje vašega WC-ja v popolnem stanju smo dobili v podjetju Geberit. Čeprav je čiščenje stranišča eno izmed manj priljubljenih gospodinjskih opravil, je vsekakor nujno za zagotavljanje higiene v kopalnici.
Uporabljajte krpe različnih barv
Pomembno je omeniti, da se mikroorganizmi lahko prenašajo z ene površine na drugo preko čistilnih krp ali gobic. Zato je treba za čiščenje WC-školjke in drugih delov kopalnice uporabljati različne čistilne krpe. Krpe iz mikrovlaken v različnih barvah se dobro razlikujejo in jih je mogoče prati pri temperaturah do 60 stopinj Celzija.
Naravna in kemična čistilna sredstva
Za temeljito čiščenje WC-ja so primerna tako naravna kot kemična čistilna sredstva. Pri uporabi naravnih čistilnih sredstev je dobro vedeti naslednje:
• Čistila, ki vsebujejo kis ali esenco kisa, je najbolje pustiti delovati nekaj ur ali čez noč. Nato skrtačite školjko s straniščno ščetko in sperite. Pri močni umazaniji je priporočljiva esenca kisa. Ta ima višjo koncentracijo kot kis in ima močnejši razkuževalni učinek.
• Citronska kislina deluje podobno kot esenca kisa. Na voljo je v drogerijah v obliki prahu ali tekočine in se razredči z vodo. V nasprotju z močnim vonjem kisa citronska kislina pušča svež vonj.
• Mravljinčna kislina – običajno na voljo v 75-odstotni koncentraciji – je močna kislina, ki zanesljivo odpravlja vonjave in vodni kamen. Pred uporabo jo je treba razredčiti z vodo.
• Kemična čistilna sredstva se uporabljajo za odstranjevanje posebej trdovratne umazanije, kot so temne obloge v WC-keramiki. Vendar pa čistilni izdelki lahko vsebujejo tudi agresivne, škodljive kemikalije, kakršna je klor.
Odpravljanje in preprečevanje zamašitev WC-ja
Zamašena WC-školjka je nadležna in tudi nehigienična. Da bi preprečili zamašitve, ne mečite vanjo predmetov, kot so tamponi ali vatirane palčke. Tudi ostanki hrane lahko zamašijo WC. Vendar je najpogostejši vzrok zamašitve čezmerna uporaba toaletnega papirja in vlažnih robčkov.
Zamašitve lahko preprečite tako, da ne splakujete preveč toaletnega papirja naenkrat.
Če je WC-školjka zamašena, lahko najprej uporabite WC-ščetko, da ustvarite pritisk v sifonu. Če to ne deluje, je bat učinkovit način za odpravljanje zamašitev v cevi. Pri trdovratnih ali ponavljajočih se zamašitvah se obrnite na svojega sanitarnega strokovnjaka.
Strokovnjaki priporočajo tudi naslednje ukrepe:
- Nosite rokavice za zaščito kože.
- Med čiščenjem dobro prezračujte.
- Pred uporabo čistilnih sredstev na občutljivih površinah, kot so marmor in drugi naravni kamni, jih preizkusite.
- WC-školjke brez roba z inovativnimi funkcijami zmanjšujejo potrebo po čiščenju na minimum. Zaradi odprte zasnove je manj mest, kjer se lahko nabira umazanija, in odstranjevanje umazanije je lažje.