Umrl oče Domaćice in piškotov Plazma, ki jih ni patentiral. "Sem srečen človek," je pravil o sebi

D.Ži
01.02.2022 09:35

Poslovil se je Petar Tutavac, ki mu dolgujemo številne svoje sladke trenutke. Bil je prvi izobraženi keksar v Jugoslaviji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Umrl je Petar Tutavac, tisti, ki je ustvaril priljubljene piškote Domaćica in eden od avtorjev recepta keksov Plazma. Umrl je v starosti 88 let v Srbiji.

Tutavac je ustvaril številne sladkarije, bil je prvi v Jugoslaviji, ki je izdeloval drobtine in bil prvi profesionalni mojster piškotov v nekdanji skupni državi. Tutavac se je rodil leta 1934 v Podgradini nedaleč od Opuzena (danes občina Slivno), piše Slobodna Dalmacija. Pri trinajstih letih je v Opuzenu končal izobraževanje za tkalca in za ta poklic pokazal kar nekaj talenta. Potem je več let pletel košare, v katerih so nosili kruh, a njegovih ambicij s tem ni bilo konec. 

Leta 1949 se je preko sindikata prijavil na tečaj za keksarja v Zagrebu, ki ga je razpisala tovarna Kraš. Tam se je z še enim dijakom učil keksarske obrti. Zanimivo je, da je bil prvi izobražen keksar v nekdanji Jugoslaviji. Nato je odšel v vojsko, po vrnitvi pa se je zaposlil v Krašu.

"Kraš je bil takrat edina slaščičarska industrija, vse kar se je kasneje pojavilo, je izhajalo od njega," je v intervjujih pojasnjeval Tutavac, ki je obiskoval Kraševo srednjo šolo za inženirje slaščičarstva v proizvodnji. Njegovo diplomsko delo in prvenec v slaščičarski industriji so bili piškoti Domaćica. Pecivo je pozneje dobilo različne variacije, osnova pa je ostala prav takšna, kot si jo je v 50. letih prejšnjega stoletja v svoji disertaciji zamislil avtor. Vrhunec kariere je Tutavac doživel v Požarevcu, kjer je ustanovil tovarno piškotov Bambi, katere zaščitni znak je lik iz Disneyjeve risanke.

"Dogovorili smo se, da lahko proizvajamo plazmo, a je ne bomo izvažali na italijanski trg, Italijani pa k nam ne bodo uvažali svojega Plasmona. Tak je bil dogovor," je povedal. Nobenega svojega izdelka ni patentiral. 

"To so bili drugi časi, ko se znanja ni skrivalo, ampak delilo. Vse, kar sem delal, vsi moji recepti in izdelki, so bili narejeni pod imenom Bambi tehnologije Vedno sem mislil, da vse pripada ljudem, da sta se tako krepila družbena moč in ugled naše države na domačem in svetovnem trgu. To so bili časi, ko so veljala neka druga pravila in odnosi med ljudmi. Tako mi je v redu, sem srečen človek, " je dejal v svojem zadnjem intervju za Slobodno Dalmacijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta