Bodeča neža ali kompava (Carlina acaulis L.) prihaja iz družine nebinovk. Poznamo jo tudi pod domačimi imeni bodič, bodoneža, kravjak, kozja potica, nežje, roža sv. Neže, vražja roža.
Je trajnica z debelo, vretenasto, rdečkasto korenino, iz katere požene zelo kratko steblo, ki nosi cvetni košek in venec pritličnih pernato nacepljenih bodičastih listov. Cvetni košek doseže v premeru od 5 do 15 centimetrov in je obdan s srebrno bleščečimi, ovojkastimi listi. Cvetovi so belkasti ali rožnati in imajo srebrn lesk.
Rastlina cveti od junija do oktobra. Razširjena je po vsej Evropi. Raste po suhih hribovskih pašnikih, po svetlih gozdovih, gmajnah in sončnih gričih. Zvečer in ob slabem vremenu prekrijejo ovojnikovi listi socvetje in zato ponekod ljudje po bodeči neži ugotavljajo, kakšno bo vreme. Nabiramo mlade liste in korenino. Korenine nabiramo jeseni, liste pa spomladi, ko so še mladi in mehki.
Med zdravilnimi učinkovinami v bodeči neži najdemo eterično olje, smole, čreslovine, inulin in fintocide.
Mlade liste lahko uporabimo v solati ali prikuhah ali kot nadomestek za krompir.
Mlade liste lahko uporabimo kot nadomestek za krompir
Korenino nabiramo marca in aprila, nato pa od druge polovice avgusta do novembra.
Bodeča neža zavira razvoj griže, odvaja vodo, čisti črevesje in pospešuje izločanje seča, uporabljamo jo za čiščenje ran in celjenje težko celečih ran, pri trdovratnih lišajih, za odpravljanje zajedavcev v črevesju, za izpiranje ust, proti zobobolu, pri vnetju pokostnice in za obkladke.
ČAJ
Čajno žličko nasekljane korenine poparimo s skodelico vrele vode in pustimo stati 15 minut, nato pa precedimo. Na dan lahko spijemo 2 do 3 skodelice tako pripravljenega čaja, vendar pitje po nekaj tednih prekinemo.
ČAJ ZA ODVAJANJE VODE
Jedilno žlico posušene narezane korenine bodeče neže prelijemo z 1 litrom vrele vode in pustimo stati 15 minut, nato čaj precedimo. Na dan spijemo 4 skodelice tako pripravljenega čaja. Po 14 dneh ga prenehamo piti.
ČAJ ZA KREPITEV TELESA
Čajno žličko posušene korenine bodeče neže prelijemo s skodelico hladne vode in zavremo. Pokrito pustimo pol ure, nato precedimo in pijemo po požirkih. S tem si krepimo telo in iz telesa se izločajo strupene snovi.
PROTI ZOBOBOLU
Koreniko bodeče neže namočimo v pol litra jabolčnega kisa in pustimo stati 24 ur. S tem pripravkom izpiramo ustno votlino, tekočina krepi tudi dlesni in celi rane.
PROTI KOŽNIM OBOLENJEM
Potrebujemo:
Kozarec s širokim grlom s pokrovom, 1 liter belega vina, 4 korenine bodeče neže.
Sveže korenine bodeče neže dobro očistimo in na drobno narežemo, damo v kozarec, prelijemo z vinom. Kozarec dobro zapremo in za 2 tedna postavimo v senco. Kozarec večkrat pretresemo. To vino uporabimo za tople obkladke, s katerimi zdravimo rane, ki se nerade celijo, lišaje in čire.
PROTI KOŽNIM LIŠAJEM
V 1 liter vode damo 3 jedilne žlice zdrobljenih korenin bodeče neže, počakamo, da zavre, nato pa pustimo, da na majhnem ognju povre za polovico. Zatem precedimo in si s hladnim pripravkom dajemo obkladke na obolela mesta.
S tako pripravljenim pripravkom so zdravili tudi domače živali, predvsem pri trdovratnih ranah in proti črevesnim zajedavcem.
KOT USTNA VODICA
Svežo korenino bodeče neže dobro očistimo s krpo, posušimo in nastrgamo, damo v posodo, dodamo 10 žajbljevih listov in prelijemo s pol litra jabolčnega kisa. Dobljena zmes naj stoji čez noč. Po tem času precedimo in dodamo pol litra destilirane vode. Dobljeno tekočino nalijemo v steklenico in dobro zapremo. Tekočino lahko uporabljamo namesto ustne vodice, odpravlja tudi bolečine pri zobobolu in zdravi vnetja dlesni.
TINKTURA PRI ŽELODČNIH BOLEČINAH
Potrebujemo:
Kozarec s širokim grlom s pokrovom, 1 liter dobrega žganja, 4 korenine bodeče neže.
Sveže korenine bodeče neže dobro očistimo in naribamo, damo v kozarec, prelijemo s 50-odstotnim žganjem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za 3 tedne postavimo v senco. Večkrat ga pretresemo.
Po tem času žganje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru.
Dobljeno tinkturo pijemo enkrat do dvakrat na dan po eno veliko jedilno žlico.
NADOMESTEK ZA KROMPIR
Mesnate korenine bodeče neže izkopljemo iz zemlje, jih dobro očistimo, posolimo in kuhamo tako dolgo, da so mehke, potem jih zabelimo kot krompir.
JUHA
Potrebujemo:
Štiri očiščene in ostrgane korenine bodeče neže, dva rdeča korenčka, majhno cvetačo, pest koprivinih listov, drobno čebulo, drobnjak, peteršilj, poper, sol, dve jedilni žlici olja, jajce, vodo.
Sesekljano čebulo ostrgane korenine bodeče neže, korenček in koprivine liste prepražimo na olju, prilijemo 1 liter vode, dodamo poper, sol in sesekljan česen. Na koncu pridamo še drobno narezan peteršilj in umešamo jajce. Na krožniku potresemo juho še z drobno narezanim drobnjakom.
MUSAKA
Potrebujemo:
40 dag mletega mesa, 40 mladih očiščenih cvetišč bodeče neže, 3 jajca, 6 žlic kisle smetane, čebulo, olje, poper, sol, papriko in testo za palačinke.
Drobno narezano čebulo in meso prepražimo na olju, ga osolimo, popopramo in dodamo papriko.
Posoljene bodeče neže namočimo v testo za palačinke in jih ocvremo na olju. V posodo zložimo plast ocvrtih bodečih než, nanje dodamo plast prepraženega mesa in prelijemo z mešanico kisle smetane in jajc. Na vrh naložimo še preostale ocvrte neže in meso prelijemo s še preostalo mešanico jajc in smetane.
Pokrito pečemo pri temperaturi 160 stopinj od 45 do 60 minut.