(FOTO in VIDEO) Kijev za sodelovanje mednarodnih pogajalcev v pogovorih z Moskvo, zveza Nato proti območju prepovedi preletov nad Ukrajino

Po silovitem ruskem obstreljevanju je ponoči izbruhnil požar v eni od stavb jedrske elektrarne Zaporožje. Po več urah negotovosti je gasilcem v jutranjih urah ogenj uspelo pogasiti, žrtev ni bilo. Kakšna je razlika med černobilsko in nesrečo v Zaporožju?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Ukrajina je v zgodnjih jutranjih urah sporočila, da je ruski napad povzročil požar v enem od poslopij v jedrski elektrarni. Šlo naj bi za stavbo, namenjeno vajam. Sama elektrarna naj ne bi bila prizadeta, je pa obstajala bojazen, da bi se lahko požar širil, če ga ne bi kmalu pogasili.

Pozneje je ruska vojska zavzela elektrarno, je sporočila ukrajinska agencija za jedrsko energijo. "Ozemlje jedrske elektrarne Zaporožje so okupirale oborožene sile Ruske federacije," so še sporočili iz omenjene agencije. Dodali so, da zaposleni v nuklearki še naprej upravljajo reaktor, prav tako se v skladu z običajnimi varnostnimi pravili nadaljuje oskrba z električno energijo.

Posledice napada ruske vojske na administrativno zgradbo jedrske elektrarne Zaporožje.
Reuters

Generalni sekretar Nata: Ta brezobzirna vojna ni naša in mora se končati  

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je rusko obstreljevanje jedrske elektrarne in napade na civiliste obsodil. "Vse to kaže na brezobzirnost te vojne in na to, kako pomembno je, da se konča," je v Bruslju poudaril na začetku izrednega zasedanja zunanjih ministrov zaveznic, sklicanega zaradi ruske invazije na Ukrajino. Boji se, da bodo naslednji dnevi še hujši, s še več žrtev, trpljenja in škode.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken (desno) in generalni sekretar Nata na izrednem vrhu v Bruslju. 
Reuters

Stoltenberg je poudaril, da Nato ne išče vojne z Rusijo: "Mi nismo del tega spopada in zagotoviti moramo, da se ne razširi, kar bi bilo še bolj pogubno in še bolj nevarno. To je naša odgovornost," je jasno povedal.

Oglasil se je tudi naročnik agresije na Ukrajino Vladimir Putin. "Nimamo zlih namenov proti našim sosedom," je izjavil po poročanju tujih tiskovnih agencij. S seje ruske vlade, ki jo je v živo prenašal javni informativni kanal Rossiya 24, je pozval k normalizaciji odnosov s svojo državo in zagotovil, da bo Rusija izpolnila svoje gospodarske obveznosti do drugih držav.  

Vladimir Putin 
Reuters

Gori moja Ukrajina, gori moje srce, pripoveduje v Murski Soboti živeča Ukrajinka

Nabiranje predvolilnih točk: V SDS očitno ubrali preverjeni recept, soustanovitelja društva sta se distancirala od shoda

Ukrajinska agencija za jedrsko energijo je danes še sporočila, da v jedrski elektrarni Zaporožje ni prišlo do radioaktivnega sevanja. "Spremembe v radioaktivnem sevanju niso bile zabeležene," so zatrdili.

Gasilci na terenu v Zaporožju.
Reuters

Ukrajinski gasilci so sprva poročali, da niso imeli dostopa do prizorišča, nakar so nekaj po 5. uri vendarle začeli gasiti požar. Pogasili so ga približno uro pozneje, navedbe ukrajinskih reševalnih služb povzema britanski BBC.

Posnetek nadzorne kamere v jedrski elektrarni Zaporožje.
Reuters

Povečanega sevanja naj ne bi bilo 

Že pred tem so pristojne službe navajale, da na območju niso zaznali povišanega radioaktivnega sevanja, "bistvena" oprema naj bi bila nepoškodovana, varnost pa zagotovljena. O tem so obvestili tudi Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA).

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi na tiskovni konferenci o stanju v nuklearki v Zaporožju. 
EPA

Ameriška ministrica za energijo Jennifer Granholm je po pogovoru z ukrajinskim kolegom Hermanom Haluščenkom sporočila, da reaktorje v elektrarni ščitijo odporne strukture, obenem so jih varno zaustavili. Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grosi je na tiskovni konferenci povedal, da ni prišlo do povečanega sevanja in da varnostni sistemi v nuklearki funkcionirajo kot običajno. Zahteval je, da se inšpektorjem agencije dovoli dostop do nuklearke, in apeliral, da se napadi končajo. 

Posnetek nadzorne kamere v jedrski elektrarni Zaporožje.
Reuters

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v video sporočilu obsodil napad. "Nobena druga država razen Rusije še ni obstreljevala jedrskih elektrarn," je dejal in dodal, da se je "teroristična država sedaj zatekla k jedrskemu terorizmu".

Kijev
EPA

Pred morebitnimi posledicami tovrstnih napadov je posvaril tudi Evropo. "Če pride do eksplozije, je to konec vsega. Konec Evrope," je dejal in menil, da lahko le takojšnje evropsko ukrepanje ustavi ruske sile. Spomnil je tudi na jedrsko nesrečo leta 1986 v Černobilu in posvaril, da bi bile posledice taljenja jedrske sredice v Zaporožju še veliko hujše.

Zapuščena trgovina v Kijevu.
EPA

Zelenski je že govoril z več svetovnimi voditelji, vključno z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in britanskim premierjem Borisom Johnsonom. Dogajanje je obsodil tudi kanadski premier Justin Trudeau in Rusijo pozval k takojšnji ustavitvi "nesprejemljivih napadov".

Tudi Johnson je pozval k ustavitvi spopadov na območju jedrske elektrarne Zaporožje, ruskega predsednika Vladimirja Putina pa obtožil nepremišljenih dejanj, ki da lahko neposredno ogrozijo varnost vseh v Evropi. Napovedal je tudi, da bo predlagal izredno zasedanje Varnostnega sveta Združenih narodov.

Največja jedrska elektrarna v Evropi ima kar šest reaktorjev. 
EPA

Oglasili so se tudi v Moskvi. Tiskovni predstavnik ruskega ministrstva za obrambo Igor Konašenkov je izjavil, da jedrska elektrarna v Zaporožju obratuje normalno in da je pod ruskim nadzorom že od 28. februarja. Sinoči pa da je "kijevski nacionalistični režim poskušal izvesti monstruozno provokacijo".    

Ukrajinski vojak ob razdeljevanju vode in čistil v Irpinu pri Kijevu.
EPA

Ruska vojska napreduje proti Kijevu, v Černihovu številni mrtvi v zračnem napadu  

Po navedbah ukrajinske vojske ruske čete nadaljujejo napredovanje proti prestolnici Kijev. "Glavna prizadevanja okupatorskih sil so osredinjena na obkolitev Kijeva," je sporočila ukrajinska vojska. Pri tem niso navedli novih podatkov o bojih okoli ukrajinske prestolnice.

Ostanki rakete na avtobusni postaji v Kijevu.
Reuters

Ukrajinska vojska po poročanju britanskega BBC tudi zatrjuje, da je Rusija izčrpala večino svojih operativnih rezerv pri poskusu zavzetja Kijeva, sedaj pa dobiva podporo iz drugih divizij.

V Kijevu je bilo sicer od polnoči več zračnih alarmov. Prebivalci naj bi se zatekli v zaklonišča za letalske napade.

Pripadnik ukrajinske teritorialne obrambe na nadzorni točki v Kijevu. 
Reuters

Po navedbah ukrajinske strani naj bi se ruska vojska umaknila s strateško pomembnega letališča Gostomel severozahodno od Kijeva. Je pa v celoti obkolila mesto Mariupol na jugu države, kar je na Facebooku po navedbah BBC potrdil tudi generalni štab ukrajinske vojske. "Sovražnik je imel pomembno tehnično prednost," so ob tem navedli na ukrajinski strani.

Pripadnik ukrajinske teritorialne obrambe na nadzorni točki v Kijevu. 
Reuters

Prebivalci Mariupola po navedbah BBC poročajo o hudem obstreljevanju, ko ruske sile poskušajo zavzeti mesto. V zračnem napadu na stanovanjsko četrt v prav tako že več dni obleganem Černihovu pa je po poročanju Reutersa, ki povzema regionalne oblasti, umrlo najmanj 47 ljudi. Zaradi hudega granatiranja so se morale reševalne ekipe začasno umakniti.    

O hudem bombardiranju spet poročila tudi iz mesta Žitomir na zahodu Ukrajine. Danes naj bi bilo med drugim zadeto poslopje šole. 

Dpa medtem še navaja poročila o napadu na protiletalski sistem na obali Črnega morja. Ukrajinska vojska pa po poročanju BBC navaja, da se je skupina ruskih vojakov umaknila iz mornariških oporišč v Črnem morju.

Informacij sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti.

Zveza Nato proti območju prepovedi preletov nad Ukrajino

Članice zveze Nato nasprotujejo vzpostavitvi območja prepovedi preletov nad Ukrajino, je poudaril generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg po izrednem zasedanju zunanjih ministrov zaveznic v Bruslju. Nato noče biti neposredno vpleten v konflikt v Ukrajini, saj bi to pomenilo še več ubitih civilistov, je dejal.

Ideja o vzpostavitvi območja prepovedi preletov nad Ukrajino je danes na zasedanju bila omenjena, vendar se zaveznice strinjajo, da ne bi smelo biti zavezniških letal v zračnem prostoru nad Ukrajino niti zavezniških sil na ozemlju te države, je povedal Stoltenberg.

Edini način za zagotavljanje območja prepovedi preletov je namreč poslati Natova letala v ukrajinski zračni prostor in sestreljevati ruska letala, kar pa pomeni tveganje obsežne vojne v Evropi, ki bi vključevala več držav in prinesla še več trpljenja, je pojasnil.

K vzpostavitvi območja prepovedi preletov poziva Ukrajina. Tudi slovenski premier Janez Janša je ob začetku vojne v Ukrajini večkrat izpostavil, da bi Nato moral zapreti zračni prostor nad Ukrajino in odvzeti agresorski ruski vojski strateško prednost.

Zunanji minister Anže Logar je danes v virtualnem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju izpostavil, da je prepoved preletov najučinkovitejši način za preprečitev bombardiranja civilnih objektov ter da je tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba danes še posebej opozoril, da so njihove sile in civilisti zasuti z izstrelki iz zraka ter da se ukrajinska vojska zaradi tega veliko teže učinkovito upira ruskemu agresorju.

Zunanji ministri so po Logarjevih besedah to slišali, nadaljnja razprava pa je v rokah članic, saj da ne gre za neposreden odnos med Natom in Ukrajino, temveč za dvostranski odnos članic z Ukrajino. Na vprašanje, ali lahko pojasni, kaj konkretno je želel s tem povedati, je Logar odgovoril, da lahko le Nato skupaj zapre zračni prostor in da je generalni sekretar že nekaj časa zelo jasen, da se to ne bo zgodilo, bo pa Nato branil vsako ped zavezništva.

A v zraku so po Logarjevih besedah tudi predlogi o zaščiti humanitarnih koridorjev pred nevarnostjo napadov iz zraka oziroma zagotovitvi nemotenega prehoda beguncev in humanitarne pomoči. To so za zdaj zgolj predlogi, soglasja o tem še ni, je dejal minister in dodal, da je hotel povedati, da imajo članice glede tega različna mnenja.

Vprašanje vzpostavitve območja prepovedi preletov je danes v Bruslju komentiral tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki pa je dejal le, da to ni odločitev za EU, temveč za Nato, saj je za uveljavitev takšne odločitve treba uporabiti vojaško silo.

Generalni sekretar Nata je sicer danes, deveti dan vojne v Ukrajini zaradi ruske invazije, ocenil, da bodo prihodnji dnevi verjetno še hujši, da bo še več smrti, trpljenja in uničenja, saj ruske sile prinašajo težje orožje in nadaljujejo napade po vsej državi.

Obsodil je rusko obstreljevanje ukrajinske jedrske elektrarne Zaporožje, ki da še potrjuje izjemno nevarnost te vojne, tudi morebitne jedrske katastrofe, in nujnost tega, da ruski predsednik Vladimir Putin to vojno takoj konča.

Opozoril je, da je namen Kremlja ustvariti interesne sfere v Evropi, zato so se zaveznice danes strinjale, da je treba okrepiti pomoč državam, kot sta Gruzija in BiH. Moldavije ni izrecno omenil, čeprav je trenutno prav tako v središču pozornosti zaradi bojazni, da bo naslednja tarča Kremlja.

Na vprašanje glede nevarnosti širitve vojne v Moldavijo je Stoltenberg izpostavil, da se tri omenjene države soočajo z različnimi tveganji, a da poskuša v vseh Rusija bodisi s političnimi pritiski bodisi z vojaško silo uveljavljati svoj vpliv.

Zaveznice bi lahko Gruziji in BiH po njegovih besedah pomagale z nadaljnjo krepitvijo zmogljivosti njunih institucij in pri izvajanju reform ter z usposabljanjem in skupnimi vajami. Končne odločitve še niso sprejeli, a obstaja široko strinjanje, da je treba državi še bolj podpreti, je dejal.

Generalni sekretar je še izpostavil, da smo soočeni z grožnjo konflikta, ki lahko traja leta, da so se Natovi odnosi z Rusijo spremenili dolgoročno in v temelju ter da je prvi nauk te vojne nujnost strateške solidarnosti in skupnega delovanja ZDA in Evrope za zagotavljanje varnosti vseh zaveznic.

Izpostavil je tudi, da je Nato močnejši kot kdaj koli ter da v odziv na rusko invazijo krepi sodelovanje s Finsko in Švedsko, ki sicer nista članici. Krepijo izmenjavo informacij in usklajevanje, obe državi sodelujeta v vseh posvetovanjih v povezavi z rusko invazijo.

"To je Putinova vojna," je še poudaril Stoltenberg ob vnovičnem pozivu ruskemu predsedniku, naj vojno ustavi. "Nato noče vojne z Rusijo," je izpostavil in dodal, da je pa zavezništvo odločeno braniti vsak centimeter zavezniškega ozemlja.

Zunanje ministre članic Nata je danes virtualno nagovoril ukrajinski zunanji minister Kuleba in vsi so mu izrazili globoko spoštovanje, je povedal generalni sekretar zavezništva.

Izrednega zasedanja se je udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Anže Logar, ki je po navedbah MZZ udeležence obvestil o dosedanji slovenski finančni in materialni pomoči Ukrajini ter poudaril, da lahko nadaljevanje ruske agresije dodatno oslabi evropsko varnostno arhitekturo in stabilnost Evrope, vključno z Zahodnim Balkanom.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta