Balinarski klub Branik je eden najstarejših v Sloveniji, njegovi zametki segajo v leto 1959, ko je vodstvo MŠD Branik balinanja željnim članom odstopilo prostor pod mogočno češnjo ob robu gostinskega vrta v Ljudskem vrtu. Balinarski navdušenci so hitro uredili igrišče, leta 1960 pa jim je matično društvo dodelilo novo lokacijo na tedanjem pomožnem odbojkarskem igrišču ob teniških igriščih. Prizadevni člani kluba so se lotili dela, leta 1961 je bilo balinišče zgrajeno in Branik je bil prvi klub na Štajerskem s tremi balinarskimi stezami, pozneje je bila zgrajena še četrta.
Branikovi balinarji so se hitro začeli uveljavljati tudi na tekmovalnem polju in želi vidne dosežke. Ekipno so bili drugi tako na slovenskem kot na jugoslovanskem prvenstvu. Žal je zagnanost balinarjev v začetku 70. letih prejšnjega stoletja usahnila, nato ponovno zaživela leta 1978, ko so balinarji spet začeli nizati uspehe. Najuspešnejše obdobje je bilo med letoma 1984 in 1990, ko so branikovci igrali v slovenski ligi Sever, vmes pa so uspešno nastopali na prvenstvih Balinarske zveze Maribor, Balinarske zveze Slovenije in na turnirjih.
Letošnji jubilej so zaznamovali na nedavnem tradicionalnem turnirju v Ljudskem vrtu. Z nekaj besedami so se spomnili tudi zgodovine kluba. "Ponosni smo nanjo, skušamo jo negovati in nadaljevati," je v pozdravnem nagovoru povedal dolgoletni predsednik BK Branik Ivan Šertel, nato pa je igralce in igralke osmih ekip nagovoril še vodja tekmovanja Janko Potrata, eden najboljših balinarjev v zgodovini kluba.
Turnir je minil v prijetnem jesenskem vremenu in športnem ozračju, tekme pa so bile zanimive, saj so bile nekatere odločene z metom zadnje krogle. Na koncu so bili najbolj zadovoljni prireditelji turnirja, saj je njihova ekipa osvojila prvo mesto. Končni vrstni red: Branik (Samo Novak, Milena Jugovec, Ivan Šertel, Majda Šumandl, Tatjana Salecin, Anica Rep), 2. Hoče (Miro Hrvatin, Štefan Harič, Bogdan Ramot, Slavica Repolusk), 3. Lenart (Pavel Markoli, Lizika Markoli, Majda Roškarič, Cvetka Fajdiga).