Kako nam ozelenjena streha izboljšuje bivalno okolje

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
08.11.2024 13:20

Več zelenih površin, večja biotska raznovrstnost, pa tudi boljša izolativnost stavb so glavni razlogi za ozelenitev strehe.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Posebno v urbanem, gosto pozidanem okolju je smiselno ravne strehe enodružinskih hiš, pa tudi večstanovanjskih in javnih zgradb izkoristiti za ozelenitev, saj s tem pridobimo več zelenih površin, ki izboljšujejo bivanje ljudi in tudi živali. Zelene strehe obenem prispevajo k energetski učinkovitosti stavb z izboljšanjem toplotne izolativnosti objektov. To zmanjšuje potrebo po ogrevanju pozimi in tudi po hlajenju poleti. Poleg tega zelena streha zagotavlja življenjski prostor za rastline in živali ter spodbuja biotsko raznovrstnost v mestnih okoljih. Obenem pomaga izboljšati kakovost zraka in zmanjšuje učinke mestnih toplotnih otokov.

Hibrid med obema vrstama so polintenzivne zelene strehe, ki združujejo značilnosti obeh predhodnih vrst.

Arhiv Naročnika

Najpomembnejši dejavnik v vseh sistemih je substrat, ki daje rastlinam kakovostno osnovo za rast, obenem pa tudi shranjuje vlago. Njegova ključna lastnost je zagotovo prepustnost, saj omogoča ustrezno hitro odvajanje presežne vode, s tem pa rastlinam zagotavlja vedno optimalno vlažnost.  Če želimo na dolgi rok zagotoviti ustrezno rastno podlago, mora substrat ustrezati tudi drugim zahtevam standarda L1131.

Arhiv Naročnika

Nujna je kakovostna hidroizolacija

Od vrste zasaditve sta odvisna tudi nega rastlin in vzdrževanje zelene strehe. Ekstenzivne zelene strehe zaradi narave rastlin zahtevajo malo vzdrževanja, običajno zadoščata občasno odstranjevanje plevela in nadzor drenažnega sistema, vsaj dvakrat letno pa opravimo kontrolni pregled strehe. Intenzivne zelene strehe zahtevajo bolj pogosto vzdrževanje, saj je treba rastline zalivati in negovati. Vzdrževanje si lahko olajšamo z avtomatiziranim namakalnim sistemom.

Da bo vzdrževanje ozelenjenih streh varno, je ob izdelavi nujno vgraditi tudi varovalne elemente.

Zalivanje rastlin pa s sabo prinaša tudi večje količine vode, vendar ta ne sme pronicati pod nivo substrata. Res je, da zelene strehe shranjujejo deževnico v vegetacijskem in substratnem sloju, kar pomaga razbremeniti  sisteme meteorne kanalizacije. Vendar pa zahtevajo izbiro in izvedbo visoko kakovostne hidroizolacije, ki zagotavlja, da voda ostane nad nivojem hidroizolacije. Ker je hidroizolacija vgrajena v sistem (torej skrita), mora biti pravilno izbrana in tudi kakovostno izvedena. Le tako bo uporabna predvideno obdobje, to je 25 let in več.

Arhiv Naročnika
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.