(FOTO) Sredi gozdov naredili Pohorsko gobarno: Vsak lahko goji gobe in z njimi nadomešča tudi meso za hamburgerje

Natalija Sinkovič
07.11.2024 04:10

Na pohorskih pobočjih v majhni vasici Kebelj v občini Oplotnica je družina Fošt ustvarila Pohorsko gobarno. A njihova zgodba ni samo o gobah, temveč tudi o ljubezni do Pohorja, trajnosti in inovativnem pristopu k kmetijstvu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Primož Fošt in Klementina Ploč 
Andrej Petelinšek

Primož Fošt, pobudnik gobarne, je bil že v mladosti del družinskega podjetja, ki se je ukvarjalo predvsem z razrezom hlodovine. "Vedno smo se spraševali, kako izkoristiti lesne odpadke, predvsem žagovino. Prav zaradi tega izziva smo leta 2021 prišli na idejo, da bi poskusili gojiti gobe," še pojasni Primož, ki je na posnetku skupaj s Klementino Ploč. Žagovine je bilo v izobilju, vendar so kmalu ugotovili, da bi potrebovali žagovino listavcev, sami pa so imeli le smrekovo. Kljub temu so vztrajali in začeli raziskovati tehnike gobarstva – brez predhodnega znanja, s pomočjo interneta, predvsem YouTuba, kjer so dobili osnovne napotke za vzpostavitev gobarne.

Tudi njihove prve korake so spremljale težave. "Če začneš brez popolne opreme, si hitro nakoplješ ogromno težav," priznava Primož. Kmalu so ugotovili, da potrebujejo specifično opremo, ki pa je na trgu težko dosegljiva. Rešitev? Odločili so se, da bodo razvili lastno tehnologijo. Za izdelavo posebnih strojev so porabili več kot dve leti, medtem pa so urejali prostore gobarne in eksperimentirali z različnimi formulami substratov.

"Za vsako vrsto gob potrebujemo prilagojene pogoje, a glavno je, da spoštujemo njihove naravne cikle," razloži Primož Fošt. 
Andrej Petelinšek

Pri vzgoji gob so po večkratnih poskusih razvili prav poseben način delovanja. "Za vsako vrsto gob potrebujemo prilagojene pogoje, a glavno je, da spoštujemo njihove naravne cikle," razloži Primož. Substrat, ki so ga razvili, je ključni del uspeha. Prva faza ali inkubacija se odvija v prostoru, kjer micelij preraste substrat pri konstantni temperaturi 24 stopinj Celzija, nato vreče preselijo v gojitveni prostor. Tam so temperature nekoliko nižje, vlaga pa visoka, kar so optimalni pogoji, v katerih rastejo gobe visoke kakovosti. "Največja skrivnost je skrb za zdrav micelij, ki ga je treba ves čas obnavljati, saj se lahko le tako izognemo plesni in staranju." Okolje gobarne je izjemno čisto, vendar v njem ne uporabljajo kemičnih čistil, kot je belilo, ki ga uporablja večina gobarn. "Naše gobe uspevajo v prostoru, kjer zrak čistimo s kisom in vodo, saj želimo, da ostane čim bolj naravno," pove Fošt.

V družinskem podjetju Fošt imajo sicer tradicijo ukvarjanja z lesom. Da so se usmerili v gobarstvo, so morali z iglavcev preiti na listavce. 
Andrej Petelinšek

Pridelujejo več vrst gob, vključno z bukovim ostrigarjem, kraljevim ostrigarjem, pink ostrigarjem, šitakami in resastim bradovcem. Vsaka ima svoje posebnosti v okusu in teksturi, zaradi katerih so uporabne za pripravo različnih jedi. "Kraljevi ostrigar je po okusu vsem najljubši, saj ga pripravljamo kot nadomestek za meso v hamburgerjih. Obožujejo ga tudi otroci," razlaga Fošt. Poleg priljubljenosti gob v kuhinji poudarjajo tudi njihove zdravilne učinke. Gobe niso le hrana, ampak imajo tudi veliko koristnih učinkov za zdravje, ki pa jih znanost še ni dovolj raziskala. "Prepričan sem, da so farmacevtske industrije eden od razlogov, da o zdravilnih učinkih gob ne vemo več. Prihodnost pa je nedvomno v superživilih, kot so gobe, ki so bogate z vitamini, minerali in antioksidanti."

Vsaka vrsta gob potrebuje prilagojene pogoje. Tam so temperature nekoliko nižje, vlaga pa visoka, kar so optimalni pogoji, v katerih rastejo gobe visoke kakovosti. "Največja skrivnost je skrb za zdrav micelij, ki ga je treba ves čas obnavljati, saj se lahko le tako izognemo plesni in staranju." Okolje gobarne je izjemno čisto, vendar v njem ne uporabljajo kemičnih čistil, kot je be
Andrej Petelinšek
Vsaka ima svoje posebnosti v okusu in teksturi, zaradi katerih so uporabne za pripravo različnih jedi. Kraljevi ostrigar pripravljamo kot nadomestek za meso v hamburgerjih. 
Andrej Petelinšek

Pri Pohorski gobarni trajnostno gobarstvo ni le pojem, ampak vsakodnevna praksa. Surovine za pridelavo gob, kot so pšenični otrobi in lesni peleti, so iz ekoloških virov. Njihova predanost lokalni, okolju prijazni pridelavi se s tem ne konča. "Izrabljen substrat kompostiramo in ga bomo kmalu ponudili kupcem. V prihodnosti načrtujemo še uporabo presežnega ogljikovega dioksida iz gojitvenih prostorov za pridelavo zelenjave," pove še o načrtih za prihodnost. Poleg tega načrtujejo namestitev sončne elektrarne za večjo energetsko samozadostnost gobarne, s čimer bodo še dodatno zmanjšali svoj ogljični odtis.

Substrat kompostirajo in ga bomo kmalu ponudili kupcem. 
Andrej Petelinšek

Sveže gobe iz Pohorske gobarne najdejo pot do številnih prestižnih restavracij po Sloveniji, pa tudi do lokalnih tržnic, denimo do Grajske tržnice v Slovenski Bistrici, kjer se lahko kupci prepričajo o njihovi kakovosti. "Veliko ljudi sploh ne ve, da lahko gobe gojimo doma, in ne poznajo razlik med gojenimi in nabranimi gobami. Gojenje nam omogoča, da nadzorujemo kakovost in se izognemo težkim kovinam, ki jih gobe srkajo iz prsti," pojasni Fošt.

Prva faza ali inkubacija se odvija v prostoru, kjer micelij preraste substrat pri konstantni temperaturi 24 stopinj Celzija.
Andrej Petelinšek

Družina Fošt je z leti razvila tudi odlične recepte, ki so pri njihovih kupcih zelo priljubljeni. Hamburger iz kraljevega ostrigarja je na primer ena od jedi, ki je hitro našla svoje mesto na družinskem jedilniku. "Koščke gob narežemo, jih začinimo in spečemo ter nato uporabimo kot nadomestek za meso." Že zdaj načrtujejo povečanje proizvodnje in vzpostavitev izobraževalnega programa na družbenih omrežjih. "Naslednje leto bomo začeli tedensko objavljati poučne vsebine, da približamo gobarstvo širši javnosti. Vsak lahko doma začne gojiti gobe, pri tem pa lahko uporabi vnaprej pripravljeni substrat, ki ga bo mogoče kmalu kupiti neposredno pri nas."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta