Deset nasvetov za varčevanje po novem obračunu omrežnine

Boštjan Kralj, Lumar
07.11.2024 06:00

Nov sistem obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki velja od 1. oktobra 2024, prinaša precej sprememb, zaradi katerih bo še bolj kot prej pomembna varčna poraba električne energije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Na višino računa ne bo vplivalo le to, koliko električne energije porabimo v enem mesecu, ampak tudi, kako je poraba časovno razporejena, in naše varčevalne navade. V podjetju Lumar so v sodelovanju s strokovnjaki za energetsko učinkovitost zbrali nekaj ukrepov, ki nam bodo pomagali varčevati.

1. Izkoristite nočne ure

Večje porabnike energije, kot so pralni in sušilni stroji ali polnilnice za električna vozila, uporabljajte v času najcenejših tarif, to je ponoči ali zgodaj zjutraj, najboljše med 22. in 6. uro zjutraj.

2. Nastavite ogrevanje glede na časovne bloke

Toplotna črpalka je eden večjih porabnikov električne energije v hiši. Nastavite jo tako, da več energije porabi v obdobjih z nižjo tarifo (npr. zgodaj zjutraj ali pozno zvečer) in manj v dragih popoldanskih urah. Še posebej to velja za ogrevanje sanitarne vode.

3. Premišljeno razporejajte čas delovanja velikih porabnikov

Skrbite za to, da ne prihaja do pretiranih konic porabe električne energije (če na primer hkrati delujejo vsi veliki porabniki), predvsem v dražjih časovnih blokih. Zato preverite nazivne moči električnih naprav in prilagajajte uporabo tistih, katerih delovanje lahko časovno razporedite. Pomivalni stroj zaženite, ko ste že zaključili kuhanje večerje, električnega avta ne priklopite na polnilnico takoj, ko pridete iz službe, ampak ko greste spat (v cenejšem bloku) in so druge električne naprave izklopljene. 

Shutterstock

4. Spremljajte porabo in po potrebi prilagodite dogovorjene moči

Dogovorjene obračunske moči po posameznih časovnih blokih so izračunane glede na vašo preteklo porabo (njihovo višino vidite na računih), lahko pa jih spremenite in bolj prilagodite dejanski porabi. Vendar dobavitelji opozarjajo, da tega ne delajte nepremišljeno in prehitro. Spremljajte porabo in jih spremenite šele, če dlje časa opažate večja neskladja. Dogovorjeno moč je smiselno znižati, če ste na primer stari pralni stroj zamenjali z varčnejšim, ki porablja bistveno manj energije. Prav tako lahko razmislite o povišanju dogovorjene moči, če boste ugotovili, da zelo pogosto prihaja do presežkov dogovorjene moči in teh ne morete zmanjšati z drugimi ukrepi. Časa je dovolj, v prehodnem obdobju (do 30. septembra 2026) bodo distributerji o presežni moči le obveščali, ne bo je pa še treba plačevati, po tem pa bo morda ceneje plačati nekoliko več za višjo obračunsko moč kot plačevati presežke. 

5. Sistem za upravljanje z energijo (HEMS)

Če še niste, razmislite o uporabi naprednega sistema za upravljanje energije (HEMS), ki optimizira porabo glede na časovne bloke in zagotavlja popoln nadzor.

6. Premišljena uporaba sončne elektrarne 

Sončna elektrarna lahko proizvede znatno količino električne energije, kar zmanjša odvisnost od omrežja in posledično tudi dogovorjeno obračunsko moč. Poskrbite, da bo energija, ki jo proizvedete, porabljena v času višjih tarif, da vam takrat ne bo treba zajemati energije iz omrežja. Bodite pozorni tudi na to, da dogovorjene obračunske moči ne nastavite prenizko, ker pričakujete, da boste večino energije proizvedli sami. V obdobjih, ko sončna elektrarna ne proizvaja dovolj energije (na primer ponoči ali v oblačnih dneh), lahko presežete dogovorjeno moč, to pa vodi do višjih stroškov omrežnine. Spremljajte proizvodnjo in porabo in po potrebi prilagodite dogovorjeno obračunsko moč.

Lumar

7. Hranilniki energije

Razmislite o investiciji v hranilnike energije, ki vam omogočajo shranjevanje električne energije, ko so cene nizke, in porabo, ko so cene višje. S tem pomagajo zmanjšati konice porabe in posledično stroške omrežnine.

8. Pametne naprave

Uporabljajte pametne vtičnice in naprave, ki omogočajo avtomatsko prilagajanje porabe glede na cene elektrike, ali še boljše, razmislite o vgradnji celovite rešitve za pametni dom, ki skrbi za pametno upravljanje energije vseh porabnikov, ki so povezani v sistem.

Peopleimages.com - Yuri A

9. Vzdrževanje toplotne črpalke

Redno vzdrževanje toplotne črpalke in drugih porabnikov energije zagotavlja optimalno delovanje in manjšo porabo energije. 

10. Uporaba senčil

Pametno upravljanje zunanjih senčil lahko v vaši hiši znatno zmanjša potrebo po ogrevanju ali hlajenju, saj za ta namen izkorišča ali zmanjša moč sonca. Tako se bodo naprave za hlajenje ali ogrevanje manj vklapljale, posledično pa bo tudi poraba električne energije manjša.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta