V prihodnjih dneh bi se predsednik brežiškega okrajnega sodišča Almir Kurspahić z družino preselil v novozgrajeno hišo v Brežicah, a mu je požar, ki ga je podtaknil neznanec, prekrižal načrte. Hiša je namreč po požigu močno poškodovana, po nestrokovnih ocenah naj bi bilo škode za okoli 250 tisoč evrov, je včeraj zvečer medijem pojasnil France Božičnik, vodja novomeških kriminalistov. Policisti so danes preiskavo dejanja, o katerem ni več nobenega dvoma, da je šlo za požig, nadaljevali, da bi prišli na sled storilcu in tako tudi ugotovili, ali je bilo dejanje povezano s sodniško funkcijo Kurspahića. Neznanec je namreč vlomil v hišo, nato pa tam podtaknil ogenj. Iz hiše naj ne bi bilo nič ukradeno.
Sosedje pričajo o eksploziji
Sodnik je danes novinarju Dnevnika, ki ga je srečal na terenu, pojasnil, da je imel hišo zavarovano, da so novogradnjo delno opremili, a da k sreči še nihče ni stanoval v njej. Ugibati, kdo bi lahko podtaknil požar, ni želel, češ da naj policija opravi svoje delo, pojasnil pa je, da je na kraj požara prišel že v noči na četrtek.
Okoli 1.45 so bili včeraj zjutraj gasilci obveščeni, da gori. Kot je povedal vodja intervencije Rajko Šetinc iz Gasilske zveze Brežice, je bil ob njihovem prihodu požar že v celoti razvit. Najbolj je gorelo v pritličju, kjer sta kuhinja in dnevna soba, ogenj pa se je takrat že razširil na ostrešje, je povedal. Požar so lokalizirali in pogasili v eni uri in pol, pri intervenciji pa je sodelovalo 25 gasilcev iz treh gasilskih društev. Božičnik je sicer v četrtek zvečer dejal, da, glede na prve ugotovitve, preden je zagorelo, ni bilo eksplozije, a stanovalci, ki so živeli v bližini novogradnje, medijem razlagajo drugače. Najbližji sosed novogradnje je za Žurnal24 dejal, da se je njihova hiša silovito stresla, zagorelo pa da je takoj po poku. "Štok od vrat in zdrobljeno steklo je odneslo do naše žive meje," je pripovedoval novinarjem.
Sosedje ne verjamejo, da je šlo zgolj za vandalizem, ampak menijo, da se je sodnik nekomu zelo zameril. Ali je šlo res za ustrahovanje ali morebitno maščevanju sodniku, bodo policisti še skušali ugotoviti.
Če je napad zaradi funkcije, je to znak za alarm
Med tem pa v javnost že prihajajo obsodbe tega zavržnega dejanja. "Sodniki smo zgroženi in zaskrbljeni ob novici o razdejanju hiše kolega sodnika iz Brežic. Z olajšanjem smo sprejeli vest, da v dogodku k sreči ni ni bilo žrtev ali poškodovanih oseb. Dejanje obsojamo kot necivilizirano in zavržno," pravi predsednica Slovenskega sodniškega društva Vesna Bergant Rakočević. In nadaljuje, da če se bo izkazalo, da je dejanje kakorkoli povezano s sojenjem, torej s primeri, ki jih obravnava ali jih je obravnaval sodnik, "bi šlo še za posebej zaskrbljujočo okoliščino. V tem primeru bi šlo za ogrožanje oziroma napad na izvajanje sodne oblasti, kar bi pomenilo grožnjo samim temeljem naše družbene ureditve. Kolegu izrekamo solidarnost in podporo. Upamo in verjamemo, da bo storilec odkrit in kaznovan, škoda pa povrnjena ter da se takšna ali podobna ravnanja ne bodo več ponovila," še prihaja iz sodniškega društva.
"Na vrhovnem sodišču obsojamo nesprejemljivi dogodek v Brežicah in nanj gledamo z veliko zaskrbljenostjo. Upamo, da bo uspelo organom pregona čim prej raziskati vse okoliščine," pa so zapisali na vrhovnem sodišču. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević ob tem poudarja, da takšna dejanja, ne glede na vzrok, ne smejo imeti mesta v naši družbi. Ne verbalno ne fizično nasilje namreč nista in tudi ne smeta postati del civilizirane družbe. "Če bi se izkazalo, da je bil požig povezan z opravljanjem sodniške funkcije, pa bi bil to znak za alarm. Napad na funkcionarja, ki izvaja sodno oblast, namreč predstavlja tudi napad na temeljne postulate pravne države," še menijo na vrhovnem sodišču.
Da ostro obsojajo dogajanje v Brežicah, so sporočili tudi z ministrstva za pravosodje. "To predstavlja nesprejemljivo dejanje nasilja in resen napad na temelje pravne države. Sodniki kot neodvisni nosilci sodne veje oblasti zagotavljajo varnost, pravičnost in zaščito pravic vseh državljanov. Napadi na njihovo integriteto in varnost so napadi na samo bistvo našega pravosodnega sistema," menijo na ministrstvu. In dodajajo, da izražajo globoko solidarnost s sodnikom in njegovo družino. "Ministrstvo za pravosodje se zavzema za ničelno toleranco do nasilja ter zagotavljanje varnega okolja za vse zaposlene v pravosodju. Verjamemo, da bodo pristojni organi storili vse, kar je potrebno, da se odgovorni za ta nesprejemljiv napad odkrijejo in ustrezno obravnavajo."
Bombe in streli
V preteklosti so bili slovenski sodniki, pa tudi tožilci, že tarče hudih napadov. Eden najbolj odmevnih primerov se je zgodil 24. septembra 1996. V Miklavžu pri Mariboru je v bližini hiše sodnika mariborskega okrajnega sodišča Konrada Rebernika odjeknila močna eksplozija. Na vrtni ograji je bil podtaknjen eksploziv, ki se je sprožil, ko je sodnikova žena zapuščala hišo. Eksplozija jo je huje poškodovala. Napad je izvedel Danijel Jezernik po naročilu Maksimilijana Vollmeierja, ki ga je zaradi kriminalnih dejanj obravnaval Rebernik. Jezernik je bil leta 1997 obsojen na 12 let zapora.
Novembra 2009 je bila tarča napada sodnica kazenskega oddelka ljubljanskega okrožnega sodišča Katarina Turk Lukan. Pred sodničino hišo je v večernih urah razneslo eksplozivno telo, pri tem pa je bila lažje poškodovana njena mladoletna hči. Storilcev policija ni našla.
Septembra 2014 se je zgodil še en bombni napad. Na dvorišču upokojene tožilke Jožice Boljte Brus v Ljubljani je eksplodirala vojaška ročna bomba, ki jo je odvrgel 27-letni Matevž Zajc. Storilec, ki je le dan pred tem prišel iz zapora, je bil sicer sodničin sosed. Kot je pokazala preiskava, je storilec odvrgel dve granati, a je eksplodirala samo ena. Obsojen je bil na štiri leta in dva meseca zapora zaradi povzročanja splošne nevarnosti.
23. aprila 2002 pa je podjetnik Igor Šerbec vstopil v stanovanje ljubljanskega okrožnega sodnika Antona Panjana in streljal proti njemu. Ustrelil je proti sodnikovim kolenom, naboj je priletel v leseni pod ter se odbil po sobi, vendar sodnika na srečo ni zadel. Po streljanju je še naprej grozil sodniku s pištolo in zahteval, da mu napiše imena tistih, ki so njegovo firmo spravili v stečaj, po dveh minutah pa je odšel iz stanovanja. Celotnemu dogodku je bila priča sodnikova hči. Strelec je bil nato obsojen na dobro leto dni zapora.