Teh ni zelo veliko. Takšni dogodki največ dela povzročijo gasilcem in z Gasilske zveze Slovenije so nam odgovorili, da je bilo od leta 2005 25 takšnih intervencij. Kar pomeni v povprečju malo manj kot dve na leto. Najhuje je bilo leta 2005, ko so morali posredovati pri kar petih plinskih eksplozijah. V letih 2013, 2015 in 2017 niso imeli niti enega takšnega posredovanja.
Redno vzdrževanje naprav je ključnega pomena za varno obratovanje.
Kako varno zamenjati jeklenko?
Ob menjavi jeklenke ravnajte po navodilih proizvajalca. Med menjavo ne kadite in ne uporabljate odprtega plamena. Ob menjavi vsakokrat zamenjajte tesnilo, po navodilih za napravo pa naj serviser zamenja dovodno cev. Pri menjavi jeklenke tesnjenje spoja jeklenke in regulatorja vedno preizkusite z milnico. Po vsaki uporabi plina iz jeklenke jeklenko zaprite. Policija pa dodaja: Pri vsaki menjavi plinske jeklenke je potrebno zamenjati tudi tesnila priklopa. Prav tako je potrebno paziti in redno menjavati cevi, ki vodijo do jeklenk plina.
Kaj pa če plin uhaja oziroma eksplodira?
Ko zaznamo prisotnost plina
Prvi nujni ukrepi so, da stanovalci ob zaznavi vonja plina nemudoma zapustijo prostore in pokličejo 112. Pri umiku iz prostorov ne prižigajo ali ugašajo luči in drugih naprav ter ne povzročajo odprtega plamena.