Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je potrjeno okužena s koronavirusom. Na twitterju je zapisala, da bolezen covid-19 ne izbira. "Od sobote dalje sem v samoizolaciji, danes potrjen pozitivni izvid. Vse aktivnosti za varen začetek šole tečejo nemoteno dalje," je pojasnila. "Vse dobro," je zaključila svoj zapis.
Ministrica se je sicer s prvim odmerkom cepiva covidu-19 cepila 23. marca, kar je tudi takrat objavila na Twitterju. Šlo je za cepivo AstraZenece. Nato je bila z drugim odmerkom istega cepiva cepljenja še v maju, so nam pojasnili na ministrstvu, ki ga vodi.
V soboto je začutila simptome nahoda in takoj ostala v samoizolaciji, so še sporočili na ministrstvu in dodali, da Kustečeva cepljenju pripisuje, da so znaki okužbe pri njej blagi in obvladljivi.
V samoizolaciji bo skupno 10 dni, trenutno pa delo opravlja na daljavo. Na ministrstvu jo nadomeščata državna sekretarja, sicer pa vsi zaposleni v njenem kabinetu ves čas nosijo zaščitne maske, še dodajajo. Tisti, ki so bili v neposrednem stiku z njo, pa so bili tudi testirani, a ministrstvo ne sporoča, ali je bil kak test prav tako pozitiven.
Popoldne se je na twitterju oglasil še predsednik republike Borut Pahor. Sporoča, da se je po delovnih stikih z ministrico prejšnji teden, in pred novimi obveznostmi, preventivno testiral in da je negativen.
Cepljeni so vsi člani vlade
Ob naraščanju števila okužb s covidom-19 v državi smo konec prejšnjega tedna na vlado vprašali, ali je
precepljen ves ministrski zbor. Iz urada za komuniciranje (Ukom) smo dobili odgovor, da so cepljeni vsi člani vlade, tudi nova ministra za pravosodje in za digitalno preobrazbo.
Na vprašanje, kako je sicer po ministrstvih, ali obstajajo kakšna priporočila, kako naj ravnajo (ostali), pa Ukom takole: "Na ministrstvih in v vladnih službah že vse od začetka veljajo splošni preventivni in samozaščitni ukrepi (uporaba zaščitnih mask, razkuževanje rok, izogibanje nenujnim stikom, delo od doma ipd). Ministrstva in vladne službe so skladno s sprejeto strategijo cepljenja omogočili cepljenje zaposlenih, ki so sodili v prednostne kategorije. Ko je bilo na razpolago dovolj cepiv, so si cepljenje lahko organizirali uslužbenci sami pri svojih osebnih zdravnikih ali v cepilnih centrih."
Izpostavljajo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo kot tisto, "ki načrtuje organizacijo mobilne cepilne enote za zaposlene ministrstva in organov v sestavi, ki se bodo za cepljenje odločili".
Ministrica med promilom - tolikšen je delež cepljenih okuženih
Do danes je bilo v Sloveniji izvedenih okoli 1,7 milijona cepljenj proti covidu-19, z enim odmerkom je cepljenih skoraj milijon ljudi. Po podatkih NIJZ se jih je 1113 kljub cepljenju okužilo z novim koronavirusom, kar je promil cepljenih. Z novim koronavirusom se je letos do 12. avgusta sicer okužilo 135.420 ljudi, ki niso bili cepljeni.
Tudi podatki o hospitalizacijah kažejo, da je bilo doslej v bolnišnično oskrbo sprejetih 3144 covidnih bolnikov, ki niso bili cepljeni, in skupaj 70 tistih, ki so bili cepljeni, kažejo podatki, objavljeni na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje. (STA)
Ministrica že bila v samoizolaciji
Sicer pa to ni prvi primer samoizolacije za Kustečevo. Ta je bila namreč zaradi udeležbe na prireditvi, ki jo je lani organiziral Olimpijski komite Slovenije (OKS), v samoizolaciji že takoj po prireditvi, na kateri udeleženci kljub navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) niso nosili zaščitnih mask. Na OKS so nato potrdili eno okužbo, vendar pa okužena oseba ni bila na prireditvi. Kljub temu je bilo več zaposlenih na komiteju v samoizolaciji, prav tako se je izolirala ministrica, ki se je nato na delo vrnila, ko je dobila negativen test.
Del opozicije od Janše zahteva odgovore glede poteka šolskega leta
Opozicijske SD, LMŠ, Levica in SAB zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje, na katerem od premierja Janeza Janše pričakujejo odgovore, kako bo v luči novega koronavirusa in ukrepov potekalo novo šolsko leto. Ministrici za izobraževanje Simoni Kustec očitajo nesposobnost in od Janše pričakujejo, da jo odstavi s funkcije.
Kot je v današnji izjavi ocenil poslanec SD Marko Koprivc, seje odbora ne bi bilo treba sklicevati, če bi vlada, njen predsednik in ministrica za izobraževanje opravljali svoje delo. Spomnil je, da se bo čez dobra dva tedna začelo novo šolsko leto, "a na nobeno ključno vprašanje, kako bo potekal pouk v času covida-19, ni odgovora". "Šolske ministrice tako rekoč ni, kar se dogaja že od začetka epidemije. Dejansko v Sloveniji nimamo ministrstva za izobraževane, nimamo jasne strategije, vezane na šolstvo in mlade. Vse se vodi iz kabineta predsednika vlade, vse stvari se podrejajo interesom predsednika vlade in njegovim prijateljem," meni Koprivc.
Po njegovih besedah zato nima smisla več vabiti ministrice na sejo odbora DZ, pač pa premierja, ki je odgovoren za ukrepe. Od njega zahtevajo odgovor, kako si predstavlja pouk v prihodnjem šolskem letu. "Šole plavajo v temi in ne vedo, kako bodo izvajale pouk. Dolžne so izvajati ukrepe, ki jih določa vlada, a obenem morajo dobiti jasna navodila s strani vlade, ki pa jih ni," je opozoril Koprivc.
Poslanec LMŠ Aljaž Kovačič meni, da je imela Kustečeva dovolj časa in denarja za pripravo vzgojno-izobraževalnih ustanov, da bi lahko z novim šolskim letom odprle svoja vrata in bi lahko bili vsi prisotni pri pouku. "Ministrici je očitno na drugi strani najlažje vse pustiti zaprto, kot je to delala doslej. Poletnih počitnic ni izkoristila za to, da bi naredila vse, kar je v njeni moči, da bi se te ustanove odprle, ampak se je nekoliko posmehovalno kot turistka udeležila olimpijskih iger in tam gledala športnike, ki jim je pred nekaj meseci onemogočala normalno treniranje," je oster Kovačič. Kot je dejal, ne upajo, da bo "kaj bo iz te ministrice", ki ji očita, da je ena najbolj neodgovornih ministric v zgodovini Slovenije.
Poslanec Levice Željko Cigler je opozoril, da je novo šolsko leto pred vrati, a kljub temu se ne v vrtcih ne v šolah ne ve, pod kakšnimi pogoji se bo izobraževalno-vzgojni proces začel. Po njegovih besedah se ne sme ponoviti scenarij zadnjih dveh šolskih let, ko se je pouk začel, ne da bi izobraževalne ustanove pred tem to vedele. Opozoril je tudi, da se otroci in mladostniki vračajo v vzgojno-izobraževalni sistem polni negotovosti, prav tako so se med njimi pokazale velike socialne razlike.
"Za vso neorganizacijo in neznano stanje, s katerim se šolski sistem s 1. septembrom sooča, je odgovornost vlade," je prepričan. Od Janše pričakujejo razrešitev Kustečeve, v nasprotnem primeru bo po poslančevih besedah on odgovoren za kolaps slovenskega šolskega sistema.
Poslanec SAB Andrej Rajh je dejal, da od Kustečeve pričakujejo le preprost odgovor na vprašanje, kako se bo začelo novo šolsko leto. Zanima jih tudi, katere ukrepe je vlada izvedla med počitnicami z namenom, da bi pouk v novem šolskem letu lahko potekal čim boj nemoteno. Ponovil je, da morajo biti šole tiste, ki se prve odprejo in zadnje zaprejo.
"Glede na to, kako vlada sprejema odločitve in jih sporoča javnosti, imamo zelo slab občutek, da se bo zgodba ponovila in bo Slovenija v družbi držav z najdlje zaprtimi šolami," je povedal Rajh.
Koprivc je pojasnil, da se v opoziciji konkretno še niso pogovarjali o morebitni interpelaciji Kustečeve, je pa to eden od načinov, da se to "škodljivo politiko na področju šolstva zaustavi". (STA)