Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB usklajujejo osnutek zakona, s katerim bi šli nad naraščajočo energetsko revščino. V parlamentarno proceduro ga nameravajo vložiti v ponedeljek. Osnutek predvideva energetske vavčerje v višini 150 evrov, ki bi jih bila deležna šestina najbolj prizadetih državljanov. Potrebnih 25 milijonov evrov bi vzeli iz podnebnega sklada.
Franc Trček (SD) je povedal, da so na vlado v zadnjih dveh mesecih naslovili več pobud. "Prvi odgovori so bili, da to ni problem, potem pa je bil cinizem Ivana Janeza Janše, da je revščina neka statistika," je rekel.
Po besedah Edvarda Pauliča (LMŠ) je državni statistični urad izračunal, da se je kurilno olje v letu dni podražilo za okoli 44 odstotkov, pogonsko gorivo za okoli 40 odstotkov, električna energija pa za 15 odstotkov, kar je največ v EU. "Stanje je zelo resno," je dejal. In da so se vladi zato odločili pomagati s svojim osnutkom zakona.
Kdo bo ogreval Telekomove odjemalce
Po podatkih poslanca Andreja Rajha (SAB) si je do srede, ko je potekel prvi rok, novega dobavitelja po neuradnih podatkih pridobilo le 10 odstotkov odjemalcev, ki jih z elektriko ne bo več oskrboval Telekom, kar pomeni, da 90 odstotkom grozi prehod na sistem zasilne oskrbe, s tem pa 400 odstotkov višje cene elektrike, je povedal. Po njegovem bo 13.000 odjemalcev Telekoma Slovenije brez električne energije ostalo zaradi vladnega kadrovanja. Ogroženo pa da je tudi poslovanje Gen-I, ki oskrbuje 400.000 odjemalcev.
Rajh obžaluje, da ni bila sprejeta njihova ideja, da bi se lahko neizkoriščene turistične bone porabilo za plačilo energentov.
"Smo v grozljivi situaciji, ko so socialno najbolj šibki dobesedno primorani, da bodo izklapljali radiatorje, njihove peči bodo ostale mrzle, ker si preprosto ne morejo kupiti kurilnega olja," pa pravi Nataša Sukič (Levica). Po njenih besedah takšno stanje grozi okoli 240.000 ljudem, ki živijo pod pragom revščine. Tudi 150 evrov vreden energetski vavčer ne bo zadostoval za razrešitev stisk. Vlada bi morala že davno ukrepati, je bila kritična. Spomnila je, da so v Levici leta 2017 predlagali, da se vzpostavi akcijski načrt, s katerim bi izkoreninili energetsko revščino. Ne bi si smeli privoščiti, da toliko sodržavljanov zmrzuje, zboleva in je hkrati še lačnih, je poudarila.