Janša za Euronews: Bruselj se sam približuje kršitvi vladavine prava. To se je začelo s prihodom Ursule von der Leyen

Vanessa Čokl
07.10.2021 12:25
Evropski komisiji slovenski premier očita preseganje pooblastil in politično zlorabo pravne države.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Janša in Ursula von der Leyen na vrhu EU-Zahodni Balkan na Brdu.
Ukom

Evropska komisija se s svojimi prizadevanji, da bi zagotovila spoštovanje temeljnih vrednot EU v državah članicah, sama bliža kršitvi vladavine prava, je v intervjuju za Euronews, ki ga je dal ob robu vrha EU-Zahodni Balkan na Brdu pri Kranju, ocenil slovenski premier Janez Janša.

Bruslju očita preseganje pooblastil in politično zlorabo pravne države. "Imamo listino ZN o človekovih pravicah. Imamo evropsko listino o človekovih pravicah, a v jeziku politike, še posebej Evropskega parlamenta, lahko na ta seznam vsak doda, kar si pač želi. Zato je to politično zlorabljen izraz in uporabljen za politične spopade," je dejal.

Evropski parlament je pač politični organ, Evropska komisija pa se po pogodbi EU ne bi smela vpletati v politične bitke, je ocenil Janša. V času, ko jo je vodil Jean-Claude Juncker, je še bilo tako, nato pa se je s prihodom Ursule von der Leyen to spremenilo. "Mislim, da je to blizu kršitvi vladavine prava, saj mora biti komisija pošten posrednik," je dejal. 

Podpredsednici komisije Veri Jourovi, ki je poleg komisarja Didierja Reyndersa postala najbolj viden obraz Bruslja, ko gre za spoštovanje oziroma kršitve vladavine prava, je Janša očital "dajanje izjav, ki so jasna kršitev pogodbe". A Jourovo podpirajo evropski mediji, zato lahko nadaljuje, je dodal. "Če bi se to zgodilo pred 15 leti, po mojem ne bi niti en teden ostala članica komisije. Takrat so bila pravila še jasna," je dejal premier, pri čemer pa ni pojasnil, katere izjave Jourove točno ima v mislih.

Glede odnosov EU z državami Zahodnega Balkana je Janša opozoril, da unija ni edini vlagatelj v regiji, ampak ima tekmece, kot so Kitajska, Rusija in Turčija. In medtem ko unija svoj denar pogojuje s spoštovanjem evropskih standardov in izvedbo reform na področju vladavine prava, njene tekmice ne postavljajo nobenih pogojev, je dejal.
Pogojevanje EU je sicer po besedah Janše pravilno, a le, "če je luč na koncu tunela". "Na naši strani je ena velika prednost: članstvo v EU (...) A če ta perspektiva ni resnična, izgubljamo zagon, in zdaj smo v ključnem trenutku."

Glede strateške avtonomije in vloge EU v svetu je med drugim izpostavil potrebo pa nadaljevanju zavezništva z ZDA, tudi v okviru zveze Nato, a obenem posvaril, da ZDA in Nato "ne bosta rešila problemov in konfliktov na našem dvorišču", na Balkanu, v Sredozemlju, v Afriki. Unija bi se morala po njegovem mnenju bolj osredotočati na varovanje svojih zunanjih meja, namesto da "pošilja denar in humanitarno pomoč, ki nato končata v rokah teroristov in vojaških vodij".

Glede Afganistana Janša pravi, da "je naša obveznost pomagati tistim, ki so pomagali nam", a je obenem izpostavil, da "v Evropi ni prostora za deset milijonov Afganistancev". "EU ne bo ponovila napake, ki so jo nekatere države članice naredile leta 2015," je dejal. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta