
V javnost je pricurljal tajni interni memorandum ameriškega ministra za obrambo Petea Hegsetha, iz katerega je razvidno, da so se spremenile prednostne naloge ameriške vojske. Zdaj je glavni cilj odvračanje Kitajske od prevzema Tajvana, nasprotovanje Rusiji pa ni več ena od ključnih točk nacionalne obrambne strategije.
"Project 2025"
Novinarji Washington Posta, ki so imeli vpogled v dokument, trdijo, da je na več mestih dobesedno prepisan iz priročnika konservativne fundacije Heritage, ki ga je ta think tank objavil lani. Eden od soavtorjev poročila Heritage, Alexander Velez-Green, je zdaj v začasni vlogi najvišjega političnega uradnika Pentagona. Donald Trump je kot predsedniški kandidat zanikal, da bi bil načrt fundacije Heritage Project 2025 osnutek za njegov drugi mandat. Toda njegova politika in imenovanja – vključno s smernicami Pentagona – prve mesece od prihoda v Belo hišo ga demantirajo.
Memorandum napoveduje, da bo Pentagon pritiskal na zaveznike v Evropi, na Bližnjem vzhodu in v vzhodni Aziji, da porabijo več za obrambo in prevzamejo glavno vlogo pri odvračanju groženj iz Rusije, Severne Koreje in Irana, medtem ko je prednostna naloga ZDA odvračanje Kitajske od prevzema Tajvana ter preusmeritev ogromne ameriške vojaške arhitekture v indo-pacifiško regijo.

Grožnja iz Moskve
Hegsethove smernice, navaja časnik, priznavajo, da je malo verjetno, da bodo ZDA zagotovile pomembno, če sploh kakršnokoli podporo Evropi v primeru ruskega vojaškega napredovanja, saj Washington namerava spodbuditi zaveznike v Natu, da sami prevzamejo primarno obrambo regije. Po memorandumu bodo ZDA v veliki meri pustile evropske zaveznike, da se sami soočijo z grožnjo iz Moskve. Izrecno je zapisano, da bodo ZDA podprle Evropo z jedrskim odvračanjem Rusije, vendar Nato ne bi smel računati na ameriške sile, okupirane z obrambo domovine ali misijo odvračanja Kitajske.
Od Grenlandije do rta Horn
Smernice so, piše Washington Post, že dostavili kongresnim odborom za nacionalno varnost, kjer naj bi jih tako republikanci kot demokrati opisovali kot zmedene. Medtem ko ameriški minister za obrambo pričakuje umik ameriške vojaške prisotnosti iz večjega dela sveta, vključno z Bližnjim vzhodom, sočasno napada hutije v Jemnu, Trump pa opozarja Iran, da jih šteje za "popolnoma odgovorne" za podporo hutijem, in sporoča, da Washington "ne bo nič prijazen do tega".
Nove smernice Pentagona v zvezi s Tajvanom vključujejo povečanje prisotnosti ameriških enot, vključno s podmornicami, brezpilotnimi ladjami in specializiranimi enotami kopenske vojske in marincev, pa tudi večji poudarek na bombah, ki uničujejo utrjene in podzemne cilje.
Ameriške sile, je zapisal Hegseth, morajo biti "pripravljene braniti ameriške interese, kjerkoli bi bili ogroženi, od Grenlandije do Panamskega kanala in rta Horn".