Pri mariborskem podžupanu doma: Sončna elektrarna in zelena streha

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
21.08.2020 02:00

V soseski stanovanjskih hiš v mestni četrti Koroška vrata, zelo blizu središča Maribora, je pred desetimi leti postavil družinsko domovanje trenutni mariborski podžupan Samo Peter Medved. Kot gradbeni inženir je že tedaj vedel, da želi imeti samooskrbno hišo, ki bo čim manj obremenjevala okolje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tadej Regent

Pri projektiranju objekta, pri katerem je poleg arhitekta vključil še elektroinženirja in strojnega inženirja, je načrtoval, da bo električno energijo nekoč pridobival iz sonca. Od letošnjega maja tako na strehi Medvedove hiše stoji fotovoltaična elektrarna, ki prav nič ne kazi videza sicer pohodne zelene strehe, za kakršno se je odločil lastnik. "Za sončno elektrarno sem se odločil iz dveh razlogov," pojasnjuje Samo Peter Medved, "eden je želja po samooskrbnosti, drugi je finančni. Danes so obresti na sredstva v bankah nizke, investicija v fotovoltaično elektrarno pa se povrne skozi bistveno manjše stroške za električno energijo. Toda pomembnejši je prvi razlog, saj sem se za sončno elektrarno odločil že pred gradnjo hiše. Takrat je bila narejena tudi vsa predpriprava, vgrajene so bile zaščitne cevi inštalacij, zato je bila vgradnja razmeroma enostavna."

Brez hrupa in umazanije

Zaradi vnaprejšnjega načrtovanja se je sogovornik pri postavljanju sončne elektrarne izognil vsem hrupnim, umazanim in motečim delom, ki so potrebna pri polaganju cevi in kablov v že zgrajeni in naseljeni hiši. V elektro omarico je bilo treba zgolj vgraditi ustrezna FID-stikala, dodati razsmernik in potegniti v že pripravljene zaščitne cevi komunikacijske in električne vode. Za potrebe neto meritev so zamenjali števec, vgraditi pa je bilo treba še ustrezne razsmernike.

Preko krmilne enote pametnega doma je mogoče spremljati tudi proizvodnjo in porabo elektrike v hiši.
Tadej Regent

Prebiranju literature sledila umestitev na zeleno streho

Tudi zelena streha ni ovirala postavitve fotovoltaične elektrarne. "Sončne elektrarne na zelenih strehah so razmeroma redke, zato sem pregledal nekaj literature o tem in pridobil ustrezno rešitev izvajalca. Tudi videza hiše nisem hotel pokvariti in mislim, da nam je uspelo," razlaga Medved. Izvajalec je na streho postavil posebne betonske nosilce in jih položil na substrat zelene strehe, ki ga je bilo treba delno znivelirati. Na nosilce je privijačil panele in jih medsebojno povezal. Betonski elementi skrbijo tudi za mehansko stabilnost sončne elektrarne in odpornost proti vetru. Vsi električni kabli so se vkopali v substrat, zato jih na strehi ni opaziti. Tako je naprava poleg funkcionalnosti zadostila tudi estetskim zahtevam investitorja.

Premišljenost in podrobna projektna naloga

Na vprašanje, kako je bilo s pripravo projektne dokumentacije in vlogo za subvencijo Eko sklada, Samo Peter Medved odgovarja, da je za vse poskrbel izvajalec. "Pridobil sem ponudbo in v pogodbi je bila vključena pridobitev vseh prijav, komunikacija z Elektrom Maribor in mojim dobaviteljem električne energije GEN-I, svetovali so mi o predpripravi in vlogi na Eko sklad, izvajalec pa je zagotovil tudi kompletni inženiring," razlaga sogovornik. Medved pravi, da bo iz Eko sklada dobil povrnjen znaten del investicije. Vsem, ki se odločajo za sončno elektrarno, svetuje, naj s ponudnikom dobro tehnično pregledajo okoliščine postavitve. "Sam sem izvajalca opozoril na določene posebnosti, pred izvedbo del sva tudi preučila robne pogoje," našteva detajle, na katere se kot doktor gradbeništva zelo dobro spozna. In kaj lahko stori potencialni graditelj hiše, ki nima vsega tega znanja? "Če se ljudje odločajo za nakup ali gradnjo hiše, naj že prej razmislijo o samooskrbnosti s sončno elektrarno, saj jo narekujejo vsi sodobni trendi," pojasnjuje Medved.

Ključ je v uravnoteženosti

Del skrbnega projektiranja je tudi pravilno dimenzioniranje priključne moči sončne elektrarne, da ne proizvaja presežne elektrike po nepotrebnem. "Priključna moč moje elektrarne znaša 11,9 kW in je bila izračunana glede na dosedanjo porabo, zato v bodoče ne bo stroškov z električno energijo, plačevati bo treba zgolj omrežnino in priključno moč. Uravnoteženost proizvodnje in porabe je zelo pomembna in je bila skrbno načrtovana, kajti od prevelike elektrarne ni koristi, samo investicija je dražja. Zdaj postavljena elektrarna proizvaja malenkost več moči, kot je trenutno porabimo, možno pa je, da se bo poraba povišala, če se kdaj v prihodnosti odločim za električni avtomobil. V garaži so narejeni vsi priklopi, namestimo pa lahko še tri dodatne module," gleda v prihodnost Samo Peter Medved.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta