Najdite navdih za prenovo in opremljanje doma na sejmu Ambient in Dom plus

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
11.11.2024 06:00

Letošnji 33. sejem Ambient in Dom plus, sejem notranje opreme in prenove doma, bo potekal od 13. do 17. novembra na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V okviru sejma bo tudi delavnica, namenjena ozaveščanju o pomembnosti lesa kot trajnostnega, zdravju prijaznega in lepega materiala ter predajanju znanja o obdelavi lesa. 
Žiga Koren

Na Gospodarskem razstavišču v sredo ponovno na široko odpirajo vrata vsem, ki z ljubeznijo in skrbjo urejajo svoje bivališče. Dom vedno bolj postaja oaza miru in sproščenosti, v katero se vračamo iz hektičnega delovnega vsakdanjika, s potovanj vanjo prinašamo nepozabne spomine, ob druženjih s sorodniki in prijatelji pa jo napolnimo z dobro voljo in pozitivno energijo. Zato ni čudno, da je dom preplet vseh naših dejavnosti in mora biti prilagojen željam in potrebam vseh stanovalcev, da se v njem čim bolje počutimo.

Na sejmu bodo razstavljavci razdeljeni v dva večja sklopa: Ambient bo predstavljal ponudbo notranje opreme – pohištvo, dekor, svetila, tekstil in druge dodatke za urejanje doma – medtem ko se bodo v sklopu Dom plus predstavili ponudniki storitev in izdelkov za obnovo doma, od stavbnega pohištva, talnih oblog, ogrevalne in hladilne tehnike do varovanja in urejanja okolice. Več kot 140 podjetij iz enajstih držav bo na sejmu predstavljalo najsodobnejše trende na področju prenove bivalnih prostorov. Posebna pozornost bo letos namenjena lesu.

Organizatorji so se potrudili, da bo sejem privlačen in zanimiv tudi za splošno javnost. Organizirali so veliko svetovanj, razstav in delavnic ter dvorane Gospodarskega razstavišča ponovno spremenili v bivalne prostore, kjer bo vsak obiskovalec našel idejo ali rešitev zase.

Žiga Koren

Brezplačna svetovanja

Obiskovalcem so vse dni sejma na voljo številna brezplačna strokovna svetovanja.

• Arhitekturna svetovalnica 

V arhitekturni svetovalnici letos sodeluje sedem birojev oziroma arhitektov. Zainteresirani se lahko na spletnih straneh sejma vnaprej prijavijo na 30-minutni termin, arhitekti pa jim ponudijo strokovno pomoč in nasvete, kako ustvariti bivalni prostor. Tako postane oblikovanje ambientov dostopno vsem, zagotovo pa se obrestuje na dolgi rok, ker je strokovno, domišljeno in funkcionalno.

Rezervacija termina: https://www.ambient-domplus.si/arhitekti-svetujejo/

• Gradbeni inštitut ZRMK

Arhitekti, statiki, gradbeni fiziki in drugi strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK vse dni sejma od 11. do 18. ure svetujejo o gradnji in prenovi hiše po načelih trajnostne gradnje. To pomeni načrtovanje stavbe z mislijo na njen celotni življenjski cikel, pri katerem presojajo vplive na okolje, človeka in gospodarnost naložbe, ki se premika od skoraj ničenergijskih stavb k brezemisijskim. Razlika med njima je pomembna in v praksi pomeni opuščanje fosilnih goriv in več samooskrbe z energijo iz obnovljivih virov, kar pa ne velja le pri novogradnji, temveč tudi pri celoviti prenovi obstoječih stavb.

Organizatorji so se potrudili, da bo sejem privlačen in zanimiv tudi za splošno javnost, zato so organizirali veliko svetovanj, razstav in delavnic. 
Žiga Koren

• Mreža EN SVET – Eko sklad

Z brezplačnimi nasveti in razgovori sodelujejo tudi neodvisni svetovalci Mreže EN SVET – Eko sklad na področjih celovite prenove stavb, sanacije toplotnega ovoja stavb, prezračevanja, optimizacije energetskih sistemov, denimo kotlov na lesno biomaso, obnovljivih virov energije, uporabi toplotnih črpalk in podobno. Informirajo tudi o dodeljevanju nepovratnih finančnih spodbud Eko sklada in drugih organizacij.

Podjetje Topdom bo na svoji stojnici ponujalo izrise kopalnic, termin pa si lahko obiskovalci predhodno rezervirajo na povezavi topdom.si/sejem-ambient-in-dom-plus-2024/.

Razstave najboljših dosežkov

13. Top ideje – sveže, kreativne ideje mladih

Letos se na borzi in razstavi predstavlja 20 mladih razstavljavcev. Top ideje v ospredje postavljajo zavedanje o ustvarjalnem kapitalu mladih. Prispele ideje izpostavljajo kakovost, inovativnost in predanost ustvarjalcev. Vsak izdelek na razstavnih prostorih razkriva poglobljeno znanje, tehnično dovršenost in drznost oblikovalskih odločitev. Letos je v ospredju trajnost. Med izbranimi materiali prevladuje les, ob njem pa najdemo še kovine, steklo, izdelke iz odpadne steklene embalaže, kerrocka ter pohištvo iz karbona. Izpostaviti velja tudi raznolikost ustvarjalnih pristopov. Nekateri izdelki so zasnovani za široko industrijsko proizvodnjo, pri čemer izstopajo s svojo funkcionalnostjo in tržnim potencialom, drugi pa se osredotočajo na unikatnost in izražajo mojstrstvo ročnih spretnosti. Ta raznolikost dodatno poudarja bogastvo idej, ki so nastale na presečišču sodobne tehnologije in tradicionalnih veščin. 

Biotehniška fakulteta – Čar lesa

Z namenom promocije lesa in lesnih izdelkov Društvo za zaščito lesa Slovenije in Svet za les organizirata razstavo Čar lesa. Z njo želijo promovirati in spodbujati predelavo in rabo lesa. Namen razstave je ozaveščanje potrošnikov o trajnostnem pomenu lesnopredelovalne industrije in uporabe lesnih izdelkov.

Slovenska arhitektura in prostor 2024

Razstava dosežkov članov Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije. Zbornica podeljuje priznanja za vrhunske dosežke v arhitekturi, krajinski arhitekturi in prostorskem načrtovanju. Letos za priznanje zlati svinčnik za odlično realizacijo na področju arhitekture in krajinske arhitekture kandidira 51 projektov, vključno z individualnimi hišami, javnimi zgradbami, interierji in ureditvami odprtih javnih prostorov. Komisija v sestavi Vojko Pavčič, Bart Lootsma, Marko Lavrenčič in Jana Kozamernik je izbrala najboljše projekte, ki izkazujejo kakovostno izvedbo in skrbno umeščenost v kontekst. Poleg zlatih svinčnikov so podelili še platinasti svinčnik za starejšo realizacijo, ki ga prejme ljubljanska vzpenjača, in platinaste svinčnike za življenjsko delo. Častni član ZAPS je postal Matevž Čelik Vidmar.

Bivanje z lesom

Razstava Bivanje z lesom slavi les kot izjemen gradbeni in oblikovalski material, ki odpira vrata inovativnim rešitvam, tako za lesene hiše kot za estetsko dovršeno pohištvo in opremo, namenjeno bivanju in delu. Z vsemi spremljajočimi aktivnostmi spodbuja pozitiven odnos do lesa, krepi kulturo njegove uporabe ter omogoča kakovostnim proizvajalcem, arhitektom, oblikovalcem in projektantom, da svoje dosežke predstavijo širši javnosti. Osrednji elementi, ki prispevajo k njenemu uspehu, so nazornost, učinkovitost in predvsem neposreden stik z ljudmi. Razstava je zasnovana večjezično, z vsebinskimi opisi v slovenščini, angleščini in nemščini, kar omogoča širok dostop in razumevanje.

Jurij Rihar – Razstava Thonetovih stolov

Jurij Rihar, gospod iz Škofje Loke, poznan kot mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo, in kot eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva, bo letos svoje kose razstavljal tudi na sejmu Ambient Ljubljana. Skozi razstavo bo pripovedoval zanimive zgodbe o pohištvu in pokazal, kako jim sam vdahne novo življenje.

Jurij Rihar (levo) iz Škofje Loke je poznan kot mojster, ki restavrira krivljeno pohištvo, in kot eden največjih poznavalcev Thonetovega pohištva. 
Žiga Koren

​Reunica – Obnovljeno pohištvo

Na Ambientu Ljubljana bo na razstavi obnovljenega pohištva prikazano, kako vsak kos dobi novo priložnost in znova zaživi v polnem sijaju. Poslanstvo Reunice je ohraniti našo dediščino, ki se skriva v pohištvu. Ker če je ne bomo ohranili, bomo z njo izginili tudi mi.

Od Ljubljane do Trsta – kraški kamen v arhitekturi Italije in sveta

Razstava osvetljuje uporabo kraškega kamna v arhitekturi in gradnji javnih stavb v Ljubljani in Trstu. Kamen iz kamnolomov Nabrežina, Repentabor in Istra je bil uporabljen v številnih tržaških palačah in javnih stavbah v Ljubljani, kar je močno zaznamovalo videz obeh mest. V Trstu najdemo kraški kamen v Slovenskem kulturnem domu, palači Lloyd, palači Generali, borzni palači, gledališču Giuseppe Verdi, na Trgu Unità, v mestni hiši in na stopnišču velikanov. V Ljubljani pa je ta kamen vgrajen v operno hišo, Hauptmanovo hišo, Mayerjevo palačo, Kresijo, Souvanovo hišo, Hribarjevo palačo in druge objekte.

Strokovni program sejma

Vsebine, posvečene strokovni javnosti, so namenjene arhitektom, oblikovalcem in drugim strokovnjakom s področja urejanja prostorov.   

Četrtek, 14. november: 12. razvojni dan gozdno-lesnega sektorja  

Razvojni dan organizirata GZS-Združenje lesne in pohištvene industrije in SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport.

Glavni namen dogodka je predstaviti strokovni in širši javnosti pestrost in širino razvojnih aktivnosti v slovenski gozdno-lesni verigi ter tako krepiti prepoznavnost gozdno-lesnega sektorja kot perspektivnega in razvojno naravnanega, obenem pa mladim predstaviti pestrost razvoja v sektorju ter s tem ustvarjati njihovo zanimanje za delovanje v njem. Razvojni dan je tudi odlična priložnost za medsebojno spoznavanje in povezovanje raziskovalcev iz raziskovalnih organizacij in razvojnikov iz podjetij s ciljem prenosa znanja, novih idej in zametke novih projektov in sodelovanja.

V sklopu Dom plus se bodo predstavili ponudniki storitev in izdelkov za obnovo doma, od stavbnega pohištva, talnih oblog, ogrevalne in hladilne tehnike do varovanja in urejanja okolice.
Gospodarsko Razstavišče

Petek, 15. november: dan ZAPS: Ali bomo še gradili enodružinske hiše? 

Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije organizira strokovna predavanja in program, ki bo namenjen splošni publiki ter članom, med katerimi so arhitekti, prostorski načrtovalci in krajinski arhitekti. Glavni poudarek bo na temi "interier in hiša".

Pomislek "Ali bomo v prihodnosti še gradili enodružinske hiše?" izhaja iz prihodnjih prostorskih politik EU, ki niso naklonjene prostorsko potratnim individualnim hišam. Enodružinska hiša ni zgolj arhitekturni objekt, ampak tudi osebni arhetip. Naši domovi so naši gradovi, ne glede na njihovo velikost ali razkošje; so naša svetišča in sveto ozemlje. Meja doma simbolizira mejo med osebnim svetom in zunanjim svetom. Njegove meje so oblikovane tako, da preprečujejo vstop nezaželenim in sprejemajo tiste, ki jih povabimo. V svojem domu se počutimo varne.

Odkrijte najsodobnejše trende bivanja, poiščite sveže ideje za svoj dom, posvetujte se s ponudniki in neodvisnimi strokovnjaki, izkoristite sejemske ugodnosti.

Dvorane Gospodarskega razstavišča so spremenili v bivalne prostore, kjer bo vsak obiskovalec našel idejo ali rešitev zase. 
Gospodarsko Razstavišče
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta