Najbolj priljubljene cvetlice, ki v adventnem obdobju krasijo domove, so božična zvezda, božični kaktus in vitezova zvezda. Slednjo mnogi imenujejo amarilis. V resnici pa gre za različni rastlini.
Ena iz Afrike, druga iz Amerike
Poenostavljeno povedano je amarilis čebulnica iz Južne Afrike s samo eno vrsto v rodu (Amaryllis belladonna). Nasprotno pa vitezova zvezda (Hippeastrum) izvira iz Srednje in Južne Amerike. V rod vitezove zvezde spada približno 90 vrst in več kot 600 kultivarjev.
Razlika v videzu
Amarilis in vitezova zvezda se razlikujeta tudi po videzu. Vitezova zvezda ob cvetu požene jermenast list, cvetno steblo pa je votlo. Amarilis med cvetenjem nima listov, njegovo steblo pa je čvrsto, poleg tega se njegovi cvetovi odpirajo jeseni, v nasprotju z vitezovo zvezdo, ki cveti pozimi in spomladi.
Barvni razpon
Cvetovi vitezove zvezde so lahko od bele, rumenkaste, svetlo in temno rdeče, do rožnate barve, marsikateri cvet pa je olepšan še z dekorativnimi progami. Gre namreč za elegantno, čutno in skrivnostno rožo, ki ob primerni oskrbi živi tudi do 75 let.
Rast in oskrba
Prija ji bivanje na okenski polici. Če sami vzgajate rastlino, mora čebulica biti posajena, tako da njen vrh gleda iz zemlje. Med cvetenjem potrebuje izdatno količino vode. Da bi cvet dolgo krasil prostor, rastlini zagotovite temperaturo od 16 do 20 stopinj Celzija. Ves čas naj bo v svetlem in zračnem prostoru. Cvet se bo dlje časa ohranil, če s škarjami previdno odstranite prašnike, še preden sprostijo pelod. S tem boste cvetenje lončnice podaljšali tudi za nekaj tednov. Če vitezovo zvezdo presajate, uporabite ilovnato prst s peščeno in šotno primesjo.
Ko rastlina odcveti, cvetni poganjek odrežite, prst v lončku pa dalje zalivajte in občasno dognojite. Z zalivanjem prenehajte šele, ko začnejo listi rumeneti. Po cvetenju cvetno steblo odrežite, liste pa pustite, da se sami posušijo.