Mohorič je bil dolgo časa v vodilni skupini, a v predzadnjem krogu v okolici Leuvna ni mogel več slediti ritmu najboljših. V cilju je zaostal natanko štiri minute. Preostali Slovenci so po hitri in kaotični dirki v zadnji tretjini trase ostali brez boja za najvišja mesta. Med njimi je najvišje posegel Jan Polanc, ki je bil kot drugi najboljši Slovenec 18. (+5:25). Luka Mezgec je bil 30. (+6:27), Tadej Pogačar 37. (+6:27), Primož Roglič pa 48. (+6:31). Jan Tratnik, David Per in Domen Novak so odstopili.
Odzivi po dirki
"Danes sem imel super dan, odlično sem se počutil, noge pa so se vrtele, tako kot sem pričakoval in kot so se na najboljših dirkah letos. Tisto selekcijo na moč sem dokaj enostavno preživel, bil zelo zadovoljen in motiviran za finale. Na zadnjem flandrijskem krogu pa sem začutil, da sem blizu konca 'bencina', da so se noge že pripravljale na krče," je za RTV Slovenija po 268,3 km dolgi preizkušnji priznal Matej Mohorič.
Šestindvajsetletnik iz Podblice je nato opisal, kaj se je dogajalo v zaključku trase. "Na koncu je bila tako težka dirka, leuvenski krog pa tako 'iskren', da je šel vsak na mesto, ki mu pripada. Že v prvem izmed zadnjih dveh krogov mi je popolnoma zmanjkalo energije v nogah, nisem mogel več pritiskati na pedala, kaj šele da bi šel na vso moč," je pristavil danes najboljši Slovenec. Nekaj razočaranja je po dirki vseeno občutil.
"Seveda sem razočaran, ker sem videl, da sem bil dovolj močan, da grem s prvimi. Ne vem, če bi šlo na moč ... Enostavno je zmanjkalo 'bencina', ampak mislim, da je bilo tako tudi z ostalimi v prvi skupini," je dodal. Za prihodnja leta je reprezentančnim kolegom že obljubil pomoč v lovu na visoke uvrstitve in tudi medaljo, ki si jo želi za to uspešno generacijo.
"Lahko smo ponosni na način, na katerega smo dirkali, kako smo se s fanti povezali. Zagotovo bom to uslugo, za vso pomoč, ki sem je bil deležen, v naslednjih letih vrnil tem fantom. Verjamem, da bomo v prihodnjih letih spet prišli s podobno močno zasedbo in mogoče na trasi, ki nam bo še bolj pisana na kožo. Upam, da naša generacija uspe pripeljati domov kolajno," je zaključil Mohorič.
"Načrt je bil, da sledim napadom. Treba je biti aktiven. Super težko je bilo zame. Nisem niti vedel, kje je bolj težko, spredaj, kje v skupini ali bolj zadaj. Povsod je bilo ogromno nekih pospeševanj, sprintov. Precej drugačna dirka kot vse etapne preizkušnje v Španiji, kjer sem bil nazadnje. Super izkušnja, bili smo zelo aktivni s celotno ekipo, tudi Mateja smo imeli na koncu v prvi skupini. Vedno so sicer lahko izboljšave, ampak moramo biti zadovoljni s položajem, v kakršnem smo bili," je po dirki za RTV Slovenija dejal Primož Roglič, trikratni zaporedni zmagovalec dirke po Španiji.
Francoz ubranil naslov prvaka
Devetindvajsetletni Alaphilippe je svetovni prvak postal že v Imoli lani. Postal je sedmi kolesar s tem dosežkom, nazadnje pa se je pod tak uspeh podpisal Slovak Peter Sagan, ko je trikrat slavil med letoma 2015 in 2017. "Že lani so se mi z naslovom svetovnega prvaka uresničile sanje. Bilo je zelo težko, zato je zmagati tu še toliko bolj fantastičen občutek. Vem, kako je eno leto dirkati z mavričasto majico. Da ti ogromno motivacije, vseeno pa pred obrambo naslova nisem čutil pritiska. Imel sem dobre noge, dobro treniral, trasa pa mi je ustrezala. Napravil sem selekcijo. S kolegi smo se med dirko poglobili v taktiko in jo izpeljali do potankosti. Zjutraj si nisem predstavljal, da bi se to lahko zgodilo. Veselim se že dirkanja prihodnje leto s to majico," je po dirki dejal Alaphilippe.
Dirka se je proti pričakovanjem razživela zelo hitro. Že globoko v prvi polovici dirke so si sledili napadi, še preden je glavnina začela loviti nekaj nenevarnih ubežnikov. Dejavna sta bila na začetku tudi Tratnik in Roglič, predvsem prvi se je dvakrat znašel v nevarnem begu.
Belgijci so po tem, ko so sprva ujeli Rogličevo skupino, močno pospešili po polovici dirke in se znebili številnih kolesarjev v glavnini. Prvi zares odločilni trenutek se je zgodil 58 km pred ciljem, ko je Alaphilippe napadel na strmem odseku na Bekestraat in povsem razbil glavnino, s seboj pa je sprva odpeljal Stuyvena, Van Aerta, Mohoriča, Nizzola, Pidcocka in van der Poela. V ozadju pa so ostali preostali slovenski kolesarji, vključno z zmagovalcema zadnjih tritedenskih dirk Pogačarjem in Rogličem.
Alaphilippe je nato na Smeysberg napadel še enkrat, sledil mu je sprva le Colbrelli, kasneje pa se je priključilo še 15 kolesarjev, ki so nato odločili o dobitnikih kolajn v zadnjih 50 km, med njimi pa je bil kot edini Slovenec Mohorič. Svetovni prvak iz Imole je bil še naprej neustavljiv, z napadom na Wijnpersu pa je strl tudi Mohoriča, ki ni mogel več do najboljših.
Izjemni Francoz se še naprej ni dal, poskusil je tudi na predzadnjem prečkanju Sint-Antoniusberga in se odpeljal tekmecem, prvi favorit, domačin Wout Van Aert, pa prav tako ni mogel slediti napadu.
Alaphilippe je imel pred zadnjim, dobrih 15 km dolgim krogom 12 sekund naskoka pred zasledovalci, skupina z Van Aertom pa je zaostajala 25 sekund. V ozadju zaradi spogledovanja prave sloge pri lovljenju tako v prvi kot v drugi zasledovalni skupini ni bilo, Alaphilippe pa je zanesljivo še drugič zapovrstjo osvojil naslov svetovnega prvaka.
Naslednje svetovno prvenstvo bo v avstralskem Wollongongu prihodnje leto.