Osrednja mariborska tržnica na Vodnikovem trgu že sicer bogato založena ob sobotah, je imela danes še raznovrstnejšo ponudbo. Mnogim lokalnim ponudnikom se je pridružilo še trinajst kmetij iz varaždinske županije, ki so nudili varaždinsko zelje in štruklje, lokalni med, medenjake, sire, oljčno olje in olive, bučno olje in semena, tradicionalne "kolače" ... Ponudnik ludbreškega hrena zaradi bolezni ni uspel priti v Maribor.
Po mnogih letih se je v Maribor vrnil Marijan Huzjak, ki je v Mariboru obiskoval srednjo šolo in je tudi diplomiral na takratni Višji strojni šoli. Nadaljuje 120 let staro družinsko tradicijo. Zdaj ga vodi že peta generacija družine Huzjak. Predvsem predelujejo in konzervirajo gobe in olive, v manjšem obsegu pa predelujejo zelenjavo. Zelene olive cele ali brez koščic, zelene olive polnjene s poprovo pasto, mandlji, s tuno, ovčjim sirom, s tartufi ter cele črne olive. Pa še paprika polnjena s kremnim sirom z medom v olju in še čim. Vse plodove polnijo ročno. "Zdi se mi, da je kmet v Sloveniji v boljšem položaju kot pri nas. Na deklarativni ravni želijo vsi domače, ampak si želijo te izdelke v trgovini, kjer pa so marže visoke. Trgovci pravijo, da oliva je oliva, pa ni. Naše so iz Grčije, ker na Hrvaškem je pridelava oliv za olje," pojasnjuje Huzjak.
Obiskovalci so se množično ustavljali pri stojnici Mini sirarne Fruk, kjer so lahko tudi poskusili raznovrstne kravje sire - navadni kuhani sir, kuhani dimljeni sir, dimljeni sir s mleto papriko, z ocvirki, bučnimi semeni, orehi, drobnjakom, česnom in poprom. "Sem opazila, da tega nihče ne ponuja na vaši tržnici, po kateri sem se tudi sprehodila. Prvič sem v Mariboru in lepo je tu. Zelo dobro bi bilo, da bi nas tudi vi obiskali v Varaždinu, da tudi mi vidimo, kaj vse pridelujete," je povedala Melita Fruk.
To se bo zelo hitro uresničilo, napoveduje Nataša Matijevič, vodja mariborskih tržnic. "Najbolj smo veseli, ker je veliko ljudi, ki tovrstne prireditve pozdravljajo. V planu je, da se jim pridružimo prihodnje leto v Varaždinu z našimi pridelovalci, našimi kmeti in da tam predstavimo tudi ostale mariborske dogodke," napoveduje. Pravi,da prav nič niso bili lokalni pridelovalci užaljeni, pač pa so tudi sami pozdravili dodatno ponudbo in bili tudi prvi kupci.
Obiskovalcem tržnice so pripravili prav posebno degustacijo. Poskusili so lahko sarmo iz Varaždinskega zelja, njihovo lokalno vino in pecivo. "Vsako soboto redno hodim na mestno tržnico. Zelo fina izkušnja je, da spoznaš nove običaje, nove jedi, novo kulturo in je dobra popestritev sobotnega dogajanja. Rada imam sicer, sem poskusila in sem ga tudi kupila," Tanja iz Maribora. Občanka Marjana je bila pravtako zadovoljna: "Lepo, da so v Maribor povabili soseščino, ki prideluje nekatere posebnosti. Več sem pričakovala sicer mesnih izdelkov, ki jih ni, pač pa so predvsem sir, med in vino. Imajo pa res raznovrstna peciva, sem tudi kupila nekaj. Sem navdušena vseeno."
Mestna občina Maribor in Varaždin sta prijateljski mesti, ki sodelovanje krepita na različnih projektih. Tokratno sodelovanje je povezalo turizem in kmetije obeh regij. Ob ponudnikih hrane pa so za popestritev poskrbeli tudi Husarska garda Varaždinske županije, Varaždinska građanska garda, dame v zgodovinskih oblačilih, glasbeno pa so Kulturno umetniško društvo Hajdina. Matijevič napoveduje, da bo prihodnje leto v Mariboru še več predstavitev drugih regij in držav.