Kdor je že pozabil, kakšen je severni pekel v najbolj brutalni izvedbi, saj je od zadnjega dežja in blata na dirki Pariz-Roubaix minilo že 19 let, si je v nedeljo lahko osvežil spomin. Še mojstre tlakovanih klasik je premetavalo, da je težko opisati. A v besedah premraženih, potolčenih, celo polomljenih in v debele sloje blata odetih kolesarjev je bilo na cilju ob belgijski meji ob spoštovanju zaznati tudi veliko navdušenosti. Sploh pri zmagovalcih.
Colbrellijevo leto
"To je bil tisti legendarni Roubaix," je dejal Sonny Colbrelli, ki je ciljno črto prečkal z dvignjenimi rokami in pred Belgijcem Florianom Vermeerschem ter Nizozemcem Mathieujem van der Poelom za vnovično italijansko slavje po dolgih 22 letih, ko je bil najboljši Andrea Tafi. Nato pa se je kolesar iz okolice Gardskega jezera v erupciji čustev sredi velodroma v Roubaixu ulegel na travo in od sreče jokal kot dojenček. "Izjemno težko je bilo, ker si moral paziti na vse padce. Biti skoncentriran na vseh tlakovanih sektorjih, stresno je biti ves čas v dobrem položaju. V sprintu sem le sledil van der Poelu, ampak začel je kolesar Lotto Soudala, ki sem ga prehitel 20, 25 metrov pred ciljem. To leto je moje leto," je bil ob osmi letošnji zmagi ter 34. in največji v karieri vesel italijanski in evropski prvak. V prvem delu dirke je 31-letniku, ki je eksplodiral v drugem delu sezone, veliko pomagal tudi moštveni kolega pri Bahrain Victoriusu Matej Mohorič, Gorenjec pa nato ni privozil do cilja.
"Naša država je vendarle lahko srečna," pa je dodal Italijan Gianni Moscon, tragični junak, dolgo je bil v ospredju, od 50 km do 16 km do cilja celo sam, a po počeni zračnici in padcu ni imel več moči, da bi se lahko pridružil skupini, ki ga je ujela. Zanimivo je, da so se na dirki, ki zahteva ogromno izkušenj, za zmago udarili novinci na njej. A če pri Colbrelliju in van der Poelu, ki ima s takšnih dirk kot serijski svetovni prvak v ciklokrosu ogromno izkušenj, še lahko pogledamo skozi prste, tega ne bi mogli reči za 22-letnega Veermerscha, ki je šele lani prestopil med profesionalce. Njegov priimek si bo Italijan zdaj zagotovo zapomnil ...
Pripravljen za čudovit zaključek
Same dobro znane tekmece pa je imel v soboto v Italiji Primož Roglič, kar pa še ne pomeni, da je bila njegova pot do druge zmage na Giru dell' Emilia kaj lažja. Ravno nasprotno, tudi na Apeninskem polotoku je bila zbrana svetovna elita, v katero vsekakor sodi tudi Tadej Pogačar, ki pa dirke ni končal. Zaostal je že na prvem od petih zaključnih krogov v Bologni in s ciljnim vzponom na Svetega Luko (2,1 km in 9,7-odstotni naklon), kjer se odlično počuti Zasavec, na njem je dobil že uvodni kronometrer Gira 2019.
22
let so Italijani čakali na 13. zmago na dirki Pariz-Roubaix.
1.
so na dirki nastopili vsi trije z zmagovalnega odra.
30
tlakovanih sektorjev je bilo v skupni dolžini 55 km.
2
zmagi ima Roglič na Giru dell' Emilia.
V zaključku je prvi napadel Belgijec Remco Evenepoel, na kar je Kisovčan odgovoril in zlomil tekmece. "Celo dirko smo imeli pod kontrolo, kakšnih 40 kilometrov pred ciljem smo prišli v ospredje s številnimi fanti. Dober scenarij je bil, da sva bila v ospredju z Jonasom (Vingegaardom, op. p.). Lahko sem odgovoril na vsak napad v zaključku, v zadnjih nekaj sto metrih pa sem videl priložnost in sem se odločil za napad. K sreči sem imel dobre noge," je povedal Primož Roglič. Kot pred dvema letoma mu je družbo na stopničkah delal Kanadčan Michael Woods, tokrat se jima je pridružil še Portugalec Joao Almeida. "Veliko lepih spominov imam na Svetega Luko in vesel sem, da sem enega še dodal. Upam, da se kdaj še vrnem in borim za novo zmago. Zdaj pa je fokus že na dirki Milano-Torino in po Lombardiji. Pripravljen sem zaključiti sezono na čudovit način," se je Zasavec še obrnil proti sredi in nedelji. V Lombardiji se bo spet srečal s Pogačarjem, ki pa je za zadnjo pripravo za zadnji tako imenovani spomenik v sezoni izbral torkovo preizkušnjo po treh dolinah v okolici Vareseja.
Rezultati, Pariz-Roubaix, 257,7 km: 1. Sonny Colbrelli (Italija/Bahrain Victorius) 6.01:57, 2. Florian Vermeersch (Belgija/Lotto Soudal), 3. Mathieu van der Poel (Nizozemska/Alpecin Fenix) oba isti čas, Matej Mohorič (Slovenija/Bahrain) odstop; Giro dell' Emilia, 195,3 km: 1. Primož Roglič (Slovenija/Jumbo Visma) 4.54:26, 2. Joao Almeida (Portugalska/Deceuninck Quick Step) +0:03, 3. Michael Woods (Kanada/Izrael Start up Nation) 0:05 ... Tadej Pogačar (Slovenija/UAE Emirates) odstop.
Prva zmagovalka Britanka
V pestrem kolesarskem koncu tedna so ob 118. dirki Pariz-Roubaix za moške premierno izdajo doživela dekleta. S precej krajšo, 116-kilometrsko progo z 18 tlakovanimi sektorji so imela veliko težav, do cilja jih je prispelo manj kot pol. Slavila je Britanka Elizabeth Deignan, edina Slovenka v karavani Eugenia Bujak je osvojila 43. mesto (zaostanek 9:55).
V Zagrebu pa se je zaključila največja dirka pri naših južnih sosedih. Zadnjo, šesto etapo je dobil Nizozemec Tim van Dijke (Jumbo Visma), v skupnem seštevku je slavil Britanec Stephen Williams (Bahrain), najboljši Slovenec je bil Gal Glivar (Adria Mobil) na 23. mestu.