Od tega, kako zmogljiva in zanesljiva je naša povezava v internet, je močno odvisna naša uporabniška izkušnja – tako s spletnimi storitvami in igrami, pa tudi televizijo, če uporabljamo storitve IP-televizije.
Za preprosto brskanje po spletu ne potrebujemo izjemno zmogljive povezave v internet, zato nezahtevnim uporabnikom zadoščajo že osnovni paketi telekomunikacijskih ponudnikov. A čim naše želje in »digitalni apetiti« zrastejo, velja razmisliti o višjih paketih v ponudbi.
Slednji so skorajda nuja, če internetno povezavo uporablja več članov gospodinjstva – posebej, če to počno sočasno. Npr. ko se otroci in dijaki/študenti šolajo oziroma izobražujejo na daljavo, starši pa delajo od doma. Spletne storitve, ki vsebujejo video vsebine, so namreč najbolj požrešne glede pasovne širine.
Ciljajmo na vsaj 10 Mbit/s
Kaj je pasovna širina? Gre za podatek, ki nam pove, kako pretočna oziroma zmogljiva je naša povezava v internet. Višja številka pri tem obljublja možnost prenosa več sočasnih pretočnih video vsebin. Zgolj za predstavo: za brezhibno delovanje priljubljene pretočne storitve Netflix v ultra visoki ločljivosti 4K in še ogled posnetkov, zajetih v tehniki visokega barvnega razpona (HDR), ki poudari vse podrobnosti v sliki, bomo potrebovali povezavo zmogljivosti 20-25 Mbit/s.
Spremljanje video vsebin v storitvi YouTube v polni visoki ločljivosti ali pa ogled tv-programov v visoki ločljivosti (storitev IP-televizije) navadno zahtevata zmogljivost povezave med 4 in 8 Mbit/s. In ker v veččlanskem gospodinjstvu skoraj nikoli ne deluje le ena naprava hkrati, temveč si internetno povezavo delijo tako televizor(ji), tablica, računalnik(i) ter pametni telefoni, je jasno, da potrebe po visoki pasovni širini naraščajo.
Nekakšen »higienski« minimum v letu 2021 je internetna povezava zmogljivosti vsaj 10 Mbit/s v smeri k uporabniku. Zahtevnejši uporabniki, npr. tisti, ki s spleta pretočijo nadpovprečno veliko vsebin in nanje ne želijo prav dolgo čakati, pa bodo številki kaj hitro dodali še eno ničlo (100 Mbit/s).
Omejeni z vrsto povezave
Na ceno in izbiro paketa seveda vpliva tudi vrsta vodnika, ki vodi do našega gospodinjstva. Če je to koaksialni kabel, smo omejeni na ponudbo kabelskih operaterjev, če gre za bakreno parico (beri: staro telefonsko linijo), bomo v najboljšem primeru dobili ponudbo VDSL, v kolikor pa sodimo med srečneže, ki na lokaciji lahko uživajo v optičnem vodu (priključek FTTH), pa si lahko omislimo najboljše, kar ta hip premorejo ponudniki.
Da ne bo pomote – vsaka vrsta povezave nam bo zagotovila dostop do interneta in storitev televizije, a bomo predvsem v primeru povezav xDSL bolj omejeni s hitrostmi prenosa podatkov, kar utegne privesti do izzivov predvsem v gospodinjstvih z večjim številom naprav (beri: televizorjev in računalnikov). Namreč le optično omrežje je v praksi skorajda neobčutljivo na število sočasnih povezav, ki lahko ohromijo delovanje starejših linij. Prav tako je optično omrežje tisto, kjer lahko – sicer pogosto za doplačilo – lahko dobimo simetrično povezavo, torej da je hitrost prejemanja podatkov enaka hitrosti oddajanja podatkov.
Pod črto: optika in vsaj 100 Mbit/s
Naš nasvet glede izbire internetne povezave je zato preprost: če le imate to možnost, izberite ponudnika, ki na vaši lokaciji ponuja optično povezavo, saj bo ta vsekakor kos vsem današnjim pa tudi prihodnjim izzivom, ki bi jih veččlansko gospodinjstvo imelo glede povezljivosti. Za zelo dobro uporabniško izkušnjo priporočamo izbiro paketa hitrosti 100 Mbit/s, vse, kar je več od tega pa je že »luksuzni razred«.
Priporočamo vam tudi branje članka o primerjavi telekomunikacijski paketov v publikaciji Zabavne tehnologije ter nasvetov, na kaj biti pozorni pri vezavah operaterjev in kako se iz njih izviti oziroma se jim izogniti.
Uživajte v vaši spletni izkušnji.