
Velike spremembe in vidne premike v tem letu doživljajo v Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV), kjer so začeli razseljevanje svojih varovancev - iz centralne stavbe v Črni jih bodo razpršili po vsej Koroški. Vrsto let so prosili za pomoč, čakali in opozarjali so na neustrezne pogoje, v katerih so bivali njihovi varovanci v osrednji rumeni hiši v Črni, ki je danes stara že skoraj 120 let. "Kar 90 uporabnikov biva v tri- ali štiriposteljnih sobah brez dnevne svetlobe, delijo pa si tudi dnevne prostore, kjer ni ustreznega zračenja," je leta 2019 opozarjala direktorica CUDV Dalja Pečovnik in dodala, da zaradi prostorske stiske težko delajo tudi zaposleni. V okviru dveh projektov, predvsem projekta deinstitucionalizacije, ki je vreden 2,4 milijona evrov in ga od leta 2020 izvajajo z ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, bodo zdaj njihove varovance - približno sto do letošnje jeseni - iz osrednje stavbe v Črni razselili po vsej Koroški. Od skupno 19 stanovanjskih enot gre za 11 novogradenj, tri hiše in pet stanovanj. V Črnečah pri Dravogradu, kjer smo jih tudi obiskali, so nedavno še uradno odprli prvo od 19 bivalnih enot, ki nastajajo v okviru projekta deinstitucionalizacije. Šest stanovalcev je dobilo novi dom.

Veseli drugega kraja
"Namen preseljevanj je zmanjševati institucije v državi in institucionalno kulturo, da damo uporabnikom čim večjo možnost samoodločanja o svojem življenju, da so čim bolj samostojni z določeno mero naše podpore," je pojasnila direktorica. Po izteku projekta bo v centralni enoti v Črni ostalo okoli 45 uporabnikov, projekt pa bodo nadaljevali, saj želijo tudi njim zagotoviti drugačne pogoje za življenje. Računajo, da bodo do leta 2026 razselili celotno stavbo. V velikem pričakovanju selitve so bili varovanci v minulih mesecih, veselili so se tudi spremembe, da se bodo preselili v drug kraj. V novi, svetli in moderni hiši se počutijo zelo dobro. Kaj jima je posebej všeč v novi hiši, smo ob našem obisku vprašali par - Anito Rednak in Silva Glazerja. "Vse, kar je. Dnevna soba, spalnica, kamin, kopalnice, dvigalo, lepi so mize, stoli," je naštevala Anita. Da mu je v Črnečah prijetneje, pravi Silvo, to pa zato, ker so prijazni ljudje in lepo okolje, lahko tudi sami kuhajo.

Lepo so jih sprejeli tudi sosedje
Branka Brinc Jeznik, koordinatorica za območje Dravske doline, je o selitvi povedala, da so se uporabniki zelo veselili miru in tišine, kar so tudi dobili: "Ta hiša jim resnično veliko ponuja, začeli so urejati okolico, imajo velike načrte glede vrta. Povezali so se kot družina, skupaj odhajajo na izlete, pohode, nakupe. Vsak ima priložnost izraziti, kar ga veseli, in to se mu ob ustrezni podpori tudi omogoči." Zelo lepo so jih sprejeli tudi sosedje. "To je tisto, kar nam res bogati življenje. Pridejo k nam ali jih mi obiščemo in poklepetamo. Punce imajo v vasi že kozmetičarko," je dodala. Odprtja se je udeležil tudi skrbnik projekta Peter Medved z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je izrazil veselje, da je črnjanski CUDV uspešno uresničil ta projekt v lokalnem okolju. "Za stanovalce bo to velik preskok, a hkrati tudi boljše razmere za bivanje. Doslej so bili navajeni posebnih pogojev v okviru institucije, zdaj imajo dvoposteljne sobe, skupen prostor, svojo kuhinjo in predvsem veliko zasebnosti. To pomeni, da se bodo lahko počutili kot doma."
