
Ko se je Tadej Golob leta 2016 z Jezerom podal med kriminalke, ni vedel, kam ga bo to peljalo. Ob izidu je celo omenil svetovno priljubljen skandinavski žanr kriminalk, kar smo tako mediji kot bralci takoj navdušeno pograbili. Vau, slovenski Stieg Larsson! Danes pravi, da si takrat ni naredil fine usluge, saj o pravilih tega žanra ni vedel veliko. “Vem, da so zanj značilni slabo vreme, kratek dan, mraz in temačno razpoloženje. To vse sem upošteval pri prvi zgodbi. A me je vsaka naslednja oddaljevala stran od tega,” pravi danes, ko je izdal že peti roman s kriminalistom Tarasom Birso v glavni vlogi. Da, že drugi roman se je odvijal v poletni sopari slovenske prestolnice.
Resnično okolje kriminalne zgodbe, znane ceste, naselja in razgledi so iz primera v primer bralce še dodatno pritegnili. Če bi se kakšna naslednja Tarasova zgodba odvijala v neznanem ali celo fiktivnem okolju, bi to gotovo zanetilo upor. A Koma se prične v ljubljanskem UKC in že se bralec počuti domače. Ključna nesreča se pripeti na bližnji Polhograjski Grmadi. In to Tarasu.

”Ko sem že mislil, da sem izčrpal vse originalnosti, je moja osebna usoda poskrbela, da sem dobil res originalno temo. Tokrat sem to poskušal zapakirati v obliko kriminalke.” Za Tadejem Golobom je življenjska preizkušnja, ki mu je nihče ne zavida. Predlani septembra se je pri padcu z Loške stene hudo poškodoval. Tri tedne je bil v komi in imel dolgotrajno rehabilitacijo. S pisanjem zaključnih delov Virusa je začel kmalu za tem, ko se je prebudil iz kome. A kot omeni, je že dobil zamisel, kako svojo nesrečo stkati v kriminalno zgodbo Birse, le da se izkaže, da njegov padec ni naključen. Ker bralci na prvih nekaj deset straneh spoznavamo življenje po plezalski nesreči, se tekst bere zelo osebno, na tej točki je do neke mere celo avtobiografski, če vemo, skozi kaj je v preteklem letu šel pisatelj.
Pripovedni ritem je še vedno hiter, le da ga prekinjajo deli “knjige v knjigi”, ki jo napiše Tarasova sodelavka Tina, da bi kolegu oziroma svoji simpatiji pomagala obuditi spomin na zadnje tedne pred nesrečo. Utrpel je namreč amnezijo in se zadnjih mesecev ne spominja, tako tudi ne primera, s katerim so se s kolegi ukvarjali v času nesreče. Za knjigo so značilni tudi preskoki v času, saj Tinin del poroča o preteklosti, medtem ko osrednji junak poskuša razrešiti “v spominu izgubljeni primer”.
Tadej Golob je slovenski pisatelj, novinar, kolumnist in alpinist. Njegova prva knjiga Z Everesta je izšla leta 2000. Nadaljeval je s pisanjem številnih biografij, nase pa je resnično opozoril leta 2010, ko je za roman Svinjske nogice prejel nagrado Kresnik. Za kresnika je bil nominiran tudi leta 2014 s knjigo Ali boma ye! Danes ga v prvi vrsti poznamo kot avtorja serije kriminalk s Tarasom Birso v glavni vlogi. Ta se je začela z Jezerom (2016), nadaljevala pa z deli Leninov park, Dolina rož, Virus. Zdaj je tukaj peti del kriminalke z naslovom Koma.