Obramboslovec s FDV o aktualnih varnostnih vprašanjih in stanju slovenskega varnostnega sistema.
Dr. Vladimir Prebilič: "Govoriti o znatnem povišanju plač, da bi postal poklic vojaka atraktiven, je brez zveze. Ni izvedljivo."
Robert Balen
Sredi tedna se je Evropska komisija seznanila z oceno, da Hrvaška izpolnjuje pogoje za vstop v schengensko območje. Kakšna pa je hrvaška pripravljenost na vstop v schengen z varnostnega vidika? Posebej problematična je za migrante in begunce prepustna meja Hrvaške z Bosno in Hercegovino, kar s sabo potegne tudi varnostna tveganja.
Govorimo o Romuniji in Bolgariji, ki sta v schengenski čakalnici že od leta 2011.
Govorimo torej o migrantski problematiki.
Varnostna situacija na Zahodnem Balkanu se je močno poslabšala v zadnjih letih, je slišati slovenska opozorila, ki pa jih v EU ne slišijo.
Dvanajst tisoč nezakonitih migrantov, ki jih je letos iz Hrvaške vstopilo v Slovenijo, ni dober argument v podporo hrvaške pripravljenosti za vstop v schengen?
Slovenija in Hrvaška sta tipičen primer pomanjkljivega sodelovanja na varnostnem področju?
A na tako imenovani balkanski migrantski poti nobena država pravzaprav ne sodeluje z drugimi.
Nesodelovanje držav na balkanski migrantski poti je verjetno zelo slaba popotnica v primeru novega begunskega vala, če slučajno spodleti dogovarjanje med EU in Turčijo, kjer je nastanjenih več milijonov beguncev.
Ima Avstrija, ki na meji s Slovenijo vrši notranji schengenski nadzor, kapacitete, da ustavi potencialni migrantski val?
Da lahko Slovenija postane migrantski žep, je politično strašenje ali realnost?
To je iztočnica za vprašanje, ali je ob vseh težavah tudi v Slovenski vojski prišlo tako daleč, da bi moral slovenski obrambni minister Karl Erjavec stopiti pred javnost in napovedati bankrot vojske.
Kaj je v Sloveniji večji problem, slabo politično vodenje obrambnega resorja ali kriza vodenja na čelu SV?
Bela knjiga o obrambi je že dlje časa napovedovana.
Rebalans proračunov za naslednji dve leti kar precej povečuje sredstva za obrambo.
Kakšen obrambni sistem potrebuje Slovenija leta 2019 glede na aktualne vire ogrožanja in dejstvo, da je članica Nata?
Pod ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom to postaja še bolj očitno.
Kakšno oborožitev potrebuje SV, da bo dosegla omenjene cilje?
Z vsemi omejitvami, ki ste jih nanizali, skoraj ni možnosti, da bi Slovenija dosegla zavezo o namenitvi dveh odstotkov BDP za obrambo. To spominja na zgodbo o Ahilu in želvi, mar ne?
To pojasni tudi odsotnost bilateralnih stikov z ZDA na najvišji ravni?
"
Od težav v vojaškem delu nacionalnovarnostnega sistema se preselimo k težavam v obveščevalnem sektorju. Po lanskem končanju stavke agentov Sove in z novim direktorjem agencije se je zdelo, da je agencija zaplula v bolj mirne vode in da se lahko v miru posveča svojim nalogam. Zdaj se je pojavila nova afera v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi pri zaposlovanju znanke predsednika vlade. V kakšni formi je trenutno Sova?
Kako daleč po vaše sežejo pristojnosti KNOVS-a, parlamentarnih nadzornikov Sove? Imajo pristojnost za vpogled v personalne mape zaposlenih?
Politika, natančneje opozicija, pa Sovo še dodatno omejuje s tem, ko ji ne želi povečati pristojnosti na področju boja proti terorizmu in ekstremizmom, kar pozna že velika večina evropskih držav.
Štajerski vardi se je javnost celo smejala ...
Slovenska policija še ni bila omenjena v tem pogovoru. To pomeni, da ima, primerjalno gledano, najmanjše težave v sistemu nacionalne varnosti?
Z varnostjo se ukvarjate predvsem teoretično na sistemski ravni, kot župan pa se soočate s praktičnimi varnostnimi izzivi na lokalni ravni. Kako v praksi rešujete varnostne težave na Kočevskem?