Prava sivka (Lavandula officinalis Chaix L.) je po domače lahko tudi aspik, sivka ali spik. Rastlina zraste nekje do pol metra visoko in je zelo razvejan polgrm. Olesenel je le spodnji del, mlada stebla so neolesenela in pokončana. Na steblih sedijo nasprotno nameščeni črtasti ali suličasti celorobi sivo zeleni listi. Ob robovih so zaviti, spodnji listi so po obeh straneh porasli z belimi dlačicami, dvoustnati. Vijolično modri cvetovi so združeni v navidezna klasasta socvetja, ki so na dolgih, redko olistanih steblih. Sivka cvete od julija do septembra in je značilna sredozemska rastlina. Raste po prisojnih apnenčastih pobočjih do nadmorske višine 1500 metrov. Gojimo pa jo lahko tudi na njivah in vrtovih. Pri sivki so pomembne učinkovine eterično olje, čreslovine in saponini. Uporabna je kot čaj, eterično olje, obloga, kopel, tinktura, v vinu, kot začimba, dišeč šopek ali sredstvo proti moljem. Nabiramo jo poleti.
Sivkin sirup po žličkah uživamo pri angini, prehladu, astmi, gripi
ČAJ PRI ŽIVČNEM UTRIPANJU SRCA
Čajno žličko posušene zeli sivke s cvetovi prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 6 minut. Precedimo, osladimo s kostanjevim medom. Čaj pijemo 3-krat na dan po eno skodelico.
POMOČ PRI SPANJU
Čajno žličko posušene zeli sivke prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati od 8 do 10 minut in precedimo. Čaj pijemo eno uro pred spanjem. Osladimo ga lahko z dobrim gozdnim ali kostanjevim medom.
ČAJ ZA POMIRITEV ŽIVCEV
Dve zvrhani čajni žlički sivkinih cvetov poparimo s ¼ litra vrele vode, po 10 minutah odcedimo. Počasi ga pijemo oslajenega s kostanjevim medom ali sladkorjem.
ČAJ ZA MASIRANJE
Jedilno žlico sivkin cvetov prelijemo s ¼ litra vrele vode, pokrijemo in počakamo petnajst minut. Tak sivkin čaj uporabimo za masiranje ali za obkladke. S takšnim čajem izpiramo rane, da se bodo hitreje in lepše zacelile.
SIVKIN SIRUP
Potrebujemo 5 jedilnih žlic posušenih sivkinih cvetov, 3 dl vode, 25 dag sladkorja, 1 čajno žličko citronske kisline.
V lonec damo vodo in sladkor ter na majhnem ognju segrevamo, da se sladkor raztopi. V to raztopino damo sivkino zel s cvetovi. Kuhamo do vretja, precedimo skozi fino cedilo ali grobo gazo. Sirup natočimo v kozarčke s širokim grlom in dobro zapremo. Sirup po žličkah uživamo pri angini, prehladu, astmi, gripi.
INHALACIJA
Pripravimo čaj: prgišče sivke na liter vode. Zelo vroč čaj damo v večjo posodo in dodamo 5 kapljic sivkinega eteričnega olja. Nagnemo se nad posodo, čez glavo se pokrijemo z brisačo in vdihavamo soparo vročega sivkinega čaja. Z inhalacijami blažimo simptome gripe in astme, primerne so za pomirjanje živcev in prehlada.
SIVKINO ETERIČNO OLJE
Dve zvrhani žlici sivkinih cvetov brez pecljev in čaše damo v 1 dl ekstra deviškega hladno stiskanega oljčnega olja. Kuhamo v parni kopeli 2 uri. Nato izžmemo tekočino skozi gosto bombažno krpo. Olje, ki ga dobimo, shranimo v dobro zaprti steklenici v temnem prostoru.
SIVKINO MAZILO ZA USTNICE
Potrebujemo 10 jedilnih žlic dobrega oljčnega olja, 3 jedilne žlice belega čebeljega voska, 10 kapljic eteričnega olja sivke, 10 kapljic eteričnega olja vrtnice.
V posodi zmešamo oljčno olje, čebelji vosek in obe eterični olji. Grejemo na nizki temperaturi in dobro mešamo tako dolgo, da se vosek raztopi. Dobljeno zmes prelijemo v manjše posodice s pokrovom in pustimo, da se ohladi, nato posodice dobro zapremo.
SIVKINA KOPEL
10 dag sivkinih cvetov prelijemo s petimi litri vode, zavremo in kuhamo 10 minut. Potem vodo odcedimo in jo primešamo vodi za kopel. Kopel pomaga pri nespečnosti, revmatizmu, revmi rok in nog.
VZGLAVNIK S SIVKO
Zašijemo vzglavnik iz lanenega blaga velikosti 30 krat 25 cm. Napolnimo ga s posušeno sivko. Sivka v vzglavniku pomirja živce in nam pomaga, da lažje zaspimo. Polnilo moramo po 3 mesecih zamenjati, ker izgubi učinkovine.
OLJE IZ SIVKE
Potrebujemo dobro ekstra deviško hladno stiskano oljčno olje in zel sivke.
Svežo zel sivke narežemo in potolčemo z lesenim kladivom, damo v kozarec, toliko, da je sivke malo čez pol, prelijemo z oljčnim oljem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za 6 tednov postavimo na okensko polico, kjer je sonce. Kozarec večkrat pretresemo.
Po tem času olje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku.
Olje uporabljamo zunanje kot masažo pri kožnih boleznih, za celjenje ran, pri suhi koži, opeklinah, tudi sončnih, in glavobolu.
SIVKIN KIS
V liter dobrega jabolčnega kisa damo prgišče cvetočih sivkinih vršičkov in pustimo 14 dni. Nato kis precedimo in ga hranimo v dobro zaprti steklenici v temnem in hladnem prostoru.
S kisom lahko zdravimo glivice na nogah, tako da ga namažemo med prsti in pustimo, da se posuši.
ZOPER MOLJE
Šopek posušene sivke damo v omaro s perilom. Daje prijeten vonj in še odganja molje.
ZAČIMBA ZA RIBE
S sesekljanimi mladimi lističi potresemo pečene ribe.