Viktor Orban je prepričan, da je vse več držav v skupini tistih, ki si želijo mir, ne pa nadaljevanje vojne. "Mi Evropejci smo šli v vojno brez, da bi razjasnili, kaj je zmaga [...] in tu smo sedaj," je dejal gostitelj vrha EPS v Budimpešti.
Pojasnil je, da so imeli na srečanju, ki se ga je udeležil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, razpravo o vojni v Ukrajini, a da niso dosegli kakšnega dogovora. Tistih voditeljev, ki si želijo mir, je po Orbanovih besedah vse več in z izvolitvijo Donalda Trumpa za predsednika ZDA se je ta tabor še okrepil.
Ob tem je poudaril, da je mir šele drugi korak, prvi pa je prekinitev ognja, saj ta vzpostavi prostor za razpravo med vojskujočima se stranema.
Zelenski je sicer evropske voditelje na vrhu opozoril, da bi bilo kakršno koli popuščanje ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu nesprejemljivo za Kijev in "samomorilno" za Evropo. Prepričan je še, da je koncept "mir skozi moč" uspešen.
Orban je medtem v luči nekaterih izjav novoizvoljenega ameriškega predsednika Trumpa, da namerava zelo hitro končati vojno v Ukrajini, izpostavil, da si bo morala Evropa odgovoriti na vprašanje, kaj storiti v primeru, če ZDA ne bodo več pomagale Kijevu.
Prepričan je, da bi morala Evropa sprejeti odgovorno držo za zagotavljanje miru. "Ne moremo čakati na Američane, da nas bodo zaščitili," je pojasnil.
Zelenski proti Orbanovemu načrtu
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je imel ločeno novinarsko konferenco za gostiteljem, je izrazil ogorčenje nad mirovnim načrtom Orbana, da se najprej sklene premirje. "To je zelo nevarno za Ukrajince," je dejal. Prepričan je namreč, da bi to vodilo v zamrznjen konflikt. "Vsi si želimo končati to vojno, ampak mora biti pravičen konec," je še poudaril.
Glede morebitnega izostanka ameriške vojaške pomoči pa je Zelenski spomnil, da so trenutno v okviru sankcij zamrznjena ruska sredstva v vrednosti 300 milijard dolarjev, ki bi jih lahko porabil Kijev.
Edi Rama o črni ovci
Glede zasedanja EPS pa je Orban še ocenil, da so bile teme zelo kompleksne in da niso sprejeli nobenih uradnih odločitev, saj je šlo le za razpravo. Forum je kot prostor prostih izmenjav mnenj tudi o bolj nevarnih temah pohvalil albanski premier Edi Rama, čigar država bo gostila prihodnji vrh EPS.
Rama pa se je v zanj značilnem slogu pošalil tudi na račun gostitelja. "Naj rečem, da je bilo zelo posebno videti celo Evropo zbrano v hlevu črne ovce Viktorja, ki je naredil ta dan zelo poseben," je dejal o Orbanu, ki je redno v konfliktu z Brusljem.
V madžarski prestolnici so se danes sestali voditelji 47 držav članic EPS. V tej platformi, namenjeni neformalni izmenjavi mnenj, poleg vseh članic EU med drugim sodelujejo še Združeno kraljestvo, Švica, zahodnobalkanske države, Azerbajdžan, Armenija in Turčija, pa tudi Moldavija, Gruzija in Ukrajina.