Opozorilo iz Rusije: Biden tvega tretjo svetovno vojno

Va, STA
18.11.2024 12:28

Domnevna odobritev Ukrajini, da uporabi ameriško orožje za napade globoko na rusko ozemlje, dviguje napetost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Ruska poslanka Maria Butina je izjavila, da administracija odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna tvega tretjo svetovno vojno z odobritvijo Ukrajini, da uporabi ameriško orožje za napade globoko v Rusiji.

"Bidnova administracija skuša čim bolj zaostriti razmere, dokler imajo še moč in so še na oblasti," je Butina dejala za Reuters. "Upam, da bo Donald Trump preklical odločitev, ker resno tvegajo začetek tretje svetovne vojne, kar ni nikomur v interesu."

Reuters, ki se sklicuje na dva ameriška uradnika in vir, seznanjen z odločitvijo, je v nedeljo poročal, da je Bidnova administracija odpravila omejitve, ki so Ukrajini prej preprečevale uporabo ameriškega orožja za napade globoko na rusko ozemlje.

Portal provladnega časnika Ruska gazeta je to Bidnovo potezo označil za "eno najbolj provokativnih in nepremišljenih odločitev njegove administracije, ki ima lahko katastrofalne posledice".

BBC pa navaja še odziva poslanca Putinu naklonjene nacionalistične Liberalnodemokratske stranke Rusije Leonida Sluckega in senatorja Vladimirja Džabarova, ki sta opozorila na resne posledice takšne odločitve. Džabarov jo je tudi označil za korak v smeri tretje svetovne vojne.

Kremelj: To je povsem nova situacija

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes dejal, da je "očitno, da namerava odhajajoča administracija v Washingtonu sprejeti ukrepe, s katerimi bo še naprej podpihovala ogenj in izzivala nadaljnje stopnjevanje napetosti".

Če informacije medijev držijo, tako Peskov, to predstavlja povsem novo situacijo z vidika vpletenosti ZDA v konflikt.

Ruski predsednik Vladimir Putin je septembra opozoril, da bi zelena luč Ukrajini za tovrstne napade pomenila neposredno vključitev zavezništva Nato v vojno. Pozneje je govoril tudi o načrtovanih spremembah doktrine o rabi jedrskega orožja: da bi napad države brez jedrskega orožja ali s podporo jedrske sile v Moskvi razumeli kot skupni napad na Rusijo. Pri tem je očitno meril na Ukrajino, ki nima jedrskega orožja, vendar prejema vojaško podporo držav z jedrskim orožjem, kot so ZDA.

Ameriški vladni uradniki trdijo, da se je Biden za zeleno luč za napotitev raketnih sistemov atacms odločil, ker želijo ZDA Ukrajini pomagati, da obdrži osvojeno rusko ozemlje v regiji Kursk, kar lahko nato uporabi v pogajanjih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta