Zaslišanje preloženo, bančnik še vedno v pridržanju

Medtem ko so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada, z izjemo enega, še isti dan vse osumljene izpustili na prostost, Matjaža Majcana iz mariborske poslovalnice banke Lon jutri čaka odločanje o priporu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V središču preiskave je šef mariborske poslovalnice Lon.
Sašo Bizjak

Po torkovih hišnih preiskavah v zvezi s koruptivnimi bančnimi posli je bil od trinajstih osumljenih sinoči le še en v pridržanju. Policisti so pred preiskovalnega sodnika pripeljali vodjo mariborske poslovalnice banke Lon Matjaža Majcana, a sodišče ni imelo pogoja za njegovo zaslišanje, ker tožilstva ni bilo na narok. O tem, ali gre v pripor ali ne, bo odločeno v četrtek. Po prepričanju kriminalistov je prav on zibral podatke o podjetnikih, ki so se znašli v finančnih težavah, in jih prepričeval, da ima tako dobre zveze pri vrhu drugih bank, da jih lahko v zameno za določeno nagrado reši iz zagate.
Skupaj z mariborskim notarjem Gorazdom Šifrerjem in do sedaj neznanim storilcem iz Nove KBM je lansko jesen v domnevno sumljivi posel potegnil direktorja Komunaprojekta Ivana Bezjaka. Ta naj bi bil privolil v dogovor, da bo v zameno za odpis terjatev v Novi KBM plačal 170 tisoč evrov. Denar je deponiral v sefu notarske pisarne, Šifrer pa je od nedovoljene nagrade 50 tisoč evrov nakazal na račun Majcana. Sumov, ki so ga doleteli, Bezjak ni bil pripravljen komentirati po telefonu, Večeru je snidenje v živo predlagal za jutri. "Nobene nedovoljene nagrade nisem dobil od nikogar v življenju. Ne počutim se krivega za nič," pa se je na očitke odzval notar Šifrer, ki je bil v torek približno dvanajst ur v pridržanju. Ko smo ga spomnili na deponirani denar Komunaprojekta v njegovem sefu, je odvrnil: "Ne vem, kaj je bilo deponirano. Ne delamo samo z njimi. So pa bila to navodila stranke." Tudi vprašanje, ali ve, da ga je prijavitelj sumljivih poslov posnel, ko mu je na sestanku razlagal, zakaj in kam mora deponirati denar, ga ni zmedlo. "Ne vem, kaj sva govorila. Ne spomnim se," je odvrnil.

Kolateralna škoda

Po izpustitvi iz torkovega pridržanja je danes v stik z nami stopil tudi Martin Kandrič, ki ga kriminalisti sumijo, da je prav on Majcanu izdajal podatke, kdo so komitenti v Novi KBM, ki se jim je zalomilo v poslu. Kandrič je bil kot specialist upravljanja problematičnih naložb pristojen za pripravo dokumentacije za prestrukturiranje kredita družbe Agroruše Veselina Djuroviča, ki je sum korupcije tudi prijavil. "Odločno zanikam, da sem storil karkoli sumljivega. Počutim se kot kolateralna škoda. Nimam kaj skrivati, zato sem se vam danes sam od sebe javil. Vedno sem delal transparentno, po etičnem kodeksu. Nisem delal v škodo nikomur, ničesar izdajal, nič zahteval niti nič nedovoljenega sprejel," je Večeru izjavil Kandrič, ki je na papirju še vedno zaposlen v Novi KBM, dela pa ne več, saj je tudi on v paketu uslužbencev Nove KBM, ki so konec septembra prejeli namero o odpovedi iz poslovnih razlogov. Nekaj dni zatem pa so ga kriminalisti ujeli v prisluhe, ko je Majcanu razkril, kdo so bile njegove stranke, ki so finančno v slabem stanju. Naštel mu jih je vsaj pet. Kandriča smo soočili tudi s tem očitkom, a je vztrajal, da s tem ni naredil nič nezakonitega. "Ker sem prejel namero o odpovedi, sem se odločil, da stopim na samostojno pot. Svojim nekdanjim strankam sem hotel pomagati. Nisem vedel za modus operandi, da se je od strank v zameno za prestrukturiranje kreditov karkoli zahtevalo. Trdim, da od nobene stranke nisem terjal nič," je Kandrič ponovil, da ni kriv in da se počuti "kot kolateralna škoda".

Balkanski posel s hotelom

Poročali smo že, da sta nedovoljenega sprejemanja daril poleg že omenjenega Majcana osumljena tudi Igor Šujica, nekdanji uslužbenec Nove KBM, zdaj zaposlen v Sparkasse, ter Peter Kavčič, svetovalec uprave Nove KBM, ki zastopa lastnika, torej Apollo Global Management. Kriminalisti sumijo, da so bili vpleteni v posel, ki je vodil vse do Srbije. Posel naj bi se bil vrtel okoli prodaje mariborskega hotela, ki je v lasti Nove KBM. Kdo se je zanimal za nakup oziroma koga je trojica prepoznala kot potencialnega kupca, kriminalisti do zdaj niso ugotovili, so pa na podlagi prisluškovanja ujeli podatek, da naj bi bil neznanega zainteresiranega za nakup hotela zastopal beograjski odvetnik Miloš Cvijić.
Majcan naj bi bil maja letos Šujici naročil, naj odvetnik pošlje elektronsko sporočilo, da se zanima za nakup hotela. To elektronsko sporočilo bi nato romalo preko Kavčičevega elektronskega naslova nadzornemu svetu Nove KBM in "Lockeju". Gre za Jonathana Charlesa Locka, člana uprave Nove KBM. Tudi pri njem je bila v torek opravljena hišna preiskava in policisti so ga v enega od dokumentov, potrebnih za preiskavo, zavedli celo kot osumljenca v tej zadevi, a se je kasneje izkazalo, da je šlo za napako in da Locke ni med osumljenci. Prve dni julija je bilo sporočilo iz Beograda tudi poslano. V enem od svojih pogovorov, ki ga je imel z lobistom ter svetovalcem za domače in tuje družbe v Srbiji, tega pa so prestregli policisti, je Majcan sicer dejal, da hotel ni vreden nič, ponudba pa da je en milijon, in je menil, da je to dobra cena. Svojemu sogovorniku pa je še rekel, da se v tem poslu vidi le v "procentu, ker je on pripeljal kupca". Banka naj bi bila nato na dopis odgovorila in mu predlagala, naj pošlje ponudbo, a pojavila sta se še dva interesenta. V pogovoru med Majcanom in Šujico so policisti v besedah, da naj odvetnik uredi še drugi del, ker bo problem, če ga ne bo, prepoznali pogovor o plačilu nedovoljene nagrade. Pogovorov o tem, kako gre posel z Balkanom ali jugom, je bilo med Majcanom in Šujico pa tudi Kavčičem kar nekaj. Oktobra pa je udarilo, da s poslom ne bo nič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta