Vlada danes ni sprejela predlogov strokovne posvetovalne skupine za covid-19, ki opredeljujejo nov načrt ukrepov za obvladovanje epidemije, ki naj bi imel sedem faz. Razlog? Tehnične težave pri pripravi odlokov, je povedala vodja posvetovalne skupine Mateja Logar.
Predlogi vsebujejo o zaostrovanje upoštevanja pogoja PCT v gospodarstvu in negospodarstvu, večjo frekvenco testov - namesto na sedem dni vsakih 48 ur. Šole naj bi ostale odprte pod pogojem uporabe mask in testiranja vseh: zaposlenih ter učencev in dijakov.
Posvetovalna skupina je predloge za nov semafor pripravila v ponedeljek. Med predlogi je tako širjenje obveznega izpolnjevanja pogoja PCT, hkrati pa bi se skrajševala veljavnost testiranju. Ob res izrazitem poslabšanju bi lahko iz tega pogoja izvzeli, tiste, ki so samo testirani, je dejala Logarjeva za TV Slovenija.
Načrt ne predvideva zapiranja šol ali omejitev gibanja. Pri tem je pojasnila, da v skupini domnevajo, da so starostne skupine, ki so zaradi koronavirusa najbolj pogosto prihajale v bolnišnico, dovolj precepljene, zato upajo, da bo pritisk na bolnišnice v četrtem valu "nekoliko drugačen, kot je bil v predhodnih valovih".
Maske v šolah za vse učence
Povečevala naj bi se tudi pogostost testiranja pri poklicnih skupinah. Če je zdaj predlagano enkrat tedensko testiranje, bi lahko bilo ob poslabšanju razmer zahtevali dvakrat tedensko testiranje, ob dodanem poslabšanju celo trikratno testiranje na teden, je še povedala Logarjeva.
V predlogu je tudi obvezna uporaba zaščitnih mask v šolah za vse otroke, ne samo tiste iz tretje triade.
Prehajanje med fazami bo predvsem odvisno od števila bolnikov s covidom-19 v bolnišnicah. V javnosti se pojavljajo ugibanja, pri kateri številki bi lahko ustavili javno življenje, najpogosteje pa se omenja, da bi lahko strokovna skupina predlagala ustavitev javnega življenja, ko bo na intenzivnih enotah v bolnišnicah 300 bolnikov.
V DZ le s pogojem PCT
Iz državnega zbora so sporočili, da je za vstop v parlamentarno zgradbo obvezno izpolnjevanje pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran). Pogoj morajo izpolnjevati tako zaposleni kot obiskovalci, tudi novinarji. Tistim zaposlenim, ki niso cepljeni ali prebolevniki, stroške testiranja krije državni zbor.
Nova izjema za vstop brez pogoja PCT
Sicer pa se izjema prehajanja zaradi nujnega zdravstvenega pregleda pridružuje dosedanjim šestim izjemam za vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno in izpolnjevanja pogoja PCT, to so mednarodni prevoz, tranzit, otroci do 15. leta, dvolastniki in delovni migranti in prevoz otroka do 15. leta zaradi njegove vključenosti v vzgojo in izobraževanje.
Za uveljavljanje nove izjeme bo morala imeti oseba dokazilo o načrtovanem nujnem zdravstvenem pregledu ali posegu v Sloveniji, drugi državi članici Evropske unije ali schengenskega območja ter se bo vračala čez mejo neposredno po končanem zdravstvenem pregledu ali posegu oziroma takoj, ko ji bo zdravstveno stanje to dopuščalo.
Takšen režim se bo uveljavil dan po objavi v uradnem listu, veljal pa bo do 12. septembra. Do takrat je podaljšala tudi dosedanjo ureditev na področju zbiranja ljudi.