Z nakupom copat prispevate v Adin štipendijski sklad. Tokrat jih je za dober namen oblikoval Oskar Kogoj

Branka Bezjak Branka Bezjak
17.11.2024 04:10

Copate povezujemo z domom, ki nam nudi udobje, toplino, varnost. Da bi bilo lažje tistim, ki vsega tega v svojem domu nimajo, Zveza prijateljev mladine Slovenije nadaljujejo projekt, pri katerem sodelujejo s priznanimi oblikovalci.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čebela, simbol marljivosti in delavnosti, na kolekciji Copart 2024
Zpms

Kolekcijo trajnostno zasnovanih in v slovenskem podjetju Brodi, ki ima delavnico v Tržiču, imenom Copart narejenih copat, so tokrat dopolnili v sodelovanju s priznanim oblikovalcem Oskarjem Kogojem. Ta je copate zasnoval s simbolom zlate čebele in tako "združujejo umetnost, tradicijo, slovensko kulturno dediščino ter izražajo globoko spoštovanje do narave in simbolov, ki bogatijo naše življenje," so med drugim zapisali v ZPMS.

Eden glavnih namenov sodelovanja nevladne organizacije s slovenskimi oblikovalci pa je seveda dobrodelnost. Z nakupom copat iz kolekcije Copart, ki so na voljo po 39,90 evra v spletni trgovini ZPMS, namreč prispevate v Adin štipendijski sklad. Ta zagotavlja mesečne štipendije mladim iz socialno šibkejših družin, da lažje uresničujejo svoje izobraževalne cilje. "Naša krajnska čebela ni vezana na meje, je zelo razširjena povsod po svetu in tudi zelo stara vrsta. Enako je tudi pomembno, da imajo naši mladi priložnost študirati tudi čez mejo. To je tudi eden od namenov tega sklada. Sam sem bil eden prvih Slovencev, ki so šli študirat oblikovanje v Benetke, in to mi je zelo koristilo. Pomembno pa je, da se ta 'čebela' vrne nazaj in prinaša blagostanje slovenskemu ljudstvu. Od tam, od koder je izšla, naj pride tudi nazaj," je simboliko čebele na copatu in povezavo s skladom, ki podpira mlade, pojasnil oblikovalec Kogoj. Kranjska čebela je tudi simbol za marljivost, trdoživost, nasploh za pozitivne lastnosti. Zlata barva pa simbolizira obilje, uspeh in optimizem ter predstavlja energijo, ki spodbuja na poti k doseganju ciljev.

Oskar Kogoj, v svetu priznan industrijski oblikovalec, umetnik, akademik, profesor, raziskovalec, se je rodil 23. novembra 1942 v Mirnu pri Gorici. Tam živi in ustvarja še danes v svojem studiu, ki ga sam imenuje ustvarjalno središče. Ljubezen do narave izraža v vseh svojih izdelkih in jih obenem povezuje s slovenskimi koreninami ter številnimi drugimi kulturami, starodavnimi civilizacijami, kar je plod njegovih proučevanj civilizacij, od egiptovske do azteške, od etruščanske do judovske kulture, Venetov, Epidaurusa in Ved. V letu 2006 je bil Kogoj vpisan v ugledno druščino Brezčasnih slovenskih oblikovalcev in leta 2020 prejel nagrado za življenjsko delo Društva oblikovalcev Slovenije. Svoje znanje, ki ga je z leti pridobil, še danes prenaša na mlajše kot profesor na Univerzi v Novi Gorici. Študijsko je obiskal številne tuje države ter sodeloval na številnih skupinskih in samostojnih razstavah. Njegove umetnine hranijo v več kot 100 muzejih in drugih stalnih zbirkah po svetu in doma. O svojem delu pravi: "Nikoli ne začnem projekta kot duhovni novinec. Vedno je za vsako nalogo dolgo miselno delo. Tudi po nekaj mesecev ali celo let trajajo duhovne raziskave in dogovarjanja, ki so predpriprava, da se lotim naloge. Šele nato se začnejo zbirati elementi za konstrukcijo. Oblikovanje je zadnje, kot obleka na telo. Vedno sem iskal in še vedno iščem, odkrivam, se istovetim in izumljam, ne da bi se trgal iz sveta, v katerem živim. Nekaj odgovorov sem našel v starodavnosti, veri in verah, filozofiji in stvarnosti, vsega pa še vedno ne. Ko iščem, ustvarjam - ustvarjam, ker iščem."

Oskar Kogoj: "Kot čebela leti čez meje, naj gredo tudi mladi, a naj se tudi vrnejo in tu skrbijo za blagostanje."
Zpms

Kaj bi z mesečno štipendijo iz sklada, ki je poimenovan po prvi predsednici ZPMS Adi Krivic, naredila dijakinja tretjega letnika? "S šolo sem zadovoljna in s sošolci se dobro razumemo. V prostem času pomagam doma okoli hiše in pri živalih na naši manjši kmetiji. Zelo rada imam našega psa. Pogosto ga peljem na sprehod, sploh, če se moram veliko učiti, je takšen sprehod ravno prav za odmor. Sem zelo ustvarjalna in imam veliko idej. Včasih kakšno lepo stvar tudi komu podarim. Poleg tega imam tudi treninge plezanja. Štipendijo bi lahko porabila za šolske potrebščine, pomagala pri plačilu za dijaški dom, morda kupila še kakšen material za ustvarjanje in risanje. Če pa bi mi kaj ostalo, bi lahko spet šla na kakšno uro jahanja. Ja, imam veliko stvari, a si jih bom že nekako razporedila tako, da bom lahko iz tega dobila največ, kar se da."

"Copati so izdelani v brezogljičnem procesu in iz materialov, ki zagotavljajo odpornost proti obrabi, znoju ter omogočajo antibakterijsko zaščito in dihanje stopala. Brodi, znan po unikatnih in kvalitetnih usnjenih izdelkih, zagotavlja, da so copati izjemne kakovosti in trajnosti," je povedala še vodja kreativnih projektov pri ZPMS Anja Vogrič.

Copart 2024 je že tretja kolekcija posebnih copatov. Prvo leto so k sodelovanju povabili kreatorko Urško Drofenik, ki je naredila copate s simbolom človeške ribice, izkupiček od prodaje pa je šel v sklad Sapramiška za pomoč otrokom s posebnimi potrebami. Drugo leto je oblikovalec Žare Kerin naredil modre copate s podobo Srečka Kosovela, prispevki so šli v podporo mladim nadarjenim glasbenikom.

Bliža se obdobje decembrskih praznikov, ki je hočeš nočeš povezan tudi z darili in obdarovanjem. Morda tokrat nabavite nekaj, kar je obenem uporabno, slovensko in še dobrodelno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta