Tarča goljufij so ženske srednjih let, 200.000 evrov je šlo v Turčijo zgolj s strani komitentov NKBM

Nina Ambrož Nina Ambrož
20.02.2019 12:03

Ko se prijatelj preko spleta prelevi v prevaranta in izpuli več tisoč evrov. Bankirji zaznavajo naraščanje nakazil denarja v tujino. 200.000 evrov je v dveh mesecih šlo v Turčijo zgolj s strani komitentov Nove KBM.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Laura Jekler, Tanja Remškar in Tadej Hren so govorili o ljubezenskih prevarah in ogromnih vsotah denarja.
Sašo Bizjak

Ljudje, ki preko različnih družabnih omrežij navežejo na videz prijateljski stik z neznanim človekom, so lahko žrtve prevar, povezanih s pranjem denarja. Ko se vzpostavita stik in zaupanje, se začnejo zahteve po denarnih nakazilih, sledijo lahko tudi grožnje. Sprva gre za nižje zneske okoli sto do 200 evrov, nato zneski narastejo do nekaj tisoč ali nekaj deset tisoč evrov. Nova KBM je v zadnjem času zaznala več tovrstnih nakazil v Turčijo in dogajanje poimenovala ljubezenske prevare. O tem so na današnji novinarski konferenci spregovorili Laura Jekler, vodja oddelka za preprečevanje prevar, Tanja Remškar, direktorica službe za preprečevanje pranja denarja, in Tadej Hren iz SI-CERT, nacionalnega programa Varni na internetu.

Kako goljufi mamijo žrtev

V decembru in januarju je 14 oškodovancev oziroma komitentov Nove KBM skupno v tujino nakazalo 200.000 evrov, potem ko je nekaj časa virtualno prijateljevalo po spletu in padlo v zanko komunikativno spretnih prevarantov. Ti znajo pihati na dušo in človeku zlezejo pod kožo. Tarči, ponavadi v slabi angleščini, pošiljajo vljudna, čustvena sporočila, srčke in druge sentimentalne simbole, izpovedujejo čustvene, namišljene tragične zgodbe o sebi ali družinskih članih in obljubljajo srečo do konca dni. Ko nastane trdnejša, zaupna vez, kar lahko traja več mesecev, goljufi pošljejo žrtvi prošnjo o nakazilu denarja. Razlogi so lahko zelo kreativni, od stroškov carine za "kovček bogastva", ki naj bi ga dobila žrtev, denarja za operacijo otrok in avionske karte do organizacije kakšnega dogodka, recimo poroke.

Bodite previdni!

Gre za psihološko močno in nevarno igro. Goljufi se pretvarjajo in skrivajo pod fiktivnimi poklici zdravnika, vojaka, delavca na naftni ploščadi. Tarča so običajno ženske srednjih let, osamljene, ločene. Denar nakazujejo iz svojih računov, si ga izposodijo ali tudi najamejo kredit.
Banka komitentu ne more prepovedati nakazovanja denarja, lahko poostri varnost in informiranje. Ker ni oškodovana, banka ne prijavlja kaznivega dejanja, ampak mora to storiti žrtev sama. Banke med sabo tudi ne izmenjujejo informacij o ljubezenskih in drugih goljufijah, ocenjujejo pa, da naraščajo, ker so prevare in pranje denarja tajni podatki, pojasnjujejo. Zato sta nujni lastna previdnost in razsodnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta