Miro Cerar, nekdanji premier in predsednik SMC, ki na nedeljskih volitvah ni dobila niti enega mandata v bodočem evropskem parlamentu, se je po razpravi s člani kolegija predsednika stranke po analizi rezultatov evropskih volitev odločil, da bo stranka začela priprave na volilni in programski kongres oktobra. "Zagotovo bo kongres primerna priložnost, da preverim, ali imam še zaupanje stranke," je dejal danes.
Na ponedeljkovem kolegiju predsednika so se po Cerarjevih besedah strinjali, da slab rezultat na evropskih volitvah - SMC je uspelo zbrati zgolj 1,6 odstotka podpore - zahteva podrobno analizo, nekatere kadrovske spremembe in temeljito vsebinsko prenovo, da bo stranka pripravljena vstopiti v priprave na naslednje državnozborske volitve. Ali se bo na kongresu potegoval za nadaljnje vodenje stranke ali ne, je ponovil, da bo to priložnost za preverjanje zaupanja. "Mislim, da je to dovolj jasno povedano." Na kongresu bodo po napovedih razpravljali tudi o programski viziji stranke, naredili pa bodo tudi nekatere organizacijske spremembe. Cerar je ob te še napovedal, da bodo v stranki v pripravah na kongres jeseni razpravljali o spremembah statuta in programskih spremembah. "Kot politika me skrbi in žalosti, da državotvorna drža danes ne prinaša uspeha, ampak rine stranko pod prag. SMC bo vedno za združevanje moči v vladi, koaliciji, evropskih povezavah in še posebej v sami stranki," je še dejal.
Cerar je napovedal, da bodo v stranki v intenzivnih pripravah na jesenski kongres izkoristili čas za notranjo razpravo ter pogovore o spremembah statuta in programa. "S prenovo programa, z novo vizijo želimo iti v prihodnje obdobje," je napovedal.
{twitter}https://twitter.com/MiroCerar/status/1133383947575070720{/twitter}
Ministri in poslanci SMC bodo odgovorno in intenzivno delali vsak na svojem področju oziroma v državnem zboru. "Delo SMC ne bo nikakor v ničemer zastalo," je zagotovil. Napovedal je tudi intenzivno podporo vladi in koaliciji v korist države. "Kljub zamajanemu zaupanju volivcev v SMC ima stranka dovolj močno ekipo, da bomo zmogli opraviti kritično razpravo in storiti vse, kar je treba za ustrezno nujno prenovo stranke," je prepričan. Kot je dejal, so njihova moč štirje ministri, deset poslancev, nekaj županov, člani lokalnih odborov, svetniki ter drugi simpatizerji in podporniki.
Liberalno-socialne vrednote so na letošnjih evropskih volitvah pridobile pomen, zato želijo v SMC biti še naprej njihov glas v Sloveniji. "Ne moremo v en glas trditi, da so se v Evropi okrepili liberalci in zeleni, doma pa dovoliti, da se ruši okoljski in gospodarski minister, ministrica za delo, minister za zunanje zadeve," je bil kritičen in ob tem poudaril, da v SMC delujejo državotvorno. Cerar ponovno obžaluje, da se koalicijske liberalne stranke za evropske volitve niso uspele povezati v skupno listo, kar bi jim skupaj prineslo enega evropskega poslanca več: "To bi bilo tudi v interesu tistih vrednot, ki jih SMC v okviru evropske skupine Alde zagovarja."
"Če že zdaj ni bilo volje, da bi se povezali za te volitve, potem si predstavljam, da ta proces povezovanja ne bo lahek. Prepričan sem, da ga moramo začeti vsaj z nekim tvornim dialogom," je odgovoril, ali je po njegovem povezovanje možno po naslednjih parlamentarnih volitvah doma.
Še v prejšnji vladi najmočnejša stranka, ena od koalicijskih strank zdaj v vladi Marjana Šarca, v kateri je Miro Cerar zunanji minister, je bila na evropskih volitvah 2019, prvih, odkar obstaja, globoko pod parlamentarnim pragom. Po lanskem Cerarjevem odstopu je šla Slovenija na predčasne parlamentarne volitve, po njih je SMC padla s prvega mesta na nacionalni ravni. Volitve 2014 je Cerarjeva stranka dobila z dobrimi 34 odstotki podpore volivcev, lanske je končala pri slabih 10 odstotkih. Zelo jo je zaznamoval permanentni spor Cerar-Brglez, v vrhu stranke. Milan Brglez, prejšnji predsednik državnega zbora, je potem prestopil v SD in zdaj z novo stranko dobil, s preferenčnimi glasovi, sedež v evropskem parlamentu.