Zvečer je drugi val neviht zajel zahodni del Slovenije. Kot so sporočili z uprave za zaščito in reševanje, sta se pri posredovanju poškodovala gasilec in električar.
Po prvih podatkih so zabeležili približno 2218 dogodkov na območjih regijskih centrov za obveščanje Brežice (167), Celje (577), Koper (33), Kranj (280), Ljubljana (294), Maribor (166), Murska Sobota (47), Nova Gorica (16), Novo mesto (70), Postojna (8), Ptuj (166), Slovenj Gradec (58) in Trbovlje (5). Gasilci iz 432 gasilskih enot so odstranjevali podrta drevesa, elektro in telekomunikacijske drogove, prekrivali odkrite strehe stanovanjskih, gospodarskih in drugih objektov, prečrpavali vodo iz poplavljenih prostorov in cestišč ter sodelovali pri evakuaciji občanov iz ogroženih območij.
Na območju Bleda je neurje terjalo tudi smrtno žrtev. Polomljeno drevo je padlo na dve osebi, pri čemer je ena umrla, druga je bila poškodovana. V Mozirju sta bili v udaru strele poškodovani dve osebi. V Ljubljani pa je močan veter poškodoval pločevinasto streho Plečnikovega stadiona. V Celju pa je razkrilo streho nogometnega stadiona. Prav tako je neurje povzročilo težave v preskrbi z električno energijo, so sredino dogajanje povzeli na upravi.
V bližini naselja Korita v občini Trebnje je v sredo zvečer udar električnega toka pod daljnovodom v gozdu poškodoval delavca elektro podjetja. Gasilci so pomagali pri prenosu ponesrečenega iz gozda do reševalnega vozila. Poškodovanega so na kraju oskrbeli reševalci nujne medicinske pomoči in ga v nadaljnjo oskrbo prepeljali v novomeško bolnišnico, poroča center za obveščanje.
Močan veter je podrl tudi veliko število dreves na cesto, ki vodi iz Zgornje Radovne v dolino Krma v občini Kranjska Gora, kjer je ostalo ujetih več oseb. Začasno so nastanjeni v Kovinarski koči v Krmi. S hrano in zdravili pa so jih oskrbeli gorski reševalci iz Mojstrane, so zapisali v sporočilu uprave za zaščito in reševanje.
Po podatkih prometnoinformacijskega centra za državne ceste so zaradi posledic neurja trenutno še vedno zaprte cesta v dolino Kot, cesta v dolino Krma in cesta Krnica-Zgornja Radovna, medtem ko je cesta Mojstrana-Vrata prevozna samo za osebna vozila.
Sredino vremensko dogajanje je precej razdejanja za seboj pustilo na Celjskem in Dolenjskem, tam je med drugim območje naselja Griblje v občini Črnomelj zajelo močno neurje s točo. Posredovalo je 125 gasilcev, ki so na kar 46 objektih pokrili strehe s strešniki in folijo. Na Dvoru v občini Žužemberk pa je močan veter razkril tudi streho gasilnega doma, domači gasilci so jo pokrili s strešno folijo in strešniki.
V koprskem pristanišču neurje s priveza odtrgalo kontejnersko ladjo
V koprskem pristanišču se je v sredo zvečer zaradi severnega vetra, ki je pihal s hitrostjo 140 kilometrov na uro, s priveza odtrgala 350 metrov dolga kontejnerska ladja. S krmo se je močno približala potniškemu terminalu, a se ga, sodeč po prvih podatkih, ni dotaknila, tako da večje škode ni bilo, so davi za STA povedali na pristaniški kapitaniji.
Ob 22.35 je začel v Kopru pihati severni veter, tramontana, s hitrostjo približno 140 kilometrov na uro. Med drugim je potrgal privezne vrvi 350 metrov dolgi kontejnerski ladji Maersk Houston. Krmo ladje je začelo odnašati proti južnemu delu obale oziroma potniškemu terminalu.
Ladja je spustila sidro in pripravila motorje, tako da do hujšega ni prišlo. Z vlačilci so jo nato odvlekli nazaj in jo znova privezali. Po prvih pregledih niso opazili, da bi se dotaknila obale. Verjetno je le rahlo nasedla na muljnato dno, je danes za STA povedal pristaniški kapitan Aleš Rotar.
Pri premikanju ladje je bil poškodovan eden od vlačilcev. Na željo poveljnika ladje je sicer vso noč ob ladji ostal vlačilec. Danes bodo podrobneje analizirali dogodek in ocenili škodo, je še povedal Rotar.
Ladja Maersk Houston lahko prevaža več kot 15.000 kontejnerskih enot TEU. Ima več kot 160.000 ton nosilnosti in 153.000 registrskih ton prostornine. Dolga je 353 metrov in ima 15 metrov ugreza.
Strehe je razkrivalo tudi drugod v regiji, med drugim v Novem mestu na dveh večstanovanjskih objektih, v Črnomlju pa je močan veter poškodoval kovinski del obrobe strehe vrtca. Tudi tam so na pomoč priskočili gasilci, kaže poročilo novomeške izpostave uprave za zaščito in reševanje.
V Celju je zaradi posledic neurja aktiviran štab civilne zaščite, ki koordinira posredovanje gasilcev v celjski občini. Tam so sunki vetra razkrili strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov ter objektov splošnega družbenega pomena, poškodovali komunalno in cestno infrastrukturo ter podirali drevesa. Zaprte so ceste, težave so pri dobavi električne energije.
Podobno razdejanje je neurje pustilo tudi na širšem območju v regiji, povsod so posredovali gasilci in druge službe, danes se odstranjevanje posledic ujme nadaljuje.
Nevihta nepripravljene ujela tudi obiskovalce gora in plavalce
Ob hudih neurjih, ki v zadnjih dneh pustošijo po Sloveniji, gorski reševalci znova opozarjajo, da je pri odhodu v hribe treba spremljati vremensko napoved. Prav tako je treba upoštevati vremenska opozorila pri drugih aktivnostih na prostem. Sredino neurje je presenetilo več oseb v Blejskem jezeru, ki pa so jih uspešno rešili.
Gorski reševalci so imeli tako v torek kot v sredo polne roke dela, saj je bilo kljub izredno slabemu vremenu v gorah precej ljudi. Ponovno opozarjajo in svetujejo, da je treba spremljati vremensko napoved in jo tako pred turo kot med njo večkrat preveriti.
V sredo zgoraj zjutraj so pri koči Planika oskrbeli planinko, ki jo je prejšnji dan pri sestopu s Triglava sunek vetra podrl na tla, pri čemer se je poškodovala, sama pa je prišla do koče, kje je tudi prenočila. Helikopter pa jo je nato zjutraj prepeljal v jeseniško bolnišnico.
Po popoldanskem neurju so na Kriški gori reševali pohodnika, ki si je poškodovan nogo in so ga prav tako s helikopter odpeljali na nadaljnje zdravljenje. Kot so za STA pojasnili v Gorski reševalni zvezi Slovenije, se je zadeva izšla še precej bolje, kot bi se lahko. Skupina mladih belgijskih skavtov je namreč med spustom s Kriške gore bežala pred nevihto in podirajočimi se drevesi.
"Ker sami, kljub številnim pozivom in preventivnim akcijam, ne uspemo doseči vseh tujih gostov, prosimo vse turistične delavce in organizacije, hotelirje, gostince, če le imate možnost, poskusite dopovedati gostom, da takšni dnevi res niso primerni za v gore," pozivajo gorski reševalci.
Sodelujejo tudi pri intervenciji na območju Mojstrane, kjer je neurje v sredo popoldan podrlo veliko število dreves na cesto, ki vodi iz Zgornje Radovne v dolino Krma. Kranjskogorske gasilske enote so se tekom popoldneva prebijale v dolino, vendar so ob 21. uri iz varnostnih razlogov prekinile aktivnosti.
Že prejšnji teden v neurju na francosko družino padlo drevo
Gorski reševalci iz Mojstrane so se že v sredo uspeli prebiti skozi podrto drevje, da so lahko s hrano in drugimi potrebščinami oskrbeli približno 90 slabovidnih planincev, ki so po povratku s Triglava ostali ujeti v Kovinarski koči v Krmi. Zjutraj so reševalci začeli z nadaljnji aktivnostmi za dostop v dolino.
K spremljanju in upoštevanju vremenskih opozoril pozivajo tudi v Bohinju, kjer je že pred torkovim neurjem štab civilne zaščite sprožil sireno za splošno nevarnost. Bohinj je namreč poln turistov, ki se gibljejo na prostem, plavajo v Bohinjskem jezeru in kampirajo ter si morajo med neurjem poiskati varno zavetje.
Že prejšnji teden je v neurju na francosko družino, ki je kampirala v Soteski padlo drevo in poškodovalo starša. Sredino neurje pa je na Bledu zahtevalo tudi smrtno žrtev, saj se je na sprehajalni poti v bližini Vile Bled drevo podrlo na dve osebi, pri čemer je ena umrla, druga pa je bila hudo poškodovana.
Tragično bi se lahko končalo tudi med plavalci in suparji, ki jih je močno neurje nepripravljene ujelo v Blejskem jezeru. Gasilci in potapljači so iz jezera rešili dva plavalca in tri osebe s supi, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Blejski župan Anton Mežan je dodal, da so dlje časa iskali tudi štiri osebe, ki so nato same dosegle obalo. Ribič pa je s čolnom rešil utapljajočega se otroka.
"Opažam, da tako domači kot tuji turisti mislijo, da jim je dovoljeno vse in se jim ne more nič zgoditi," je izpostavil Mežan. Kot je dejal, se je prav v sredo pokazalo, kako pomembno se je kopati na urejenem kopališču, kjer so prisotni tudi reševalci iz vode, ne pa plavati po vsem jezeru. Prav tako so po vsem jezeru razpršeni suparji, velik pritisk pa je zlasti na območju otoka, zato bodo predvsem zaradi varnosti potrebne spremembe plovbnega režima na jezeru, je napovedal župan.
Opozoril je, da turisti niti ne upoštevajo navodil, naj ne hodijo po območju, kjer se odstranjuje padlo drevje. Zato se boji, da se utegne zgoditi še kakšna nesreča. Tudi v Bohinju vse domačine in obiskovalce naprošajo, naj bodo previdni in strpni, saj so zaradi podrtega drevja marsikje zaprte ceste in poti.
Območje Pod skalco in pot od cerkve sv. Janeza do gostišča Kramar je zaradi podrtih, predvsem pa na pol podrtih dreves izredno nevarna, opozarjajo v Občini Bohinj in ljudi pozivajo, naj se do zaključka sanacije ne zadržujejo na tem območju.
Kakšno bo vreme v naslednjih dneh?
Vreme pa se je vendarle umirilo. Danes zjutraj in dopoldne bo deloma jasno, sprva bo ponekod po nižinah še megleno. Popoldne bo spremenljivo oblačno, pojavljale se bodo krajevne plohe in nevihte, ki bodo pogostejše v severni Sloveniji. Pihal bo veter vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 32 stopinj Celzija.
V petek bo spremenljivo oblačno, pojavljale se bodo krajevne plohe in nevihte. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na Primorskem okoli 21, najvišje dnevne od 23 do 28, na Primorskem do 31 stopinj, so zapisali na Agenciji RS za okolje. Dodatnih opozoril pa ni.
Neurje v sredo po Sloveniji in Hrvaški zajelo tudi Srbijo in BiH
Neurje, ki je v sredo pustošilo po Sloveniji in na Hrvaškem, je zatem doseglo še Srbijo ter Bosno in Hercegovino. V BiH je neurje v Brčkem terjalo smrtno žrtev, v Srbiji pa povzročilo obsežno škodo. Evakuirali so najmanj 15 ljudi, ponekod pa so prebivalci ostali brez oskrbe z elektriko. Začasno so tudi zaprli beograjsko letališče Nikola Tesla.
Neurje so tudi v Srbiji spremljali močni vetrovi, nalivi in grmenje. Evakuirali so najmanj 15 ljudi, vključno s petimi otroki, je sporočilo srbsko ministrstvo za notranje zadeve. V Novem Sadu je padlo drevo, ki ga je izruval veter, poškodovalo 12-letnico, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Določena območja Vojvodine, Beograda in Kragujevca so ostala brez oskrbe z elektriko, neurje pa je v več občinah povzročilo gmotno škodo. Beograjsko letališče Nikola Tesla so začasno zaprli in kasneje ponovno odprli, do motenj je prišlo tudi v železniškem prometu.
O škodi in reševalnih akcijah so med drugim poročali iz Novega Sada in okolice, Sremske Mitrovice, Šabca, Kruševca, Bačke Palanke in drugih krajev po vsej državi, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Neurje z močnim vetrom, dežjem in točo je pred tem doseglo tudi BiH. V Brčkem na severovzhodu države je umrla 54-letna ženska, ki jo je policija našla doma na dvorišču. Domnevajo, da je njena smrt povezana z neurjem. Poleg tega je več kot 20 ljudi na tem območju poiskalo zdravniško pomoč.
Več kot deset ljudi je potrebovalo zdravniško pomoč tudi na območju Bijeljine, kjer je več kot 5000 gospodinjstev ostalo brez oskrbe z elektriko. Banjaluško letališče so zaradi poškodb na strehi zaprli za promet. Neurje je sicer med drugim zajelo območja Doboja, Teslića, Gradiške, Prijedora in Tuzle. V Brodu je odnašalo strešnike s streh, podiralo drevesa in lomilo veje.
Neurje je nato proti jutru na kratko zajelo tudi prestolnico Sarajevo, toda hujših posledic tam ni bilo, tudi o gmotni škodi za zdaj niso poročali, navaja spletni portal N1 BiH.