Papež Frančišek ukinil zastaranje primera Rupnik: Zdaj bo lahko stekel kazenski postopek

STA, Va
27.10.2023 15:01

Papež je vatikanski dikasterij za nauk vere zaprosil, naj pregleda primer izključenega jezuitskega umetnika, ki so ga nekatere ženske obtožile psihične in spolne zlorabe. Medtem so ga sprejeli v koprsko škofijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko Rupnik 
Infovaticana

Papež Frančišek je po poročanju  Vatican News iz Rima, ki se sklicuje na Sveti sedež, ukinil zastaranje primera nekdanjega jezuita in umetnika Marka Rupnika, ki je bil obtožen domnevnih zlorab redovnic, da bi lahko stekel sodni postopek v zvezi z očitki na njegov račun. 

Papeška komisija za zaščito mladoletnikov je papeža septembra opozorila, da obstajajo "resne težave pri vodenju primera patra Marka Rupnika in pomanjkanje stika z žrtvami". Zato je papež "zaprosil dikasterij za nauk vere, da preuči primer, in se odločil za ukinitev zastaranja, da bi omogočil sodni proces", so sporočili iz tiskovnega urada Svetega sedeža.

Decembra lani so v javnost prišli očitki nekdanjih redovnic iz skupnosti Loyola, da naj bi jih pater Rupnik v letih 1992-1993 psihično in fizično zlorabil. Med preiskavo primera je bilo poudarjeno, da v zadevi niso bile vpletene mladoletne osebe, dikasterij za nauk vere pa je po preiskavi sklenil, da so obtožbe zoper patra Rupnika že zastarale, zato so primer oktobra lani zaprli.

"Papež je trdno prepričan, da če se mora Cerkev nečesa naučiti od sinode, je to, da s pozornostjo in sočutjem prisluhne tistim, ki trpijo, še posebej tistim, ki se čutijo od Cerkve marginalizirane," so zdaj navedli pri Svetem sedežu.

Rupnika so junija letos izključili iz jezuitskega reda. Po pisanju tednika Družina ga niso izključili zaradi obtožb o zlorabah, ampak "zaradi njegovega trmastega zavračanja zaobljube pokorščine". Katoliški spletni portal Silere non possum pa je pred dnevi poročal, da so Slovenca kot duhovnika sprejeli oz. inkardinirali v koprsko škofijo, kar so za Družino potrdili tudi na koprski škofiji. 

Slovenska škofovska konferenca pri koprski odločitvi ni sodelovala  

To je danes sporočil predsednik SŠK, novomeški škof Andrej Saje. Vsak škof je glede tega avtonomen in samostojen, zato tudi ni dolžan o tem obveščati SŠK. Sicer pa je znano, da je SŠK, potem ko so jezuitski predstojniki potrdili verodostojnost raznovrstnih zlorab, o primeru Rupnik sprejela stališče že decembra 2022, dodaja Saje. Škofje so na strani žrtev, da bodo slišane in da pridejo do pravice, poudarja predsednik SŠK.

Saje še spomni, da je bil v letošnjem letu Rupnik odslovljen iz jezuitskega reda. "Takšen skrajni ukrep v cerkvenopravnem smislu ne more biti razumljen drugače kot kazenska sankcija za huda, nedopustna dejanja," pravi.

Zavezanost Cerkve za večjo transparentnost in ničelno toleranco do fizičnega, spolnega, psihičnega in duhovnega nasilja je potrdilo tudi pravkaršnje generalno zasedanje škofovske sinode v Rimu.  .

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta