Opozicija zahteva podatke glede medijskega razpisa in sprašuje, zakaj so številni mediji ostali praznih rok

STA, M.R.
25.05.2021 18:27
Osem opozicijskih poslancev LMŠ, SD, Levice in SAB je v skladu s poslovnikom državnega zbora na parlamentarno komisijo za nadzor javnih financ, katere člani so, naslovili zahtevo, da ji ministrstvo za kulturo najpozneje v sedmih dneh predloži podatke glede javnega razpisa za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2021.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sedež ministrstva za kulturo
Sašo Bizjak

Skupina poslancev, med katerimi je tudi predsednik komisije Igor Peček (LMŠ), od ministrstva med drugim zahteva vse prijave, ki so prispele na razpis, ocene in ocenjevalne obrazce vseh prijav, vse dodatne dokumente in korespondenco med člani komisije in njihovo komunikacijo z ministrstvom ter vse dokumente, povezane z imenovanjem razpisne komisije, vključno z dokazili o izpolnjevanju strokovnih pogojev članov komisije.

Prav tako zahtevajo zapisnike in druga gradiva ter dokumentacijo v zvezi z razpisom in delovanjem komisije, korespondence, navodila in komunikacijo med ministrom Vaskom Simonitijem in sekretarji ministrstva ter komisijo ter vse korespondence, navodila in komunikacijo med ministrstvom in prijavitelji na razpis.

Poslanka Levice Violeta Tomić je v DZ povedala, da so v Levici s sopodpisi članov komisije za nadzor javnih financ ostalih treh opozicijskih strank naslovili tudi zahtevo, da ministrstvo pojasni razloge, zakaj je bilo toliko medijev na razpisu zavrnjenih. Ob tem jih zanima, kdo bo ta denar dobil, če ga ti mediji ne bodo.

Negativne odločbe, na katere pritožba ni mogoča, so po njenih besedah dobile lokalne in druge radijske postaje s statusom posebnega pomena, med njimi Radio Študent, Koroški radio, Radia Krka, Radio Triglav Jesenice in Radio Kranj, kar jih sili v krčenje programskega obsega in resno ogroža njihov obstoj.

Po mnenju podpisanih poslancev je ministrstvo z nefinanciranjem Koroškega radia prekršilo zakonsko določeno obveščanje slovenske manjšine, živeče v zamejstvu, brez zadostnih sredstev za delovanje pa je ostal tudi Radio Študent, najstarejša neodvisna radijska postaja v Evropi, ki je na lanskem medijskem razpisu prejel 100.000 evrov. Posledice bodo za njih še toliko hujše, saj so že od ŠOU v Ljubljani kot ustanovitelja letos namesto 120.000 prejeli le 84.000 evrov.

Razlog naj bi bilo neuravnoteženo poročanje

Sicer pa so brez podpore ostali tudi vsi osrednji dnevni časopisi Delo, Dnevnik in v največji meri Večer ter tednik Mladina, razlog za to pa naj bi bil "neuravnoteženo poročanje". Dva od njih pa se po oceni strokovne komisije nista opredelila, "s kakšnimi uredniškimi mehanizmi bosta zagotovila redno in objektivno ter uravnoteženo predstavljanje političnega delovanja in stališč različnih organizacij in posameznikov".

Sredstev niso dobili niti revija Kino, kar še dodatno prispeva k opustošenju slovenskega filma, spletna revija Vrabec anarhist in podobno, so še zapisali podpisani poslanci.

Komisija ministrstva za kulturo je po njihovem mnenju popolnoma politično neuravnotežena in je zato na prvi pogled jasno, da to dejstvo motivira način njene presoje in odločanja, na kar opozarjajo tudi strokovnjaki na področju medijev in novinarstva v Sloveniji.

Zaradi odtegnitve državnega sofinanciranja bodo številni mediji primorani v krčenje programskih obsegov, medtem ko je obstoj nekaterih medijev v tem trenutku negotov, dodajajo. Ob tem opozarjajo, da se je ministrstvo za nefinanciranje odločilo kljub temu, da je po zakonu o medijih dolžno vsako leto s proračunskimi sredstvi podpreti medije pri ustvarjanju vsebin, pomembnih za zagotavljanje pravice javnosti do obveščenosti ter uresničevanje drugih nalog medijev v javnem interesu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta