Fotografija je simbolična.
Hospitaliziranih je 817 bolnikov, 235 se jih zdravi na intenzivni negi. Umrlo je 14 bolnikov.
Delež pozitivnih testov se je v primerjavi z dnevom prej znižal za 5,2 odstotne točke. Število aktivnih okužb je bilo za 767 nižje kot dan prej, sedemdnevno povprečje je bilo nižje za 34, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa se je glede na dan prej znižalo za 37.
V Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novo različico koronavirusa omikron
Slovenija se je danes uvrstila na seznam držav, v katerih so potrdili primer okužbe z novo koronavirusno različico omikron, je na današnji seji DZ sporočil predsednik vlade Janez Janša. Po njegovih besedah so v Ljubljani odkrili skupek okužb s to različico.
Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron pri nas nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice. Epidemiološka preiskava je v teku, ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 že prebolela lani. "Pred nami so najbrž težki dnevi, okužba je lahko razširjena bolj, kot smo do zdaj odkrili. Vse bi pozval k cepljenju, ki je edina zaščita, ki nam bo omogočila normalno življenje."
Petrovec je pozneje na vprašanje, ali so te osebe virus prinesle iz tujine, odgovoril, da teh podatkov še nimajo in da bo več o tem najverjetneje znanega v sredo.
Na vprašanje, ali se zaradi potrditve omikrona v Sloveniji morda obetajo dodatni ukrepi oz. omejitve, je minister za zdravje Janez Poklukar dejal, da gre za povsem novo informacijo ter da verjame, da bo v najkrajšem možnem času ponovno zasedala svetovalna skupina, pa tudi epidemiološka stroka, ki bodo povedali, ali so potrebni dodatni ukrepi. Zvečer pa je vodja posvetovalne skupine Mateja Logar za TV Slovenija povedala, da ne predvidevajo dodatnega zaostrovanja omejevalnih ukrepov, pozivajo pa k striktnemu upoštevanju trenutnih ukrepov, kot so vzdrževanje primerne medsebojne razdalje, nošenje mask tudi zunaj, kjer ni možno vzdrževati razdalje, in razkuževanje rok.
O novi različici še ni veliko znanega
V državah članicah EU in evropskega gospodarskega prostora so do ponedeljka skupno potrdili 1686 primerov omikrona v 23 državah, število pa se veča dnevno. Največ primerov omikrona imajo zaenkrat na Norveškem, in sicer 958. Po več deset primerov so med drugim potrdili še na Danskem, Franciji, Nemčiji, Italiji in Nizozemskem, piše na spletni strani Evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC).
O novi različici še ni veliko znanega. Svetovna zdravstvena organizacija je nedavno sporočila, da očitno ne povzroča hujših oblik bolezni kot prejšnje in "ni zelo verjetno", da bi popolnoma obšla zaščito, ki jo dajejo cepiva. V Veliki Britaniji je medtem omikron zahteval najmanj eno življenje.
Cepivo Pfizer/BioNTech je po navedbah proizvajalcev proti različici omikron sicer učinkovito po tretjem odmerku.
V primerjavi z minulim ponedeljkom nedeljo so potrdili 238 okužb manj, za 2,1 odstotne točke pa se je znižal delež pozitivnih testov. Ocenjeno število aktivnih okužb je za 5885 nižje kot pred tednom dni, sedemdnevno povprečje se je znižalo za 335 primerov, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 279.
V ponedeljek so opravili tudi 96.849 antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.238.752 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.171.573.
Na intenzivni negi 83 odstotkov necepljenih
Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci pojasnil, da je od vseh 235 bolnikov s covidom-19, ki so na intenzivni terapiji, necepljenih kar 83 odstotkov. "Če bi bili danes ustrezno precepljeni in bi dosegali 80- ali večodstotno precepljenost, kot jo dosegajo najbolj razvite zahodnoevropske države, bi imeli na enotah intenzivne terapije med 40 in 70 hospitaliziranih. Vseh skupaj v bolnišnicah pa od 200 do 300."
Glede različice omikron, ki so jo potrdili tudi pri nas, je Poklukar opozoril, da obstaja bojazen, da nova različica pomeni nov val okužb in s tem pritisk na zdravstvene kapacitete.
Nacionalna koordinatorica programa cepljenja iz NIJZ Marta Grgič Vitek je na dopoldanski novinarski konferenci povedala, da kmalu ne bo več omejitve o tem, da mora med osnovnim cepljenjem in poživitvenim odmerkom miniti vsaj šest mesecev. "Od zdaj bo pisalo, da se poživitveni odmerek priporoča po šestih mesecih, najkrajši preseledek med osnovnim cepljenjem in poživitvenim odmerkom pa so trije meseci."
Posvetovalna skupina se je včeraj tudi strinjala s predlogom, da se omeji veljavnost digitalnega covidnega potrdila za osebe, cepljene z osnovnim cepljenjem. To pomeni, da bi potrdilo veljalo 270 dni, certifikat pa bi po tem času nehal veljati, takrat bi bilo potrebno cepljenje s poživitvenim odmerkom. Kdaj bi takšna ureditev lahko stopila v veljavo, ni znala napovedati. Minister za zdravje je ob tem povedal, da je odlok v pripravi.
Minister za zdravje Janez Poklukar je na vprašanje, kakšna bo veljavnost potrdila za prebolevnike, ki so cepljeni z enim odmerkom, odgovoril, da sklep posvetovalne skupine velja za polno cepljene in kot takega ga bodo izvajali v odloku. "Zaenkrat gremo pri pripravi gradiva v to smer. Glede prebolevnikov še čakamo usmeritev, lahko da bomo tudi v tem delu nadgradili naše trajanje potrdili. Za zdaj govorimo o polno cepljenih," je dejal.
Bolnišnice prejele molnupiravir, pred izdajanjem še usklajevanje protokolov
V štiri bolnišnice po Sloveniji je včeraj prispelo protivirusno zdravilo proti covidu-19 molnupiravir, namenjeno zdravljenju odraslih bolnikov z vsaj enim dejavnikom za težji potek bolezni. Pred izdajanjem bo sicer treba uskladiti protokol na državnem nivoju.
Protivirusno zdravilo molnupiravir, ki sicer še ni registrirano, je v uporabo 19. novembra priporočila Evropska agencija za zdravila. Na koronavirus deluje tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi tako, da se ta ne more več razmnoževati. Zdravilo je v Slovenijo prispelo minulo sredo in bo zadostovalo za preko 5700 bolnikov. Po napovedih naj bi bilo zdravilo od včeraj na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh univerzitetnih kliničnih centrih (UKC), v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik.
S terapijo je treba začeti najkasneje pet dni po pojavu simptomov ali pozitivnem izvidu PCR-testa. Zdravilo je primerno za starejše od 18 let, ženske pa ne smejo biti noseče in morajo uporabljati kontracepcijo ves čas jemanja zdravil in še štiri dni po tem. Predhodno cepljenje ali aplikacija monoklonskih protiteles ni kontraindikacija za predpis molnupiravirja, so pojasnili v UKC Maribor.
Ob dnevih cepljenja v predprazničnem obdobju podaljšan delovni čas cepilnih centrov in večje število mobilnih enot
V Sloveniji bo od 19. do 23. decembra 2021 po Sloveniji potekala cepilna akcija Dnevi cepljenja, s katero želijo v lokalnih skupnosti k cepljenju proti covidu-19 nagovoriti tiste, ki se za to še niso odločili. V tem času bodo cepilni centri imeli podaljšan delovni časi, ponekod bodo cepili tudi ponoči. Na voljo bo tudi večje število mobilnih enot.