Včeraj, v torek, so tri nevladne organizacije na ustavno sodišče vložile pobudo za presojo ustavnosti določil novele ZIUZEOP, ki jo je pripravila vlada Janeza Janše. 100.f člen ZIUZEOP po novem namreč postavlja takšne pogoje za sodelovanje nevladnih organizacij v javnem interesu v postopkih izdaje integralnih gradbenih dovoljenj, da dejansko onemogoča sodelovanje veliki večini organizacij, ki delujejo na tem področju. Z novimi pogoji, ki jih je treba dokazovati za nazaj, pogojujejo pa sedanje in prihodnje pravice organizacij, določbe zakona tudi ne spoštujejo načela pravne varnosti in prepovedi retroaktivnosti.
Pobudniki, društvo za sonaraven razvoj, Focus, društvo za preučevanje rib Slovenije in Lutra - inštitut za ohranjanje naravne dediščine so ustavnemu sodišču predlagali začasno zadržanje učinkovanja določil 4. odstavka 100.d člena, 100.e, 100.f in 100.g člena ZIUZEOP. "Gre za nemogoče pogoje, ki jih morajo organizacije po novem dokazovati za nazaj," opozarja Senka Šifkovič Vrbica iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij, kjer so pomagali pri pripravi ustavne pobude. Nevladni sektor opozarja, da je sedanja nova ureditev ne le v nasprotju s slovensko ustavo, ampak tudi z določbami prava EU in mednarodno Aarhuško konvencijo. Slovenski trenutni ureditvi ni primerljiva nobena druga ureditev v EU, pojasnjujejo, da države lahko določajo pogoje za sodelovanje v postopkih, a jih morajo oblikovati tako, da se omogoči dostop čim širšemu krogu upravičencev. Sedanja določila izključujejo po novem tudi organizacije, ki že sodelujejo v postopkih, a se bo te sedaj preoblikovalo v integralni postopek izdaje gradbenega dovoljenja. Prav tako opozarjajo, da je novela ZIUZEOP spremenila postopek tudi po pridobitvi gradbenega dovoljenja, saj je začetek gradnje po novem dovoljen že po dokončnosti pravnega akta - ta nastopi, ko ga izda ministrstvo za okolje. Prej se je z gradnjo lahko začelo šele po pravnomočnosti - ko se je izključila možnost pritožbe oziroma se je končal postopek pravnega varstva.
S pozivi državnim svetnikom za ustavno presojo tudi biologinje, okoljevarstveniki in državljani ter državljanke
Biologi, naravovarstveniki in okoljevarstveniki, ihtiologi, ribiči in širša strokovna javnost so ob sprejemu novele ZIUZEOP pozivali vlado, naj ne sprejme novele v delu, ki spreminja gradbeni zakon in s tem omejuje dostop nevladnim organizacijam do postopkov za zaščito okolja tekom infrastrukturnih projektov. Poziva 65 organizacij in 924 posameznikov ni upošteval ne državni zbor ne državni svet. Sedaj tudi pod okriljem Balkan River Defence pozivajo državljane in državljanke, naj pišejo državnim svetnikom, da bi tudi državni svet, podobno kot so v torek tri nevladne organizacije, zahteval od ustavnega sodišča presojo spornih določil novele ZIUZEOP in njihovo zadržanje.