Ne izključujejo ovadbe: Sindikat rudarjev odločno proti predlaganemu interventnemu zakonu o Tešu

STA, Va
28.10.2024 09:15

Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) ocenjuje, da gre pri predlaganem zakonu za reševanje Holdinga Slovenske elektrarne.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) odločno nasprotuje predlogu interventnega zakona o zagotavljanju toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini in poziva, da se ga takoj umakne. Ocenjujejo, da predlog ni sprejemljiv niti v najmanjših delih. Interventni zakon je v predlagani obliki neskladen s pravnimi in socialnimi načeli, ki so temelj pravičnega prehoda, ter vzbuja resne pomisleke glede spoštovanja zakonskih dolžnosti in interesov zaposlenih kot tudi prebivalcev Šaleške doline, so danes sporočili iz SDRES.

Po njihovi oceni gre pri predlaganem zakonu predvsem za reševanje Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in zaščito njegovih poslovnih interesov. "Na vsakem koraku besedilo predloga zakona nakazuje, da se tukaj rešuje holding z državnim finančnim vložkom, kar vzbuja utemeljen sum, da vlada in odgovorni zlorabljajo svoja pooblastila," so zapisali v sporočilu za javnost.

Ni niti najmanjših odgovorov na ključno vprašanje

Poleg tega v predlogu zakona po navedbah SDRES ni niti najmanjših odgovorov na ključno vprašanje, ki zadeva dolgoročno prihodnost Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje ter njihove zaposlene. "Ta manko v predlogu zakona potrjuje naše pomisleke, da predlog zakona skriva ozadje, v katerem se kujejo načrti za morebitno privatizacijo oziroma razprodajo dela slovenske energetske infrastrukture," so prepričani v sindikatu.

Pretvoriti največji termoenergetski objekt v Sloveniji Teš v toplarno zgolj na papirju in s pomočjo zakona je po besedah sindikata nedopustno zavajanje javnosti. "Jasno je, da Teš v resnici ne bo deležen nobenih novih investicij za dejansko preobrazbo v toplarno. To pomeni, da bo Teš še naprej deloval kot termoelektrarna, vendar se bo s pomočjo zakonske manipulacije prikazoval kot nekaj, kar v resnici ni," menijo v SDRES.

Kot so dodali, takšno manipuliranje in zavajanje javnosti presega vse razumne meje in kaže na resne zlorabe položaja, saj gre za očitno izkoriščanje zakonodaje za prikrivanje dejanskih namer. "Zaradi tega kot sindikat ne izključujemo možnosti kazenske ovadbe proti odgovornim osebam, če predlog interventnega zakona ne bo umaknjen," so opozorili.

Sindikat predlaga rešitev

V SDRES predlagajo "preprosto in učinkovito rešitev" - da naj HSE še letos pripoji vse svoje odvisne družbe k matični družbi. Tako bi ostala zgolj ena pravna oseba oz. ena družba, so pojasnili.

"Skupina HSE že zdaj deluje kot ena entiteta, le pod množico odvečnih pravnih oseb in z dvakrat več direktorji, kot jih dejansko potrebujejo. S tem bi takoj odpravili potrebo po interventnem zakonu ter hkrati zaščitili Teš in premogovnik pred morebitnim stečajem, pri tem pa bi bila družba HSE v celoti učinkovitejša, z manj birokratskimi in finančnimi bremeni," so navedli v SDRES.

Pozvali so tudi, da namesto zakonov, ki le začasno rešujejo težave in so v nasprotju z načeli pravičnega prehoda, k pripravi dveh ključnih zakonov, ki so že dolgo potrebni, in sicer zakona o zapiranju Premogovnika Velenje in zakona o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije. Omenjena zakona bi ustvarila trajnostno, dolgoročno rešitev in socialno varnost, hkrati pa bi se s tem zaščitili interesi delavcev in prebivalcev, so prepričani.

Prav tako SDRES poziva k takojšnjemu umiku predloga omenjenega interventnega zakona in pozornemu razmisleku o rešitvah, ki so v resničnem interesu zaposlenih, lokalne skupnosti in dolgoročne stabilnosti celotne države.

Pristojno ministrstvo je predvidelo omejitev delovanja Teša in Premogovnika Velenje zgolj na ogrevanje. Skladno s tem je bil pred dnevi v javno obravnavo že poslan osnutek interventnega zakona. Ta naj bi omogočil, da se pospešeno pripravita tudi oba zakona, ki sta ključna za preobrazbo Šaleške doline, že omenjena zakon o zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije.

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje šteje!

Sodelujte v anketi in pomagajte soustvarjati prihodnost naših vsebin.

Sodelujte
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta