Goru, ris iz Romunije za bogatenje genskega bazena v Sloveniji

an.k.
15.02.2019 15:37

Le še okoli 15 risov šteje slovenska populacija teh velikih mačk. Prvi ris iz Romunije bo lahko začel z bogatenjem genskega bazena v Sloveniji najverjetneje marca.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Goru med odlovom
Lifelynx

Kar 13 risov skupno bo bogatilo genski bazen risov pri nas in na Hrvaškem. Prvi je bil odlovljen prejšnji teden. Samec po imenu Goru, menda postaven, bo še nekaj časa v karanteni v obori v romunskih Karpatih, nato bo preseljen v Slovenijo, kjer bo znova najprej počival v obori, nato pa bo lahko pričel z raziskovanjem novih ozemelj. Sliši se enostavno, a za odlov prvega risa, ki bo skrbel za vzpon populacije pri nas, so raziskovalci skoraj dva mesece v romunskih gozdovih iskali rise, njihove poti in "dišeče" sledi. Tudi v past nato dolgo ni zašel noben ris, vse skupaj je oviralo tudi obilno sneženje. Za projektno ekipo v Romuniji so bili pretekli meseci zelo naporni, toda delo v težkih snežnih razmerah se je končno obrestovalo. Po številnih lažnih alarmih in težkih snežnih razmerah se je včeraj sprožila past in ujeli so prvega risa za preselitev.
Ekipa, ki so jo sestavljali predstavniki nevladne organizacije ACDB, upravljavci lovišč, predstavniki Naravnega parka Putna Vrancea in Romsilva, je profesionalno opravila svoje delo in risa varno prenesla iz gozda v center za karanteno. "Prvi ris bo v Slovenijo predvidoma prispel v začetku naslednjega leta, pred izpustom v naravo pa bo še nekaj časa ostal v karanteni. V ta namen smo zgradili posebne karantenske obore, v katerih se bodo živali pred izpustom lahko prilagodile na novo okolje. Prvo tovrstno oboro smo postavili v lovski družini Loški Potok v tesnem sodelovanju z lovci, ki bodo za rise v času karantene tudi skrbeli. Ker v času karantene živalim ne smemo povzročati stresa, bosta lokacija obore in natančen podatek o prihodu risov ostala skrivnost," sporočajo raziskovalci.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta