
V štajerski prestolnici je leta 2014 po začetnih negodovanjih lokalnih stanovalcev svoja vrata odprla bojda prva romska restavracija v Evropi - Romani kafenava. Produkt začetnega razcveta bledi in postaja čedalje bolj neopazen, saj se gostinski lokal srečuje s številnimi preglavicami in finančnimi zagatami. Ker je od sedemnajstih zaposlenih v najboljših časih po zaključku sofinanciranja socialnih podjetij, ustanovljenih leta 2014, ostal le še en delavec, ta s težavo sam opravi vse delo. Ne glede na to Mario Mehmedović, vodja restavracije in edini zaposleni v njej, ohranja dobro voljo in predstavlja vizijo prihodnosti. "Mislimo resno, kar potrjuje dejstvo, da je gostilna zdaj skoraj docela prenovljena, ostaja pa še nekaj zaključnih del. Za prenovo smo odšteli dobrih sedem tisočakov," pove in razloži, da so po zaključku financiranja sicer prestajali težke čase, vendar na obzorju vidijo nov uspeh. "Ponudba ostaja svojevrstna in vključuje tipične romske jedi, pripravljene po stari recepturi, ki se je predajala iz roda v rod. K njej bomo dodali nekaj novih jedi in presenetili z izbranimi začimbami. Gre za naš ponos in unikatni biser, ki ga bomo dostojno negovali in se zanj borili," dodaja.

Dobra praksa vključevanja Romov na trg delovne sile
Kot poudarja idejni vodja projekta in predsednik združenja Epeka Štefan Simončič, so bili in ne glede na vse ostajajo temeljni ideje delovanja zaposlitev socialno ranljivejših skupin, spodbujanje in ohranjanje romske kulture in ne nazadnje spopad s stereotipi in diskriminacijo romske skupnosti. "Projekt Romani kafenava je bil zasnovan na podlagi drugega javnega razpisa za razvoj socialnega podjetništva, ki ga je izdalo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Danes ostaja eden redkih projektov, ki se po izteku financiranja avgusta leta 2015 nadaljuje in predstavlja primer dobre prakse celotni Evropski uniji, saj zajema področje vključevanja Romov na trgu delovne sile," pove. Razloži, da sicer izvedba ni popolnoma takšna, kot so si jo zamislili v začetku, saj se ključne institucije, kot sta zavod za zaposlovanje in center za socialno delo, ne odzovejo na ustrezen način.
"Projekt, ki uči vse sodelujoče in družbo sprejemati in spoznavati"

Uči sprejemati in spoznavati
Mehmedović pove tudi, da je znatno upadlo število gostov prav maja 2016, ko je delovanje prevzelo Romsko društvo Dobrota, saj so ostali prepuščeni sami sebi. Da je bila prenova resnično potrebna, so se zavedali že dalj časa, zato so po svojih močeh zbrali sredstva zanjo in v celoti prenovili tako notranjost restavracije kot zunanje pohištvo in dekoracije. "Gostje so večinoma tujci, zato z restavracijo predstavljamo tudi mesto Maribor. Z okoliškimi hoteli smo v dobrih odnosih in nas pogosto priporočijo turistom. Z novimi načrti pričakujemo velik porast gostov, tudi Mariborčanov. Za vse bomo kakovostno poskrbeli. Zavedamo se, da je to edini primerek romske restavracije v Evropi, zato želimo negovati tradicijo." Omeni, da so iz Ljubljane prejeli ponudbe za širitev, vendar želijo sprva urediti vzorčni primer v Mariboru. Restavracija bo v kratkem ponovno zaživela v vseh svojih čarih in neomajno pričala, da Romi želijo delati, so pridni in vestni, če jim je to omogočeno. "Romani kafenava je projekt, ki uči vse sodelujoče in družbo sprejemati in spoznavati, zato vljudno vabljeni k pokušini novosti že zdaj," nagovori.
