(REKLI SO) Nina Granda: Da bi državo razumeli kot mesto

DR
26.03.2025 16:00

Nina Granda, arhitektka in urednica revije Outsider, v Delu o prostorskem načrtovanju in transformacijah

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

"Problem so pogosto togi in omejujoči prostorski akti. Ko nekdo želi svojo preveliko hišo spremeniti v dvostanovanjsko ali večstanovanjsko, kar bi bilo mogoče glede na kvadraturo in bi omogočilo investicijo v prenovo, naleti na omejitve. Kar se zdi logično, je v birokratski realnosti nemogoče. Na zemljišču, na katerem je potratna enostanovanjska gradnja, predpisi onemogočajo izvedbo dvo- ali večstanovanjske zasnove znotraj obstoječega objekta.

Problem družinskih hiš zunaj urbanih območij je tudi odvisnost od avtomobila, saj ljudje dnevno migrirajo v mesta zaradi dela. Kar je bila nekoč svoboda, je zdaj prepoznano kot omejitev. Današnji predpisi za stanovanjske gradnje še vedno zahtevajo dve parkirni mesti na hišo; namesto da bi raje predpisali bližino dostopa do javnih prometnih povezav ali car-sharing možnosti.

Nina Granda
Marko Crnkovič

Slovenija je razmeroma majhna država, kar je hkrati prednost in slabost. V urbanizmu so se že večkrat pojavile zamisli, da bi državo lahko razumeli kot mesto: in jo kot mesto tudi upravljali. Pomeni, da bi različne med sabo oddaljene stanovanjske enote obravnavali kot dele iste celote, povezane s prometno infrastrukturo.

Čas je za transformacijo enodružinskih naselij. Ali ta naselja lahko postanejo model za sodobno arhitekturno prenovo in nove, skupnostne bivanjske modele, prilagojene potrebam današnjega časa? V prevelikih hišah bi poleg stanovanjskih enot lahko vzpostavili večstanovanjske skupnosti, večgeneracijske bivanjske modele, izobraževalne ustanove, kulturne domove, prostore za delo. Te gradnje bi lahko pripomogle k reševanju stanovanjske in ekološke krize. Včasih so najbolj radikalne rešitve – že tam."

Vir: Delo

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.