Učenke ustvarile miklavžerle, jed iz lokalnih sestavin, poimenovano po domačem kraju

Damijan Toplak Damijan Toplak
27.03.2021 05:25
Preprosto jed, katere sestavine (koruza, mleko, med in jabolka) uspevajo in jih pridobivajo na območju, kjer so te učenke doma, so nadgradile s sodobno pripravo in ustvarile sladico, ki jo lahko s ponosom ponudi vsak gostinski lokal na Dravskem polju.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
OŠ Miklavž na Dravskem polju

Učenke osmih razredov OŠ Miklavž na Dravskem polju Zala Silič, Manca Umek, Mia Jeza in Lana Derčaj so se odločile, da pod mentorstvom učiteljic Janje Draškovič in Jasmine Karakaš pri izbirnem predmetu turistična vzgoja sodelujejo na 35. festivalu Turizmu pomaga lastna glava, ki ga vsako leto organizira Turistična zveza Slovenije. Letošnja tema je bila Moj kraj, moj šef. Domislile so se, da koruzni pečenjak, po domače tamerli, spremenijo v sodobno sladico. V imenu so jedi dodale lokalni pridih, poimenovale so jo miklavški tamerli oziroma miklavžerli.

Stavile na lokalne sestavine

Tamerli je koruzna jed, ki so jo v preteklosti radi pripravljali in jedli na Dravskem polju, a je mlajše generacije ne poznajo več tako dobro kakor njihove babice. Omenjene učenke pa so želele jed predstaviti kot sladico, s katero bi lahko postregli gostinci na Dravskem polju, ki se povezujejo v okviru turistične destinacije Ravno polje. Klasični jedi so, ko so jo spreminjale v sodobno sladico, dodale jabolka in jogurt, sestavini, ki sta dostopni v lokalnem okolju. Sicer pa so osnovne sestavine tamerla koruzna moka, mleko in jajca. Jed nekateri imenujejo zlevanka, kar naj bi bilo povezano s tem, da testo zanjo preprosto zlijemo v pekač. Masa je bolj gosta od tiste za palačinke, a prav tako tanka, mehka in puhasta. Za nadev ali premaz uporabimo jabolka, orehe, kislo smetano, skuto ...

Bistvena pomoč (pra)babic

Geli fun plac iz Miklavža, ki je tudi član turistične destinacije Ravno polje, naj bi to sladico ponujal, kot že sedaj postreže s palačinkami, sladoledom, šmornom in pitami. Novo sladico naj bi ponujali v steklenih kozarcih s pokrovom na sponko, na lokalnih prireditvah v miklavški občini in drugih občinah destinacije Ravno polje pa bi bila postrežena v plastičnem kozarčku, za kar so učenke tudi dodelale način prodaje. Mentorica Jasmina Karakaš ob tem pove: "Želeli smo povezati domači kraj s tradicionalno jedjo, ki so jo v preteklosti pogosto pripravljali na Dravskem polju. Po raziskovanju pri starejših ljudeh, predvsem (pra)babicah učenk, smo prišli do ideje, da bi preprosto jed - tamerli, katere sestavine pridobivajo tudi na območju, kjer smo doma, nadgradili s sodobnim načinom priprave. Učenke so se morale najprej dobro seznaniti s sestavinami, nato so začele ustvarjati v kuhinji, pri čemer so morale paziti, da so izbrale sestavine, ki so značilne za naš okoliš, hkrati pa mora biti jed okusna in privlačna na pogled. Učenke bi jo ponudile na tradicionalnih prireditvah v občini Miklavž na Dravskem polju, prav tako bi jo lahko postregli v gostinskih lokalih kot lokalno sladko specialiteto. Učenke v aprilu čaka predstavitev naloge, a tokrat ne v Mercator centru, temveč prek aplikacije Zoom. Držimo pesti, da dosežejo čim boljši rezultat."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta