Nekateri klubi, tudi slovenski, ki lahko trgujejo do 15. februarja, še imajo nekaj časa, da najdejo zadnje okrepitve za spomladanski del sezone, v najmočnejših evropskih ligah pa bodo morali kadroviki pohiteti. Opolnoči se bodo zaprle nogometne tržnice v Angliji, Španiji, Italiji, Nemčiji in Franciji. Če zadnji dan zimskega prestopnega roka ne bo postregel s kakšnim bombastičnim poslom, se številke ne bodo približale poletnim transferjem Joaa Felixa iz Benfice v Atletico Madrid (126 milijonov evrov), Antoina Griezmanna iz Atletica v Barcelono (120 milijonov) in Edna Hazarda iz Chelseaja v Real Madrid (100 milijonov).
Le enkrat na igrišču s Šporarjem
Bruno Fernandes, "zmagovalec" letošnjega zimskega prestopnega roka, je po podatkih Transfermarkta 57. najdražji nogometaš v zgodovini. Za 55 milijonov evrov je napadalni vezist lizbonskega Sportinga prestopil v Manchester United, lahko pa zeleno-beli klub iz portugalske prestolnice z dodatki zasluži še dodatnih 25 milijonov. "Navdušen sem, da smo se dogovorili s Sportingom. Dobra pogajanja so bila, zgodovina pa nas uči, da sta kluba v dobrih odnosih," je na prestope iz Lizbone v Manchester, ki so na Old Trafford med drugim pripeljale Cristiana Ronalda, spomnil trener rdečih vragov Ole Gunnar Solskjaer, ki novinca v sredo ob zmagi nad mestnim tekmecem Cityjem v polfinalu angleškega ligaškega pokala - zaradi prednosti s prve tekme so se v finale sicer uvrstili sinje modri - ni mogel uvrstiti v postavo, saj zdravniški pregledi še niso zaključeni.
55
milijonov evrov za Bruna Fernandesa je Manchester United odštel Sportingu, ki lahko zasluži še dodatnih 25 milijonov.
43
milijonov evrov bi lahko z vsemi dodatki in provizijo ob naslednjem prestopu s prodajo Danija Olma zaslužil zagrebški Dinamo.
60
milijonov evrov visoko odkupno klavzulo je Sporting vključil v pogodbo Andraža Šporarja.
5
golov je v zgolj 59 minutah za Borussio iz Dortmunda dosegel Erling Haaland.
Drobiž za golgeterja
Z višino odškodnine ne, s predstavami na igrišču v dresu novega kluba pa lahko že razglasimo velikega zmagovalca zimske tržnice. Norveški supertalent Erling Braut Haaland je v zgolj enem letu prerasel avstrijski Salzburg. 19-letni napadalec, z osmimi goli trenutno drugi najboljši strelec lige prvakov, se je na prvi dan novega leta preselil v Nemčijo. In takoj navdušil. Dve tekmi je odigral za Borussio iz Dortmunda, obakrat vstopil s klopi, dobil le 59 minut, a zabil kar pet golov. Ja, pet golov, enega na manj kot dvanajst minut na igrišču! V nemški bundesligi je debitiral s hat-trickom proti Augsburgu, dobro formo pa je potrdil z dvema komadoma proti Kölnu. Salzburg je konkretno oplemenitil svoj vložek v najstnika, ki ga je lani iz Moldeja pripeljal za osem milijonov evrov, a odškodnina za golgeterja, vsaj tista osnovna, se po standardih, ki so jih v zadnjih letih postavili najbogatejši, zdi drobiž. Borussia je novega napadalca pripeljala za 20 milijonov evrov.
Salzburg ni bil edini klub iz naše soseščine, ki je januarja prešteval milijone. Želeli so ga v Milanu, Atleticu, Ajaxu, celo v Barceloni, izbral pa je Leipzig. Dani Olmo je z odhodom v klub Kevina Kampla poskrbel za najdonosnejši posel zagrebškega Dinama. Nekdanji kapetan mladincev Barcelone je k serijskim hrvaškim prvakom prestopil leta 2014, z igrami v modrem dresu (v ligi prvakov je v tej sezoni zabil dva gola, tri je dodal v kvalifikacijah) pa se je prebil vse do španske reprezentance, v zaključku kvalifikacij za Euro 2020 dočakal debi in z njim prvi gol v dresu furie. Osnovna odškodnina za 21-letnega talenta se niti ne zdi tako visoka, Leipzig naj bi Dinamu odštel 18,5 milijona evrov, a po poročanju Sportskih novosti bi lahko znesek z variabilnimi postavkami (odigrane tekme, uvrstitev v ligo prvakov, naslov nemškega prvaka) in z 20-odstotnim deležem pri naslednji prodaji zrasel vse do 43 milijonov evrov.