Rastlina začne cveteti v zgodnjem poletju in nas razveseljuje s cvetovi vse do septembra in celo oktobra. V višino zraste tudi do 1,2 metra, dobro uspeva v ilovnatih in ilovnato-peščenih tleh, kjer uspešno prenaša sušna obdobja, a je obenem hvaležna, če jo občasno zalijete. Najlepše cveti na sončni legi, kjer jo lahko sadite v večje skupine, tako se bodo cvetovi čez poletje razprli kot pisan val.
Privlačne kombinacije
Ameriški slamnik lahko kombinirate z okrasnimi travami, veliko peščenico (Ammi majus), lisičjerepim ječmenom (Hordeum jubatum), možino (Eryngium sp.), vratičem ... Osnovna različica ameriškega slamnika je Echinacea purpurea s škrlatno obarvanimi cvetovi, ki se uporablja v zdravilstvu, saj ima ugodne učinke na imunski sistem.
Ježkasta glava
Botanično ime ameriškega slamnika (Echinacea purpurea) izhaja iz grške besede echinos, kar pomeni morski ježek. K poimenovanju rastline je botroval izbočen osrednji del socvetja, ki je sestavljen iz cevastih krožčevih cvetov, okoli katerih so nanizani cvetni lističi.
Ameriški slamnik je doma v vzhodnem in osrednjem delu Severne Amerike. Že severnoameriški Indijanci so rastlino uporabljali v zdravilstvu. Danes izvlečke rastline uporabljamo preventivno za krepitev organizma, premagovanje okužb dihal in sečil ter tudi zunanje za pospeševanje celjenja ran.
Razmnoževanje z delitvijo ali semeni
Škrlatni različici slamnika je sledila bela, nato so žlahtnitelji vzgojili na stotine okrasnih sort z najrazličnejšimi oblikami in barvami cvetov, le modre, črne in vijolične še ni med njimi. Razmnožujete jo lahko s semeni ali z delitvijo odrasle rastline, ki jo presadite jeseni. Iz osnovne vrste ameriškega slamnika (in ne iz okrasnih sort) lahko izdelate izvleček za krepitev zdravja. Ta se pripravlja, ko so cvetovi v polnem razcvetu.
Tinktura iz sveže rastline
Alkoholni izvleček ali po domače tinktura se pripravlja iz sveže rastline. Zeliščarica Danica Kolarič od Svete Ane v Slovenskih goricah svetuje, da za tinkturo poleti naberete in sesekljate cvetove, stebla, liste in korenine ter jih sveže v celoti namočite v domači sadjevec in pustite kozarec štiri tedne v senci. Po štirih tednih izvleček precedite v temen kozarec. Tako pripravljena tinktura je uporabna najmanj eno leto. Jemljite jo preventivno ali ob prvih znakih bolezni, ne pa po njenem izbruhu. 14 dni vzemite trikrat dnevno 10 kapljic, ob prvih znakih bolezni pa 20-30 kapljic, ki jih zmešate v decilitru vode. Nato jemanje za nekaj tednov prekinite. V primeru vnetja tinkturo nerazredčeno na kratko požvrkljajte v ustih, da se poveča njen učinek.
Poleg tinkture se precej uporablja tudi čaj iz ameriškega slamnika.
Hrana pticam
Ameriški slamniki, ki poleti s svojo neustavljivo lepoto privabljajo žuželke, se spremenijo v posušene ježke, ki pticam pozimi ponujajo dragoceni živež.