Ta zeleni pridelek lahko pozimi še vedno pobiramo z vrta

Jasna Marin Jasna Marin
01.12.2022 04:00

Ob hladnih zimskih dneh je dela zunaj malo. Zemlja in večina rastlin so končno dočakale zasluženi počitek, ki bo dobro del vrtičkarjem. Je pa decembra na vrtu še dalje mogoče pobirati nekatere vrtnine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Vsem, ki so konec poletja na vrt pravočasno posejali zadnji posevek, bo sorazmerno ugodna zima prinesla še veliko okusnega pridelka. Zdaj na vrtu pobiramo kodrolistno zelje in brstični ohrovt, pa tudi z rukolo lahko popestrimo jedilnik. Če imate na vrtu por, ga zdaj s koreninami vred spravite v kletne zaboje, napolnjene z vlažnim peskom, ali pa ga kar na vrtu zasujte z zemljo. Te dni lahko pobirate tudi motovilec, endivijo in radič, kdor pa vrta nima in je sadike pravočasno posadil v lončke, se lahko že veseli prvih srednje velikih glavic solate. Teh bo dovolj za sprotno uporabo, zagotovo pa bo kaj ostalo tudi za božič, če solato v loncih čez noč zaščitite z vrtno pokrivalko ali prestavite v varno zavetje terase.

Shutterstock

Pregled ozimnice

Shrambe in kleti ob toplejših dneh redno zračite, da preženemo zatohlost. Obvezno vsak teden preglejte, ali so spravljeni plodovi še zdravi. Če je kakšen plod nagnit ali poškodovan, ga nemudoma izločimo. Kadar so malce načeti le zunanji listi pridelka ali zgolj manjši deli ploda, rastlino čim prej porabite.

Dodatno opravilo, ki ga je koristno opraviti v suhih kleteh, je, da občasno po tleh polijete malce vode. Ta bo pri izhlapevanju ovlažila zrak in nekoliko upočasnila venenje plodov.

Shutterstock


Drevesa in grmovnice

Na vrtu je treba večkrat preveriti, kako je z rastlinami, zlasti tistimi, za katere vemo, da so občutljive na zimo. Poglejte, ali je zaščita, ki ste jo pripravili iz listja in mreže ali koprenaste pokrivalke, še na svojem mestu. Okrasne grmovnice, posajene v posode, bodo v zavetni legi zlahka vzdržale tudi več stopinj pod ničlo, vendar je kljub vsemu priporočljivo, da posode ovijete z juto in mehurčasto folijo, tako bodo korenine manj izpostavljene temperaturnim razlikam.

Če bo čez zimo zapadel moker in težak sneg, ga sproti otresite z vej občutljivih okrasnih dreves in sadnega drevja, da se zaradi teže snega ne bi razklale veje. Pri tem si pomagajte z metlo (uporabite ročaj) ali bambusovo palico in sneg otresajte od roba krošenj proti notranjosti.

Shutterstock

Škodljivci v prezimovališču

Pred dobrim mesecem smo posodovke selili v prezimni prostor, zdaj pa je treba redno preverjati, ali so rastline dovolj zalite (v hladnih in temnih prostorih jih zalivamo poredko, približno enkrat na tri tedne, v toplejših in svetlejših pa pogosteje) in ali so zdrave. Pozimi se namreč na njih lahko kaj hitro razmnožijo škodljivci, ki so se neopazno pretihotapili v prostor že ob selitvi rastlin.

Agrume, denimo, radi napadejo kaparji, ki so precej nadležni, saj se jih težko znebimo. Če se kapar pojavi v sadovnjakih, ga sadjarji navadno poskušajo odpraviti z oljnimi pripravki, s katerimi spirajo drevesa in postopek dalj časa ponavljajo. Pri posodovkah je treba ukrepati takoj, vendar nekoliko drugače kot pri rastlinah zunaj: napadeno rastlino najprej izolirajte od drugih, nato z vato ali krpico, ki jo namočite v alkohol, obrišete kaparje - postopek bo vsekakor treba večkrat ponoviti. Še bolj učinkovita pa bo uporaba insekticida, ki ga lahko kupite v specializiranih vrtnarskih trgovinah.

Kaparji
Shutterstock

Zadnje sajenje in obiranje

Listopadno drevje in grmovnice lahko sadimo, vse dokler zemlja ne zmrzuje. To pomeni, da lahko še vedno posadite sadno drevje in jagodičevje, če tega doslej še niste uspeli. Te dni je bilo kar precej padavin, če pa bo pozimi nastopilo dolgotrajno suho obdobje, bo treba v dneh, ko ni mraza, občasno zaliti rastline - zlasti vednozelene grmovnice in vse rastline, ki ste jih jeseni posadili na vrt, da se koreninski sistem ne bi presušil.

Shutterstock

Za praznični okras

Da bi v božičnih dneh v stanovanjih zacvetele vejice spomladi cvetočih rastlin, 4. decembra, torej na Barbarino, odrežite nekaj vejic češnje ali forsitije in jih denite v vazo. V toplem prostoru bodo popki kmalu vzbrsteli in v prazničnih dneh zacveteli ter popestrili praznično dekoracijo.

Shutterstock

Proti popokanju cevi

Pozimi običajno ne uporabljamo vodnih cevi in pip na prostem, zato cevi izpraznite in pospravite, prav tako zaprite ventil za dovod vode na vrtu, samo pipo pa odprite, da voda iz nje izteče. Pipa naj bo čez zimo odprta, sicer pa jo zaščitite tako, da jo ovijete z vrečevino in folijo ter vse skupaj zvežite z rafijo. Za rastline, ki bodo čez zimo kljub vsemu potrebovale zalivanje, bo zadostovalo, če uporabite zalivalko, v katero vodo natočite v hiši. 

Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta